Home

Oklahoma City Thunder – Rakamlar

 • Hız: 95.0 (15. sırada)
 • Hücum Etkililiği: 108.6 (4. sırada)
 • Doğru Şut Yüzdesi: Yüzde 56.1 (7. sırada)
 • Asist Oranı: 18.95 (25. Sırada)
 • Top Kaybı Oranı: 13.10 (12. Sırada)
 • Hücum Ribaundu Oranı: 27.38 (11. sırada)
 • Serbest Atış Oranı: 36.3 (3. sırada)
 • Üç Sayılık Oranı: 25.8 (7. sırada)

Oklahoma City – Güçlü Yönleri

Toptan Uzakken Perdeleri Kullanma

Thunder’ın hücumuna bakarken, toptan uzakken perdeleri kullanma ve sayı bulma yetenekleri gerçekten ön plana çıkıyor. Thunder bu kategoride en yüksek sayıya sahip olan takım, pozisyon başına 1 sayının biraz üstünde (tam olarak 1.01) sayı buluyorlar. Görünen o ki, bunun sebebi Kevin Durant.

Durant harika bir şutör bunu perdeden çıkarken harika bir şutör olarak da çevirebiliriz (Ayrıca Thunder’ın perdeden çıkma pozisyonlarının yüzde 63.9’unu o kullanıyor). Şu anda, sağ taraftaki perdeden çıktığında en iyi halinde olduğunu söyleyebiliriz. Bunu pek yapmasa da (Sağdan 179 kere, soldan 239 kere) Durant sağ taraftan daha iyi şut atıyor ve o tarafta daha etkili oluyor. Durant’in boyuyla, bu perdelerden sonra özel bir çaba sarf etmesine gerek kalmıyor çünkü ihtiyacı olan tek şey şutunu rahatça atabilmesi için anlık bir boşluk. Bu da perdeden dikine çıkıp sıklıkla şut attığı anlamına geliyor (sağdan geldiğinde %57.3 oranında):

İki klipte de, Durant’in boyunun ne kadar avantaj sağladığını görüyorsunuz. Burada, iki perde de kaliteli ancak muhteşem değil. Durant’i takip eden savunmacıyı biraz oyalıyorlar böylece Durant onların üstünden şut atabiliyor. Bütün işini perdeleri kullanarak yapan Ray Allen gibi değil. Durant ve Thunder için boş atışı bulmak daha kolay.

Thunder’ın perdeden çıkıp şut atma yeteneği Durant’le sınırlı değil. James Harden pozisyon başına sayı konusunda Durant’ten daha etkili. Harden en az 20 perde çıkışı pozisyonlara giren oyuncular arasında pozisyon başına 1.19 sayıyla 9. sırada. Harden perdeden çıkıp iyi bir şutör olsa da, asıl etkili olduğu kısım serbest atış çizgisine gidebilme yeteneği. Harden perdeden çıktıktan sonra yüzde 22.3 oranında çizgiye gidiyor, bu konuda açık ara lig lideri.

Harden sol taraftaki perdeyi kullanmayı seviyor (yüzde 60); ancak Durant gibi, en etkili olduğu kısım sağ taraf. Çizgiye gitmek için Harden’ın iki şey çok iyi yapıyor. İlki perdeleri kullanıp rakibiyle arasını açıyor. Sonra, adamı aceleyle üstüne gelirken faul alıyor (hem savunmacılar üstüne gelirken fake göstererek faul alıyor hem de temas sağlayıp faul alıyor):

Burada, Harden köşedeki perdeyi kullanıp serbest kalarak harika bir iş çıkarıyor. Dip çizgiye gidiyormuş gibi yapıyor ama köşeye gidiyor, savunmacısı ve topla arasına mesafe açıyor. Adamı aceleyle yaklaşıyor ve faul yapıyor.

Bu oyunda, Harden yine perdeyi kullanıp kendisi ve adamı arasındaki mesafeyi açarak harika bir iş yapıyor. Adamı yaklaşmaya çalışırken, Harden fake gösteriyor ve teması sağlayıp faulü alıyor.

Geçiş Hücumu

Synergy’e göre, Thunder geçiş hücumu konusundaki en etkili 3. takım. Russell Westbrook sayesinde gibi gözükse de, aslında Thunder’ın en az etkili oyuncularından biri (top kayıpları yüzünden). Yine, Harden ve Durant Thunder’ın geçiş hücumunu sürüklüyor, ikisi de geçiş hücumlarında yüzde 60’ın üzerinde şut isabeti buluyorlar.

Durant sol tarafta inanılmaz etkili, 38 pozisyonda 70 sayıyı yüzde 85.2 şutla buldu. Durant’ı bu kadar iyi yapan şey ise, top sürmeyi kesip bir anda topu kaldırıp şut atabilme yeteneği:

İşte, Durant savunma geride ve çemberi koruyorken topu alıyor. İçeriyi zorlamak yerine, basitçe topu kaldırıp şutu atıyor.

Bu arada, James Harden hızlı hücumda top elindeyken oldukça başarılı. Pozisyon başına sayıda, Harden hızlı hücumlarda top elindeyken ligin en fazla sayı atan oyuncusu, yüzde 82.8 şutla 1.64 sayı buluyor. Harden’ı bu kadar harika yapan şey ise savunmaya baskı kuruyor, onları öne çıkartıyor. Eğer bunu yapmazsa çembere kadar gidiyor, zorunda olmadığı sürece top sürmeyi durdurmuyor.

