Home

Boston Celtics – Rakamlar

 • Savunma Etkililiği: 97.7 (2. sırada)
 • Rakibin Doğru Şut Yüzdesi: Yüzde 51.6 (3. sırada)
 • Rakibin Asist Oranı: 18.07 (1. sırada)
 • Rakibin Top Kaybı Oranı: 14.83 (3. sırada)
 • Savunma Ribaundu Oranı: 74.97 (8. sırada)
 • Blok Oranı: 4.4 (27. sırada)
 • Rakibin Serbest Atış Oranı: 31.2 (22. sırada)
 • Rakibin Üçlük Atış Oranı: 20.7 (22. sırada)

Boston Celtics – Güçlü Yönleri

Pick and Roll Savunması

Chicago Bulls gibi, Boston Celtics de pick and roll savunması denince ligin en iyi takımlarından biri haline geliyor. Celtics’in pick and roll savunmasını düzenleyenin şimdiki Bulls koçu olduğunu düşününce şaşırtıcı değil tabii ki. Celtics hem topu taşıyan hem de devrilen oyuncuyu savunma kategorilerinde pozisyon başına izin verilen sayıda ilk 5’te ve aynı Bulls gibi onlar da topun üstüne çullanıyor.

Celtics1_medium

Burada, Elton Brand, Jrue Holiday için perdeleme yapıyor ve Holiday topu alıp sahanın ortasına götürüyor. Perdeden çıktığında, Jermaine O’Neal, Rajon Rondo’nun perdeden çıkmasını beklerken Holiday’i karşılıyor.

Celtics2_medium

Şu an Holiday’in üzerinde iki savunmacı var, yani Brand’i (perdeleme yapan) kimse tutmuyor. Kevin Garnett Brand’e doğru bir adım gidiyor, böylece pası alamayacağına emin oluyor. Garnett’in bir adım öne çıkması, tuttuğu adam olan Spencer Hawes’ın boş kaldığı anlamına geliyor. Ray Allen bir adım atıp onu tutuyor. Celtics şu an köşeye atılacak pası riske etmiş durumda; ancak bunun atılması zor bir pas olduğunu biliyor ve eğer atılabilirse bile, bu o kadar uzun bir pas ki savunma o sürede bunu telafi edebilir.

Celtics3_medium

Bu durumda, Holiday turnikeye çıkıyor; ancak O’Neal onu savunduğu için şutu zorlayıp şutu kaçırmasını sağlıyor. İşte video:

Oyunu yeniden izlerken, bütün Celtics oyuncularının bir çizgi halinde olduğunu görebilirsiniz. Adam değişmelerini hiç tereddüt etmeden ya da adam değişimi gerçekleşti mi diye geri bakmadan yapıyorlar. Bu Celtics savunmasının güzel tarafı. Herkes birbirine çok güveniyor ve bu güven keskin adam değişimi sağlıyor ve hücum yapmayı zorlaştırıyor.

Bu pick and roll’da, Timberwolves hızlıca içeri devrilmeye kalkıyor, Michael Beasley iyi perde yapamıyor ancak çembere hızlıca çevriliyor. Böyle bir pick and roll’da bile Celtics’in adam değişimi çok iyi. Beasley boş bir turnike bırakacakmış gibi görünüyor; ancak Glen Davis adam değişiyor, bir adım atıyor ve hücum faulünü alıyor.

Bu da Celtics’in savunmadaki iletişiminin başka bir örneği. Burada, Danny Granger, Jeff Foster’ın yaptığı perdeden çıkıyor ve savunma Granger’ı iki adamla savunuyor. Başta, öne çıkıp Foster’ı tutan Rondo gibi gözüküyor; ancak Foster çembere ilerlerken, Rondo’nun adamı tepe noktaya çıktığı için, Rondo Foster’ı bırakmak zorunda kalıyor. Hemen hemen aynı anda, Ray Allen kayıyor ve Foster’ı tutuyor. Rondo Allen’a bakmıyor bile; Allen’ın Foster’ı tutması gerektiğini biliyor, sıfır tereddüt.

Birebir Savunma

Boston Celtics neredeyse her konuda iyi; ancak bu seride birebir savunmalarının önemli olacağını düşünüyorum; çünkü rakipleri bol bol birebir hücum yapıyor. Aynı pick and roll savunması gibi, birbirlerine güvendikleri ve birbirlerine yardım ettikleri gerçeği normalde yapmadıkları birçok duruşu beraberinde getiriyor.

Burada, Andray Blatche topu alıyor ve hızlı bir hareket yapacak gibi. Ray Allen Garnett’e yardım etmek için hızlıca boyalı alana giriyor; ancak yardımın çok gerekli olmadığını görünce hemen adamına dönüyor. Ancak Allen dönerken Blatche çizgiden ilerliyor. Allen’ın çok uzakta kalmasıyla, Nenad Krstic yardıma koşuyor ve şutu zorlayıp kaçırmasını sağlıyor.

