Home

Los Angeles Lakers – Rakamlar

 • Hız: 93.3 (18. sırada)
 • Hücum Etkililiği: 107.9 (7. sırada)
 • Doğru Şut Yüzdesi: Yüzde 54.5 (11. sırada)
 • Asist Oranı: 20.70 (10. Sırada)
 • Top Kaybı Oranı: 12.33 (3. Sırada)
 • Hücum Ribaundu Oranı: 29.19 (5. sırada)
 • Serbest Atış Oranı: 29.3 (16. sırada)
 • Üç Sayılık Oranı: 22.0 (16. sırada)

Los Angeles Lakers – Güçlü Yönleri

Üçgen Hücumda Sırtı Dönük Hücum

Los Angeles Lakers sırtı dönük oyunda NBA’in en iyi takımlarından biri. Takım olarak, Lakers pozisyon başına sayıda lig 4. sü ve sırtı dönük hücumlarda yüzde 46.8 şut isabetiyle oynuyor. Bu kadar başarılı olmalarının sebebi ise Üçgen Hücumu post oyunları için kullanabiliyor olmaları. Lakers’ın ilk oynadığı hücum posttaki oyuncuya hareket alanı tanımak için tasarlanmış olan hücum:

Yukarıdaki setlerin ikisinde de, tasarım topu boyalı alana göndermek ve uzun oyuncunun etrafını boşaltmak. Bu, uzuna istediğini yapabilmesi için yarı sahayı tahsis ediyor ve etrafının boşaltılmasıyla ikili sıkıştırma gelme ihtimali ortadan kalkıyor. Bu da Lakers uzunlarının zamanlarını kullanmalarına, istediklerini yapıp bitirmelerine imkan tanıyor.

Lakers ayrıca zayıf taraftan sırtı dönük oyunları yapmayı seviyor:

Burada, Gasol zayıf taraftan güçlü tarafa koşup üçgeni kuruyor. Bunu yaptığında, boyalı alanda topu alıyor. Sonra temel boşaltma uygulanıyor, Gasol birebir oynuyor.

Lakers uzunlarının sırtı dönük oyunlarına ek olarak, Kobe Bryant da boyalı alanda oldukça başarılı. Synergy’e göre, Lakers’ın 1716 sırtı dönük oyununun 409’unu Bryant kullandı. Bu oyunlarda, Bryant yüzde 48.5 şutla pozisyon başına 1.02 sayı buldu. Lakers topu postta Bryant’la buluşturmak için ekstra bir şey yapmıyor, aslında, onu da uzun gibi kullanıyorlar.

Bunun bu kadar başarılı olmasının sebebi ise Lakers’ın bu seti sanki Kobe’yi birebir oynamaya bırakıyor gibi kullanması. Burada Bryant topu alıyor, yüzünü dönüyor, şutunu kullanıyor.

Birebir Hücum

Hepimiz Kobe Bryant’ın Lakers hücum düzeninde birebir kalmayı ne kadar sevdiğini biliyoruz, bazıları çok fazla kullandığını söylese de, Kobe’nin birebirde ne kadar başarılı olduğunu sorgulayamazsınız. Kobe Bryant birebirde sayı yapmaya çalışırken, pozisyon başına 1.00 sayı buluyor (NBA’de en az 20 birebir pozisyonuna girenler arasında 24. sırada). Birebir setlerinden gelen bu başarı Bryant’a birebir pozisyonlarda dışarı pas çıkarırken de başarıyı getiriyor. Bryant’ın bütün birebir hücumunun (dışarı gönderdiği paslar da dahil) pozisyon başına sayısı 1.049. Bryant pas yaptığında (birebir pozisyonlarının yüzde 20’sinde) takım arkadaşlarının bomboş şut atmasına imkan tanıyor:

Burada, Bryant köşede birebir kalıyor, ilk adımını sağa atıyor. Artest’in adamı Bryant’a ikili sıkıştırma getiriyor, bu da Artest kesme yaparken Derek Fisher’ın adamının ona koşmasını getiriyor. Bu hareket Fisher’ı bomboş bırakıyor, Bryant onu görüp pası atıyor ve Fisher üçlüğü yolluyor.

