Home

Los Angeles – Rakamlar

 • Savunma Etkililiği: 101.3 (6. sırada)
 • Rakibin Doğru Şut Yüzdesi: Yüzde 51.4 (2. sırada)
 • Rakibin Asist Oranı: 20.95 (20. sırada)
 • Rakibin Top Kaybı Oranı: 12.80 (23. sırada)
 • Savunma Ribaundu Oranı: 72.31 (22. sırada)
 • Blok Oranı: 5.5 (10. sırada)
 • Rakibin Serbest Atış Oranı: 23.6 (1. sırada)
 • Rakibin Üçlük Atış Oranı: 24.2 (7. sırada)

Los Angeles – Güçlü Yönleri

Pick And Roll Savunması

Bir süre önce Orange County’den Kevin Ding Lakers ve yeni pick and roll savunmasını nasıl geliştirdiğiyle ilgili bir makale yazı:

Jackson, Miami’nin Pazar günü pick and roll’da Derrick Rose’a uzunlarını gösterip durdurmaya çalışmasını not aldı. Rose kontrol edilmeyebilirdi ve böylece Bulls rahatça hücum edebilirdi, tıpkı Bynum ve Pau Gasol’lü Lakers’ın başına geldiği gibi: “Şimdi guard perdeyi geçtiğinde 5’e 3 yakalanıyorsunuz” dedi.

“Sonuç olarak, onları Andrew’ün olduğu yere götürmeye çalışacağız. Bynum tıpa gibi. İçeri dalmaları durdurmak için duracak” dedi.

Lakers asistan koçu Chuck Person “Oyunda sadece gerçek şutörler kalacak” diyerek Kobe ve Pierce’ı işaret etti. New York’lu Carmelo Anthony akıllara geldi; ancak birçok işini fiziğiyle yapıyor ve saf şutör sayılmaz.

Lakers’ın yaptığı şey pick and roll gerçekleşirken Bynum’ı boyalı alanda tutmak, guardı onun üstüne götürüp içeri dalmayı durdurmak. Lakers’ın yeni pick and roll savunması bu ve pick and roll savunmasında pozisyon başına izin verilen sayı listesinin tepelerinde durmalarının sebebi de bu. Top süren oyuncuyu savunma denince, Lakers en iyi 6. pick and roll savunması, pozisyon başına yalnızca 0.775 sayıya izin veriyorlar. Devrilen adamı savunma denince daha da iyi durumdalar, 5. sıradalar.

Bu savunma stratejisiyle, Lakers orta mesafeli şutlarda eksik durumda kaldı. Ancak Person’ın dediği gibi, buna razılar çünkü orta mesafeden istikrarlı şut atabilen şutörler ligde çok az:

Bu Lakers’ın stratejisinin mükemmel bir örneği. Wade perdeden çıkıyor, Andrew Bynum üstüne gitmek yerine geri çekiliyor. Sonuç ise orta mesafeden kaçırılan bir şut oluyor.

Oyuna farklı bir bakış. George Hill perdeden çıkarken Bynum ortada duruyor. Shannon Brown perdenin üstünden geçiyor. Bu oyun Hill’i Bynum’a sürüklemek için tasarlanmış Hill topu sürüp dışarı çıkarmaya çalışıyor; ancak top çalınıyor.

Bu savunma Lakers için oldukça etkili; ancak Hornets serisinde daha da ilginç bir hal alabilir. Hücum değerlendirmemde bahsettiğim gibi ,Chris Paul perdeden çıkıp şut atmayı seviyor. Bu şutları kullanmada oldukça etkili bu yüzden Paul erkenden bu şutları atmaya ve Lakers’ı savunmada zor duruma düşürmeye başlarsa bu seri daha heyecan verici bir hal alacak.

Post Savunması

Lakers’ın pota altındaki uzunluğuyla bu özelliği kimseye şaşırtıcı gelmemişti, post savunmasında NBA’in en iyi takımı. Lakers rakiplerini yüzde 37.2 şut isabetiyle pozisyon başına 0.75 sayıda tutuyor. Lakers’ın post savunmasındaki en iyi iki oyuncusu Andrew Bynum ve Lamar Odom (Pau Gasol de iyi bir savunmacı ancak Bynum ve Odom’a yaklaşamıyor). Yine şaşırtıcı olmayan bir biçimde başarılı olmalarının sebebi boylarını faul yapmadan etkili bir şekilde kullanmaları.

Burada, Odom David Lee’nin sırtı dönük oynamasına izin veriyor, Lee şut atmak için döndüğünde uzun kollarını havaya kaldırıp rahatsız edebileceğini biliyor. Odom aslında blok için çıkmıyor, onun yerine boyunu kullanıp şutları rahatsız etmeye çalışıyor (bu da daha az faul demek)

Bynum’ın da boyu olsa ve bunu iyi kullansa da, ayrıca rakibine iyi bir pozisyon aldırmamak için gücünü kullanabileceğini de düşünüyor:

Burada, Al Jefferson Bynum’ı itmeye çalışıyor. Koluyla itip faul almak yerine, Bynum göğsünü öne çıkarıyor ve Jefferson’a direniyor. Jefferson istediği yere gelemiyor ve şutu kaçırıyor.