Bu Knicks’e sorun yaratacak bir baskı. (Özellikle eğer 4 oyuncu birebirde durup maçı izler ve kesmeler yapmazsa)

Boston Celtics – Zayıf Yönleri

Fazlaca Faul Yapmaları

Dürüst olmak gerekirse, Boston Celtics savunmasında zayıf yön bulmak çok zor; ancak illa bir tane bulacaksak, çok fazla faul yapmalarını söyleyebiliriz. Celtics, rakibin serbest atış oranına baktığımızda ligin 22. sırasında bulunuyor, yani rakiplerini lig ortalamasından daha fazla çizgiye gönderiyorlar. Bence, bunun tek mantıklı açıklaması fiziksel bir takım olmaları. Bu iyi bir şey; ancak istikrarlı birkaç şutörü olan Knicks gibi bir takıma karşı (Landry Fields, Shawne Williams, Toney Douglas, Chauncey Billups, Carmelo Anthony) çok fazla faul yapmak istemezsiniz, onları çizgiye gönderip kurtarmak hatta ritm buldurmak pek iyi değil.

New York Knicks – Rakamlar

 • Savunma Etkililiği: 107.1 (22. sırada)
 • Rakibin Doğru Şut Yüzdesi: Yüzde 55.6 (23. sırada)
 • Rakibin Asist Oranı: 18.68 (3. sırada)
 • Rakibin Top Kaybı Oranı: 13.91 (9. sırada)
 • Savunma Ribaundu Oranı: 71.88 (24. sırada)
 • Blok Oranı: 5.8 (7. sırada)
 • Rakibin Serbest Atış Oranı: 31.9 (23. sırada)
 • Rakibin Üçlük Atış Oranı: 21.2 (20. sırada)

New York Knicks – Güçlü Yönleri

Blok

Celtics savunmasıyla kıyaslandığında Knicks oyunun bu bölümünde zayıf; ancak birçok takımdan iyi yaptıkları bir şey var: Şut bloklama. Knicks Blok Oranı’nda 7. sıradalar, bu ilginç çünkü Amar’e pivot oynuyor. Bununla beraber, Stoudemire 149 blokla Knicks’in en çok blok yapan oyuncusu. Stoudemire’ın rakip içeri daldığında hızlı tepki verebilmesi bunun en önemli sebebi. Knicks’in diğer oyuncuları yardım savunmasında çok kötüyken, Stoudemire yardım gerektiğinde çok hızlı olmasıyla öne çıkıyor:


Burada, rakip içeri dalıyor ve Amar’e yardım gerektiğini hemen fark ediyor. Alanı dolduruyor, zıplayıp şutu blokluyor.

New York Knicks – Zayıf Yönleri

Amar’e Dışındaki Yardım Savunması

Amar’e Stoudemire’ın çembere gidişlerdeki yardım savunmasının iyiyken, geri kalan Knicks oyuncularının yardım savunması istenen düzeyde değil. Knicks konu yardım savunması olunca çok kötü bir takım ve rakamlar da bunu kanıtlıyor. Benim görüşüme göre, yardım savunmasının eksik olduğu iki nokta var: biri birebir oyunlarda açığa çıkıyor, diğeri içeri dalıp verilen dış paslarda görülüyor. Bunlar Knicks’in en kötü iki savunma kategorisi. Knicks nokta atışlarda yüzde 42.9 şut isabetine izin veriyor, ayrıca birebir oyunlarda rakipleri yüzde 41.8 ile şut kullanıyor. Bence bunun asıl sorumlusu kötü yardım savunması.

Nokta atışları denilince, en büyük hata Stoudemire’dan geliyor. İçeri dalmalarda çok etkiliyken, kesmelerde aşırı yardım etmeye çalışıyor ve dışardaki şutörleri zorlamada yavaş kalıyor. Nokta atışlarda Stoudemire’ın savunduğu adam yüzde 47.9 ile şut atıyor:

Burada, Stoudemire çembere kesmeye yardım etmeye dikkatini vermiş durumda, halbuki bu durumda bu o kadar gerekli değil. Kesmeyi yapan adamı savunan, adamın önünde kalabildiği için yardıma ihtiyaç bile duymuyor, pasın başarılı olabilme ihtimali yok. Stoudemire yine de yardım ediyor ve kendi adamına top gelirken pozisyondan kopmuş oluyor. Bomboş, adamı bu şutu atıyor.

Daha önce, Celtics’in kötü bir nokta atışı takımı olduğunu söylemiştik; ancak rakamlar Glen Davis yüzünden öyleydi. Kevin Garnet kaliteli bir nokta atış şutörü ve Amar’e bu tip pozisyonlar verirse, Knicks’in başı dertte demektir.

Çeviridir.

Orijinali: http://nbaplaybook.com/2011/04/13/round-1-preview-boston-vs-new-york-%E2%80%93-defensive-breakdown/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s