Los Angeles Lakers – Zayıf Yönleri

Perdeden Çıkıp Sayı Bulma

Lakers’la ilgili Basketball Prospectus’e bakarken, Lakers’ın ortalamadan fazla pick and roll yaptığını fark ettim. Bu bir sorun çünkü Lakers kötü bir pick and roll takımı, özellikle de topu süren oyuncu perdeden çıkıp bir şeyler yapmaya çabalarsa. Bryant perdelemeleri bir şeyler yaratmak için kullanıyor; ancak bir yere perde getirdiğiniz zaman, aslında oraya fazladan savunmacı getiriyorsunuz demektir.

Burada, Bryant perdeden çıkıp sayı bulmaya çalışıyor. Bryant çembere hücum etmeye çalışıyor, ancak perde aslında savunma onun içeri dalmasını engellemek isteyen bir sürü savunmacıyı beraberinde getiriyor. En sonunda, Bryant’ı savunan Serge Ibaka şutu blokluyor.

New Orleans Hornets – Rakamlar

 • Hız: 90.7 (29. sırada)
 • Hücum Etkililiği: 103.8 (19. sırada)
 • Doğru Şut Yüzdesi: Yüzde 53.7 (16. sırada)
 • Asist Oranı: 20.33 (16. Sırada)
 • Top Kaybı Oranı: 12.85 (8. Sırada)
 • Hücum Ribaundu Oranı: 25.11 (20. sırada)
 • Serbest Atış Oranı: 29.6 (15. sırada)
 • Üç Sayılık Oranı: 19.2 (21. sırada)

New Orleans Hornets -Güçlü Yönleri

Paul’ün Perdelemeleri Kullanması

Chris Paul perdeden çıktığında, NBA’in en etkili ve verimli oyuncularından biri oluyor. Paul Hornets’in perdelerinin yarısından fazlasını (tam olarak yüzde 54.2’sini) kullandı ve pozisyon başına 1.04 sayı buldu. Bu sayıyla 70’ten fazla perde kullanan dış oyuncular arasında 11. sıraya yerleşti. Bunun bu seride önemli olmasının sebebi, perdeden sonra dışarıya çıkacak bir oyuncu artık kalmadı (West kötü bir perdeci olmasına rağmen ligin en etkili pick and pop oyuncularından biriydi). Paul’ün şu an daha geleneksel bir perdeci olan Carl Landry seçeneği var, Paul’ün perdelerinin çoğunu yapıyor yani Paul şu an daha fazla alana hükmedecek (Bu alanı kullanması gerekecek, çünkü önceden söylediğim gibi, Landry pick and pop oyununda West’in yerini tutamaz). Paul perdeden çıktığında %77 oranında şut kullanıyor.

Bu Landry perdeleme yaptığında Paul’ün kendi pozisyonunu yaratması gerektiğinin en güzel örneği. Eğer bu David West olsaydı, o sırada dışarı çıkmış ve bomboş bekliyor olurdu. Onun yerine, Landry perdeyi düzgün ve etkili biçimde yeniden kuruyor ve Paul’ün şut atabilmesi için boş alan yaratıyor.

Burada, Landry iyi bir perde yapıyor, savunmacı perdenin altından girmek zorunda kalıyor ve bu da Paul’ün şut atması için yeterli bir boşluk yaratıyor.

Bu Paul’ün çembere giderken etkili olamayacağı anlamına gelmiyor, perdeden çıkıp çembere gittiğinde pozisyon başına 1.242 sayı üretiyor.

İşte, Landry’nin perdesi Grant Hill’e yetiyor ve Paul’ün arkasında kalıyor. Hill artık Paul’ün önünde olmadığına göre, Paul çembere rahatça gidip turnike bırakabiliyor.

New Orleans – Zayıf Yönleri

Kesmeler

Kesme anlamında, New Orleans pozisyon başına sayıda NBA 26.sı. Bunun en önemli sebebi Carl Landry ve çemberde kötü bitirişi. Landry yalnızca yüzde 53.3 ile şut atıyor (Bunun kesme olduğunu unutmayın, yani çemberin hemen yanında olan bir şey, bu da yüzde 53.3’ün kötü olduğu anlamına geliyor) ve çemberin etrafında bitirebilecek bir vücudu olmamasından kaynaklanıyor.

Burada, Landry çembere keserken topu alıyor ve kısa kaldığından ve savunmanın üstüne gittiğinden, topu indiriyor dönüp atıyor, şutu kaçırıyor.

Çeviridir.

Orijinali:

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s