Home

Wizards’ın yeniden yapılanma sürecinin bir konusu beynimi kemirip duruyor: Yapılanmanın miktarı mı yoksa doğruluğu mu? Bu takım sahibi Ted Leonsis’in, dolayısıyla da GM Ernie Grunfeld’in Gilbert Arenas sonrası döneme girdiğimizde alması gereken karardı. Drafttan bir anda etki edecek oyuncuların, çok yüksek sıralardan olmasa bile ilk tur draft haklarını toplayarak, elde edilmesinin zorluğunu da biliyorlardı.

Bu kadar fazla genç oyuncunun (son üç sezonda 7 oyuncu draft etti Wizards, ikinci turları da sayarsak 10) draft edilmesinin doğal sonucu olarak aynı yeteneklerin takımda toplanması durumu oluştu. Bu da bir oyuncunun diğerine tercih edilip takas edilebileceği, böylece diğer ihtiyacı karşılayabilecekleri anlamına geliyor. Takas değeri ise sahada gösterilenle doğru orantılı ve Grunfeld draft ettiği ve sonradan aldığı oyuncuların birbirini tamamlaması noktasında felaket kötü bir performans gösterdi.

Şu an dengesiz kadro yapısı DeMarcus Cousins takasını iyiden iyiye güçleştiriyor; ayrıca bu dengesiz kadro yapısı yeniden yapılanma için bir yol çizilmesini de imkansız hale getiriyor çünkü kimin etrafında takım kurulması gerektiği belli değil. Şimdiye kadar Washington’da olan şey bu.

Olası DeMarcus Cousins takasını düşündüğümüzde bu ne anlama geliyor? Diyelim, Cousins’i playoff şansı olmayan şu durumda takıma getirmek istenen bir durum değil. Görünüşe göre, kaybetme baskısı bu genç adamı yoldan çıkarıyor. Bu yüzden DeMarcus’un Wizards’ın ideal takım olup olmadığı düşünmesi konusunda iki şeyi aklıma getirmeden duramıyorum: 1) Wizards şu an tehlikeli derecede hedefsiz 2) kaybetmek onu koçuna bile bağırtabiliyor.

Aynı zamanda, bu takımın ciddi bir şutöre ihtiyacı var, John Wall-Bradley Beal-DeMarcus Cousins çekirdeği kağıt üzerinde heyecan verici ve Ernie Grunfeld’in kulüp kaderini değiştirecek takasla işini korumaya çalışacağını düşünmek çok da zor değil. Bu hamlenin yapılması için hem sebep hem de amaç var; ancak taraftarlar yine de onu sorgulamaya devam edecek.

Ernie Grunfeld becerikli olduğunu kanıtladı. 10 adımlı planı kurup uygulaması kadronun yetenekli ancak birbirine bağlı olmayan bir yapı almasını sağladı bu da soyunma odasında kötü durumlar yaşanmasına sebep oldu. Wizards’ın DeMarcus Cousins için hazır olup olmadığını sorduğumda, bunun cevabının Ted Leonsis ve üst yönetimin o çekirdeğe başarılı olma şansını artırmak için gerekli yatırımların yapılmasında yattığını görüyorum.

Kings’le bu takas bazı kötü kontratların Washington’a gelmesiyle sonuçlanacak ve aslında gençlerin ve yaşlıların daha geleneksel bir kaynaşması şeklinde bir kadro yaratabilir. Koç Randy Wittman’ın ne yapacağını görmek için de sabırsızlanıyorum, özellikle yıl sonu değerlendirmesinde mantıklı bir temel oluşturması açısından. Örneğin, Wizards onu gönderip yerine Dave Joerger’i Memphis’ten alırsa yanına da yeni bir GM getirirse, buna plan diyebiliriz. İyimserlik için kıvılcım çıkartmıyorum, adeta büyük bir yangın çıkartıyorum.

Wizards DeMarcus için hazır mı? Hayır; ancak çoğu büyük fırsatlar vizyon ve uyum gerektirir. İnanıyorum ki, Wizards James Harden’ı kaçırarak bir fırsatı tepti, Cousins büyük bir risk olsa da elden kaçmaması gerek. Neyse, bu yola girmek için yeniden yapılanma sürecini adam akıllı değerlendirmek ve kumar oynamanın yanında doğru adımların da atılması gerekiyor. Bu Wizards’ın yok sayabileceği bir fırsat değil ancak yine de tam anlamıyla güvenilebilir bir hamle de değil. Kaybetmeye alışkın takımların taraftarları için çok da bilinmedik bir durum değil.

Cousins dedikodularına en kaderci cevap ise “tabii, niye başka bir yetenekli ama sorunlu oyuncu bulunmasın ki kadroda?” olur; ancak hızlı tepki ve görünen duraklamaları aştığınızda NBA’de tek bir kural kalır: “yetenek daima kazanır” Evet, bu keskin, takım kaderini değiştirecek kararlar alacak yöneticiler gerektirir. Wizards yöneticilerinden böyle bir hamle bekliyor muyum? Pek değil. Wizards’ın pas geçtiği bir büyük şans daha olarak tarihte yerini alır.

Çeviridir.

Orijinali: http://www.bulletsforever.com/2013/1/1/3818674/are-the-wizards-ready-for-demarcus-cousins

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s