Home

Boston Celtics – Rakamlar

 • Hız: 92.2 (2. sırada)
 • Hücum Etkililiği: 104.4(16. sırada)
 • Doğru Şut Yüzdesi: Yüzde 56.2 (5. sırada)
 • Asist Oranı: 23.56 (1. Sırada)
 • Top Kaybı Oranı: 14.35 (26. Sırada)
 • Hücum Ribaundu Oranı: 21.10 (30. sırada)
 • Serbest Atış Oranı: 30.4 (10. sırada)
 • Üç Sayılık Oranı: 18.2 (26. sırada)

Boston Celtics – Güçlü Yönleri

Toptan Uzakken Perdeleri Kullanma

Oyuncuların perdeden çıkıp bulduğu pozisyonlarda, pozisyon başına sayı konusunda Celtics NBA’in 4. sırasında, tabii ki bunda Ray Allen’ın ve şut yeteneğinin büyük payı var. Ray Allen olmadan perdeden çıkıp şutları sokan oyuncuları düşünemezsiniz. Allen NBA tarihinin en iyi şutörlerinden biri olabilir ve ayrıca perdeden çıkma konusunda da en iyilerden biri. Allen’ın başarılı olmasının sebeplerinden biri de savunmacısını daha perdeyi kullanmadan tuzağa düşürmek.

Allen’ın perdeyi kullanmadan önce yaptıklarına bakın. Dip çizgide başlıyor ve boyalı alanda sıkıştırma perdesini kullanacakmış gibi yapıyor. Duruyor ve ters köşeye gitmeye başlıyor; ancak sonra yalancı adım atıyor ve eski yönüne dönüyor. Bu Allen’ın perdeden geçmesi için yeterli zamanı yaratıyor, sorunu hallediyor ve orta mesafeli şutu atıyor. Perdeyi kullanmadan önceki yaptıklarına ek olarak, savunmayı okuyabiliyor, onu nasıl savunduklarını çözüyor ve ona göre davranıyor:

Burada, Allen onun için kurulmuş perdeden çıkıyor, topla buluşuyor. Ancak, bunu yapmadan önce, savunmacısı Jordan Crawford arayı kapatıyor ve ona atılan pası rahatsız etmeye çalışıyor. Topla bir şeyler yapmak yerine, Allen savunmayı okuyor, ortalığı karıştırıyor ve bomboş olduğu köşeye doğru yol alıyor. Allen topu alıp boş şutu atıyor.

Kesme Oyunları

Boston Celtics hücumlarını savunmayı zorlaştıran şeylerden biri de sahada aynı anda çok fazla iyi oyuncu olması, eğer topa çok odaklanırsan, topsuz alanda ayvayı yersin. Celtics ligin en iyi “kesen” takımı, kesen oyuncu topla buluştuğunda pozisyon başına ürettikleri 1.32 sayıyla lig lideri. Celtics için, çembere kesen en önemli tehlike uzun oyuncular. Savunmalar dışarıda oynanan oyunu izlemeye meyilli (Çünkü Rondo, Pierce ve Allen var), böylece uzun çembere doğru yaklaşıyorlar ve çoğu zaman boş kalıyorlar. Üç Celtics uzununun da (Glen Davis – kesmelerde yüzde 67.4, Kevin Garnett yüzde 70.6, Shaq yüzde 79) pozisyon başına ürettikleri kesme sayısı 1.3’ün üzerinde

Burada, Celtics Paul Pierce ve Kevin Garnett’le pick and roll hücumu yapıyor. Pierce perdeyi kullanıp içeri dalıyor, böylece JaVale McGee yardıma koşuyor. McGee’nin adamı Glen Davis çembere kesme yapıyor, pas için müsait konuma geliyor. Davis pası alıyor ve hücumu güzel bitiriyor.

