Home

15-15 yapan Lakers için sezon zor başlasa da Kobe Bryant’ın oyunu tam tersi.

2012-13 sezonunun ilk 4 maçında saha içi isabetinin en az yüzde 50 oluşundan sonra, Bryant yüzde artışının göz yanılgısı olmadığını 17 yıllık kariyerinin en yüksek noktası olan yüzde 47.8 ile şut atarak kanıtladı.

30.1 sayı ortalamasıyla lig lideri olan Bryant ne kadar iyi oynuyor?

“Bu muhtemelen bir süredir oynadığım en iyi oyun” dedi Bryant pazartesi antrenman çıkışı. “Son birkaç yıldır iyi hissettiğim zamanlar oldu ancak dakikalarımı düşük tuttuk bu yüzden rakamlar bu şekilde yansımadı; ancak bu yıl oldukça iyi hissediyorum.”

Kanıtı rakamlar. Elias Sports Bureau’ya göre, Aralık ayını Bryant tarihi bir başarıyla bitirdi. Bryant daha önce hiç 33.79 sayı, 5.57 ribaunt ve 4.64 asisti bir arada yapamamıştı.

Bryant’ın skorerliği ve etkililiğiyle beraber, 38.7 dakika ortalaması da göze çarpıyor, geçen sezonu Mike Brown önderliğinde 38.5 dakika ortalamayla oynayarak bitirmişti, Phil Jackson döneminde ise yalnızca 33.9 dakika süre alıyordu.

Bryant “Bence olay dakikalarda. Daha fazla oynuyorum, oldukça sağlıklıyım. Bütün yazı sağlıklı, formda ve güçlü olabilmek için harcadım ve bence işe de yaradı. Yeme düzeni de oldukça etkili. Yediklerime dikkat ettim.

Bryant ayrıca Phil Jackson’ın veda sezonu 2010-11’de tek bacağıyla oynayabildiğini ve efsanevi koçun kendisini sağlıklı tutabilmek için dakikalardan kıstığını söyledi. Bazı eleştirmenler bunu Bryant’ın kariyerinin düşüşte olduğu şeklinde yorumlamıştı.

Bryant “Sağlıklı hissetmediğimi göz önünde bulundurursak iyi oynadım; ancak dakikalarım düştükçe ortalamalarım da düştü. Bu da giderek beni öfkelendirdi. Herkes düşüşte olduğumu söyledi ancak asıl dakikalarım düşüşteydi. Bu kırgınlığı sıçrama tahtası olarak kullanıp sonraki sezona daha iyi bir şekilde dönmek istedim” diye ekledi.

Yeni Lakers koçu Mike D’Antoni Bryant’ın dakikalarını kesmenin en iyi yolunun, Lakers’ın rakiplerini ezip geçmesi, böylece Bryant’a bütün maç boyunca ihtiyaç duyulmaması olarak nitelemişti, bunu da geçen Portland Trail Blazers maçında gerçekleştirmişlerdi.

D’Antoni “Dördüncü çeyrekte onu oynatmayarak dinlendirmek istedim. Bu şekilde yapabiliriz. Dinlendirebilecek maçımız olduğunda dinlendiririz sonra da boş günleri değerlendiririz. Çünkü, büyük maçlarda falan, dünyanın en iyi oyuncusu. Onu dışarıda tutmakta zorlanıyorum.

Lakers’ın Noel günü New York Knicks’e karşı kazandığı galibiyetten sonra, D’Antoni, Steve Nash’in Bryant’ın kariyerini 5-6 yıl uzatabileceğini belirtmişti.

D’Antoni pazar günü bu konu hakkında gelen sorulara “Şu an 40 dakika civarı oynuyor ve en iyi performansını gösteriyor. Her güne ayrı ayrı hazırlanmak için vakti olursa omzundan yük kalkar. Tükenir mi devam eder mi bilmiyorum. Onun kararı.” diye cevap verdi.

Bryant’ın diriliş sezonu 2-3 seneden fazla oynamasına ikna etti mi?

Bryant yüzünde sırıtmayla “Hayır” cevabını verdi.

Şimdiye kadar Bryant’ın başarısını devam ettiren iki büyük faktör oldu: Diz ve bilek bölgesi için Almanya’da geçirdiği yenilikçi prosedürler gibi spor bilimlerindeki ilerlemeler ve disiplin.

D’Antoni “Bence sporda sağlık çok önemli. Ne yedirip içiriyorlar vücutlarına nasıl bakıyorlar gibi konular önemli. Herkes sahada olmayı sever ama canınız yanıyorsa oynamak istemezsiniz, sağlık sektörü sporun onlar için eğlenceli kalıp uzun süre oynamalarını sağlıyor” dedi.

Bryant “Bu açıdan baktığımda alınacak destek ilacı yok gibi. Şu ana kadar yaptığım sıkı çalışma ve yeme düzenimdeki disiplin. Bence diğerlerinin aklını çelen de bu. Kendilerini değerlendirmiyorlar. Çıkıp gençken yaptıklarını yapabilecekler ve gençken yediklerini yiyebilecekler gibi hissediyorlar. Kendime dürüst olmayı başardım ve birçok şeyi hayatımdan çıkarıp sağlıklı beslenmeye devam ettim. Yediklerim bok gibi ama buna değiyor.” dedi.

Bryant’ın yedikleri arasında, şekerli kurabiyeler gibi favori yiyecekleri yok, onun yerine sağlıklı etler, balık ve sebze var. Bu aynı zamanda 81 sayı attığı Toronto maçından önce yediği acılı pizza ve üzümlü sodaya da veda ettiği anlamına geliyor.

D’Antoni böyle sıkı çalışan bir Bryant’ı kendi takımında görmekten mutlu olduğunu söyledi.

“Hep inanılmaz oynadı. Seviyesi yüksek değil, inanılmaz. Phoenix’teyken ve New York’tayken onu izliyorsunuz, iyi bir fikriniz oluşuyor; ancak onu çalıştırdığınızda yaptığı şeylerin heyecan verici olduğunu görüyorsunuz. Yaptıklarına saygı duymak zorunda kalıyorsunuz”

Çeviridir.

Orijinali: http://espn.go.com/los-angeles/nba/story/_/id/8797823/kobe-bryant-los-angeles-lakers-says-season-best-played-while

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s