Home

Dwight Howard’ın son iki senede kazandığı kötü şöhreti çok az NBA oyuncusu yaşamıştır. İki yıl önce, NBA’de tartışmasız en iyi uzundu ve ikinciyle aradaki fark inanılmaz boyutlardaydı.

İki yıldan bu yana ise, Howard’ın oyuncu olarak marka değeri büyük bir darbe aldı. Orlando’dayken takas isteğini berbat biçimde dile getirmesinin ardından geçirdiği sakatlıkla sezonu kapadı, sonra da bu sezon boyu tedavi sürecinde kötü bir performans sergiledi. Bütün bunlar Howard’ın elit bir oyuncu olması hakkındaki savları çürümeye bıraktı.

Şu anda sınırsız serbest oyuncu olduğu için istediği noktaya geldi. Asıl soru takımların onu ikna etmek için peşinden koşup koşmayacağı. Büyük resime baktığımızda bu sorunun cevabının evet olduğunu görüyoruz.

Oyununda eksikleri var mı? Elbette. Hemen hemen bütün oyuncularda vardır. Ancak Howard’ın en iyi durumunda olmadığı bir sezonda gösterdikleri bile rakiplerinin onun oyununa saygı duymasını sağlıyor. Çok iyi olmayan bir hücum oyunuyla bile, Dwight post oyununda karşısına gelen herkesi devirebiliyor ve pick and roll’dan sonra potaya çok iyi devrilebiliyor. Fiziksel olarak kendini zorlayamadığı zamanlarda bile, rakipleri hücum ederken onun eşleşmesini kullanmaya çekiniyor, üzerinden birebir oynamıyor veya pick and roll oyunu çizmiyor. Sırtının ağrıdığı aşikar olduğu zamanlarda bile, Dwight önemli sayılar attı ve oyunda etkisi büyük oldu – en başta böyle değildi ancak zaman içinde böyle oldu.

Geçtiğimiz hafta, Dwight’ın nereye gidebileceği hakkında birçok dedikodu ortaya atıldı. Son dedikodulardan biri Clippers’ın onu kovaladığı ve onun için takasa hazır olduklarıydı. Sonra Houston, Dallas ve Atlanta’nın bile onu takıma kazandırmaya çalıştığı yönünde haberler çıktı. Ancak, birkaç gün önceki röportajda, Kobe Bryant Lakers’a ve Dwight’a basit bir mesaj gönderdi: Takımda Dwight olmalı.

Kobe haksız değil. Durum Howard’ı göndermeye geldiği zaman bile şüphe yok ki Lakers karşılığında önemli parçalar alır. Clippers’ın masadaki teklifi olsun, başka oyuncular veya draft hakları olsun, Howard’ı göndermek isterseniz alacak bir takım illa ki bulursunuz.

Ancak aslında, işler o raddeye gelmese iyi olur. Çünkü Dwight’ın son iki sezondaki işleri hallettiği yolu sevmeseniz bile, ligin en önemli yeteneklerinden biri. Son 18 ayda oynadığı oyunu eleştirmek için epey mesai harcamış olduğumuzu unutmak kolay, ancak bu sezonun ikinci yarısı gösterdi ki, Howard ligde yeteneklerine güvenebileceğiniz en iyi 5 oyuncudan biri.

Çeviridir.

Orijinali: http://www.forumblueandgold.com/2013/06/22/in-case-you-forgot-the-goal-should-still-be-to-keep-dwight-howard/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s