Hızlı hücumdayken, savunmayı karar vermek zorunda bırakmanız öğretilir. James Harden’ın burada yaptığı şey de bu. Savunmanın üstüne top sürüyor ve savunmacı hiç öne çıkmıyor, Harden da devam ediyor. Savunma çok geç öne çıkıp Harden’a dokununca, Harden basket faulle bitiriyor.

Oklahoma City – Zayıf Yönleri

Post Hücumu

Thunder’ın boyalı alana hükmedebilecek oyuncusu yok. Postta etkili olan tek oyuncu (Jeff Green) artık takımda yok. Green sırtı dönük oyunların çoğunu oynayan bir oyuncuydu hatta şu anda bile Thunder’ın boyalı alanda en çok kullandığı oyuncu. En çok kullanılan diğer üç oyuncu ise Kevin Durant, Russell Westbrook ve Serge Ibaka. Üç oyuncu da postta zorlanıyor, üçü de ligin en kötü çeyreği arasında. Boyalı alanda en iyi şut atan oyuncu Ibaka, o da yüzde 39 şut isabetiyle oynuyor.

Post oyuncusunun eksikliği Thunder’ı bu seride zorlayacak. Topu boyalı alana gönderme ihtimali olmazsa, Nuggets’ın uzunları (özellikle Nene) etrafta dolaşabilir ve içeri dalmalara yardım edebilir.

Denver – Rakamlar

 • Hız: 98.0 (2. sırada)
 • Hücum Etkililiği: 109.5 (1. sırada)
 • Doğru Şut Yüzdesi: Yüzde 57.4 (1. sırada)
 • Asist Oranı: 20.51 (12. Sırada)
 • Top Kaybı Oranı: 13.09 (11. Sırada)
 • Hücum Ribaundu Oranı: 23.85 (27. sırada)
 • Serbest Atış Oranı: 36.4 (1. sırada)
 • Üç Sayılık Oranı: 21.2 (19. sırada)

Denver – Güçlü Yönleri

Sırtı Dönük Hücum

Thunder’ın aksine, Nuggets NBA’in post oyununda en iyi takımlarından biri. Carmelo Anthony bu konuda Nuggets’ın rakamlarına oldukça yardımcı oldu, ancak onun gidişiyle bile, bu başarılarını devam ettirmeyi başardılar. Bunun da sebebi Nene’nin ligin en iyi post oyuncularından biri olması ve pozisyon başına 1.12 sayı üretmesi. Nene’yi bu kadar etkili yapan şey ise ona ikili sıkıştırma getirmenin zor olması; çünkü ikili sıkıştırma geldiğinde boş arkadaşına pas verme konusunda oldukça başarılı. Nene topu dışarı çıkardığında, Nuggets pozisyon başına 1.378 sayı buluyor, bu da ligin en iyi %15’lik kısmındalar demektir. Nene hep kontrollü ve ikili sıkıştırma gelince panik olmayan oyunuyla biliniyor. Aslında sanki bu durumu bekliyormuş gibi:

Bu oyunda, Nene topu yakalıyor (Anthony Randolph’e karşı!!) ve hemen ikili sıkıştırmanın gelip gelmediğine bakıyor. Gelir gelmez de, topu J.R Smith’e atıp onun üçlüğü yollamasını sağlıyor.

Burada, Nene topu yakalıyor ve yine ikili sıkıştırmaya bakıyor. İkili sıkıştırmaya baktıktan sonra, Nene kendi oyununa bakıyor. Ancak, kendi oyununu yapması ikili sıkıştırma aramadığı anlamına gelmiyor tabii ki. Fisher ikili sıkıştırmaya geliyor ve Nene çabucak topu dışarı çıkarıyor.

Nokta Atışı

Carmelo Anthony’nin gidişiyle, Nuggets inanılmaz nokta atışı yapan takıma dönüştü. Harika top çeviriyorlar ve dışarıyla buluşturuyorlar. Skor dağılımını da güzel yapıyorlar. 4 Nuggets oyuncusunun (Harrington, Afflalo, Smith ve Lawson) 200’den fazla nokta atışı olmuş. Harrington haricindeki oyuncuların hepsi pozisyon başına sayı konusunda ligin en iyi yüzde 13’lük diliminde olacak kadar etkililer. Ek olarak, “yakala ve at” denilebilecek pozisyonlarda Raymond Fleton oldukça başarılı şut atıyor, öyle ki ligin en iyi yüzde 1’lik bölümünde. 57 pozisyonda pozisyon başına 1.30 sayı buldu.

Denver – Zayıf Yönleri

Kesmeler

Denver Nuggets zayıf yön bulunmakta zorlanılacak kadar iyi bir takım. Ancak illa bir şey söyleyecek olsam kesmelerin kötü olduğunu söylerdim. Nuggets’ın nokta atışlarından ve ne kadar iyi olduklarından bahsettik, ancak zaman zaman Nuggets buna çok bağımlı görünüyor. Kastettiğim şey bütün Nuggets oyuncularının hepsi üçlük çizgisinin etrafına dizilip dışarı çıkarılacak pası bekleyebilirler. Böyle olduğunda, Denver savunmanın işini kolaylaştırıyor. Nuggets topu içeriye kesmeli ve savunmayı dikkatte tutmalı, böylece oldukça etkili olabilirler.

Çeviridir.

Orijinali: http://nbaplaybook.com/2011/04/14/round-1-preview-oklahoma-city-vs-denver-%E2%80%93-offensive-breakdown/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s