Home

Lakers sezonun bu bölümünde zorlanırken, suçun büyük bölümü Pau Gasol’ün pasif kalmasına ve Steve Nash’in yokluğuna atılıyor. Los Angeles Lakers, Kobe Bryant top taşıma görevi de sırtında olmasına rağmen kariyerinin en iyi 28 maçlık şut performanslarından birini sergilerken, her iki maçından ancak birini kazanabiliyor. Kobe şimdiye kadar ne kadar iyi bir performans gösterdi? PER’ı (Oyuncu Etkililik Derecesi) en son 25 olduğunda, seneler 2007’yi gösteriyordu. Mucizeler yaratan Kobe’ye rağmen, Lakers Batı Konferansı’nda 9. sırada ve ilk 28 maçta beklentilerin önemli ölçüde altında kaldı.

 

Dwight Howard zaman zaman harikalar yaratacağının işaretlerini verse de, beklenen seviyenin oldukça altında kaldı. Nash sakatlığından dolayı kenarda otururken, Lakers Dwight’ın hücumu toparlamasına ihtiyaç duydu. Onun yerine, Howard’ın hücumda sindiğini gördü. Sahadayken kullanmış olduğu hücum pozisyonlarının yüzdesi 8 yılın en düşük seviyesinde. Ribaunt alması da oldukça düştü. Oyundayken takımının aldığı savunma ribauntlarının yüzde 24’ünü Howard alıyor, geçen sene bu rakam yüzde 33’tü. Takımının aldığı toplam ribaunt ise 5 yıldır yüzde 21.7’den iyiydi, oysa bu sene yüzde 18.1’e düştü.

Bu sayılara göre, Howard yıllardı oynadığından daha kötü oynuyor. Oyuncu etkililik derecesi (20.5) ve galibiyet yüzdesi (.148) 05-06’dan beri en düşük seviyede.

Howard’ın üretkenliğini mantık çerçevesine oturtmak için birkaç yol var. En iyi olanı tam anlamıyla sağlıklı olmadığı yönündeki açıklama. Bu hipotezi destekleyen bazı veriler de var, mesela kariyerinin en düşük ribaunt istatistiği ve kariyerinin en yüksek bloklanma oranı. Howard’ın şutlarının yüzde 8.9’u bloklandı, bu rakam uzunlar arasında NBA 4. sü olmasına sebep oldu. Eski smaç şampiyonu Howard kendisinden daha yüksek sırada olan pivotların profiline uymuyor. Ömer Aşık ve DeMarcus Cousins genelde daha yüksek bloklanma oranına sahip çünkü bu ikili ne tam anlamıyla atlet ne de Howard’ın sahip olduğu post oyunu repertuarına sahip. NBA’de sağlıklı bir Howard’ı rahatça bloklayabilecek ya da ondan fazla ribaunt alacak çok fazla oyuncu yok, bu yüzden bu rakamlar Howard’ın tam anlamıyla kendinde olmadığını söylüyor. Tabii ki, Howard bu düşük üretkenliğinin sebebi olarak sağlığını öne sürebilir.

Bir diğer teori de Howard’ın henüz Lakers’a ya da Bryant’a nasıl ayak uyduracağını öğrenememesi. Bu teori de verilerle destekleniyor. Lakers, Bryant Howard’sız oynadığında daha iyi oynuyor (36 dakikada +16.2 sayı fazla üretiyor, beraber olduğunda ise 36 dakikada +2.3). LeBron, 2010’da Miami’ye gittiğinde, ilk ayki sayıları kendi normlarından düşük seviyedeydi. PER’ı ilk aydan sonra yalnızca 24’tü; ancak sonraki 5 ayda kariyer ortalamalarını yakaladı hatta geçti. Benzer bir yakalamayı Howard da yaşayabilir, Lakers’ın da buna ihtiyacı var.

Çeviridir

Orijinali: http://hoopdata.com/blogengine/post/2012/12/26/Whats-Wrong-With-Dwight-Howard.aspx

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s