Los Angeles – Zayıf Yönleri

Perdeden Çıkan Şutörleri Savunma

Lakers’ın savunma anlamında ligin kötü yarısında olduğu tek nokta perdeden çıkan şutörleri savunma. Lakers yüzde 41.9 şut isabetiyle 0.932 sayıya izin veriyor (23. sırada) bunun sebebi ise Kobe Bryant. Bryant pozisyon başına sayıda ligin en kötü çeyreği arasında ve rakipleri perdeden çıktığında yüzde 42.1 ile şut atıyor.

Bu Bryant’ın perdeyi niye beceremediğinin iyi bir örneği. Topu izlemeye dalıyor, özellikle top sahanın öbür tarafındaysa, bu olduğunda tepki verip perdenin etrafından dolanmaya fırsatı kalmıyor. Burada Gerald Wallace’ın kolay bir şut için yaptığı da bu.

New Orleans – Rakamlar

Miami Heat – Rakamlar

 • Savunma Etkililiği: 102.5 (9. sırada)
 • Rakibin Doğru Şut Yüzdesi: Yüzde 54.3 (15. sırada)
 • Rakibin Asist Oranı: 20.97 (21. sırada)
 • Rakibin Top Kaybı Oranı: 14.37 (6. sırada)
 • Savunma Ribaundu Oranı: 76.24 (2. sırada)
 • Blok Oranı: 4.8 (17. sırada)
 • Rakibin Serbest Atış Oranı: 28.6 (9. sırada)
 • Rakibin Üçlük Atış Oranı: 24.8 (2. sırada)


New Orleans – Güçlü Yönleri

Sırtı Dönük Savunma

Andrew Bynum gibi, Emeka Okafor da vücudunu iyi bir post savunması için kullanabiliyor ve Okafor Hornets’in ve NBA’in en iyi post savunma oyuncularından biri. Hornets rakiplerine yüzde 41.9 şut isabeti buldururken pozisyon başına yalnızca 0.834 sayıya izin veriyorlar. Okafor bu savunma pozisyonlarının çoğunu alıyor ve gayet de iyi durduruyor, rakipleri yalnızca yüzde 40.6 ile şut atabiliyor.

Bu oyunda, Okafor, boyalı alanda top alan Al Jefferson’la karşı karşıya geliyor. Jefferson Okafor’a sırtını dönmeye devam ettiğinde, Okafor’un bir eli Jefferson’da bir eli de havada duruyor. Okafor bunu yapabiliyor çünkü Jefferson’ı tek eliyle itmeye gücünün yetebileceğini biliyor. Okafor havada duran eli sayesinde Jefferson hareketini yaparken şutu kolaylıkla bozuyor ve şut kaçıyor.

New Orleans – Zayıf Yönleri

Birebir Savunma

Bulls’un rakibi Pacers gibi, Lakers da Hornets için zor bir eşleşme çünkü Lakers Kobe’yle birebir oynamayı seven bir takım, Hornets’in ise onu savunacak oyuncusu yok. Pozisyon başına sayıda, Trevor Ariza ligin en kötü yüzde 15’i arasında, pozisyon başına 1.04 sayıya izin veriyor. Ariza’dan ve yüzde 49’la şut isabeti bulmalarına izin vermesinden daha kötüsü birebir savunmada yaptığı faul sayısı. Aslında, en az 20 pozisyonda birebir savunan 315 oyuncu arasında, Ariza’nın çizgiye gönderme yüzdesi ligin 297. sırasında, Ariza pozisyonların yüzde 18.5’inde rakiplerine faul yapıp çizgiye gönderiyor. Ariza’nın en büyük problemi, rakipleri şut gösterdiğinde hemen zıplaması:

İki durumda da, Ariza’nın neden zıpladığının açıklaması yok. Şut saati bitiyor ve hücum oyuncusu zor bir şuta zorlanacak. İki durumda da, Ariza zokayı yutup üstlerine atlayarak onları kurtarıyor.

Bunlara ek olarak, Ariza, top, tuttuğu adamdayken elini çok kullanıyor. Bu da rakiplerinin kolunu Ariza’ya takıp faul almasına sebep oluyor.

Koluna takıp faul almayı sevseniz de sevmeseniz de, kural kuraldır ve buna uymayı öğrenmeniz gerekir. Ariza bunu yapamayacağını gösterdi.

Ariza büyük ihtimalle bu seride Kobe’nin karşısında oynayacak. Bryant serbest atış çizgisine milyon kere gitse bile çok şaşıracağımı söyleyemem.

Çeviridir.

Orijinali: http://nbaplaybook.com/2011/04/15/round-1-preview-los-angeles-vs-new-orleans-%E2%80%93-defensive-breakdown/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s