Celtics’in uzunları en çok yararı Ray Allen’a sıkıştırma perdeleri yaptıklarında sağlıyor. Allen harika bir şutör; ancak sıkıştırmadan çıktıktan sonra attığı paslar da şahane. Allen’ın içeri dalmaması için araya girmelisiniz ve bunu yaptığınızda içeriyi boşaltmış oluyorsunuz. Bu, Celtics’in yukarıdaki videoda yaptığı şey. Allen sıkıştırma perdesinden çıktığında, Chris Bosh ona doğru koşuyor. Bu Kevin Garnett’i bomboş bırakıyor.

Yine Ray Allen tehlikesi sayesinde boş bir kesmenin yaşandığı bir oyun. Tek fark Allen’ın pas yapması yerine, pas tepeden, oyun kurucudan geliyor.

Boston Celtics – Zayıf Yönleri

Nokta Atışları

Paul Pierce, Ray Allen ve Kevin Garnett’e sahip olan ve nokta atışları kötü olan bir takım düşünmek biraz garip kaçıyor; ancak rakamlar böyle olduklarını söylüyor. Synergy’e göre, Celtics bu tip durumlarda, pozisyon başına sayıya (.912) bakıldığında NBA’in 27. sırasında ve şut yüzdesine (yüzde 38.8) göre ise 23. sırada. Celtics’in nokta atışlarda bu kadar kötü olmasının en büyük sebebi Glen Davis. Davis topu yakalayıp, dışarıdan şut atma konusunda oldukça kötü bir şutör; ancak bu onun en çok nokta atışı yapan ikinci oyuncu olmasını engellememiş besbelli, önünde sadece Kevin Garnett var. Bu şutlarda, Davis yüzde 33.6 ile şut atıyor. Davis çembere kesme ve kafayı indirip çembere koşma konularında daha etkili.

Bu oyunda, Davis topsuz bir perdeleme yapıyor ve köşeye geçip topu alıyor. Dip çizgiden gidip çember yakınlarında bitirmek (iyi olduğu bir konu) yerine şut atmayı (kötü olduğu bir konu) tercih ediyor.

Eğer Davis şut atarak pozisyonları harcamaya devam ederse, Celtics’in hücumunun etkililiğini düşürme ihtimali ortaya çıkar ve bir sürü sayı atan Knicks’e karşı oynarken, hiçbir pozisyonu boş yere harcayamazsınız.

New York Knicks – Rakamlar

 • Hız: 97.8 (3. sırada)
 • Hücum Etkililiği: 108.2 (7. sırada)
 • Doğru Şut Yüzdesi: Yüzde 56.0 (6. sırada)
 • Asist Oranı: 19.64 (21. Sırada)
 • Top Kaybı Oranı: 12.64 (5. Sırada)
 • Hücum Ribaundu Oranı: 24.43 (24. sırada)
 • Serbest Atış Oranı: 3o.4 (11. sırada)
 • Üç Sayılık Oranı: 29.8 (2. sırada)

New York Knicks – Güçlü Yönleri

Birebir

Birçok kişi Knicks’in birebir oyunlara çok fazla yaslandığını düşünse de, birebir oyunlarla çok etkili olan oyuncularının olduğunu inkar etmemek lazım. Hem Carmelo Anthony hem de Amar’e Stoudemire birebir oyunlarda pozisyon başına üretilen sayılar konusunda ligin en iyi oyuncuları arasında.

Carmelo Anthony birebir oynadığında, sahanın sağ tarafında topu almayı seviyor, sağdan aldığında şut yüzdesi yüzde 45. Topu aldığında iki şeyden birini tercih ediyor, ya hiç top sürmeden şut atıyor (yüzde 50 ihtimalle bunu yapıyor) ya da topu sola sürüyor (yüzde 33 ihtimalle bunu yapıyor). İki durumda da Anthony oldukça etkili, pozisyon başına 1’den fazla sayı üretiyor.

Burada, Anthony topu kanatta yakalıyor ve adamıyla yüz yüze oynuyor. Top sürme hakkının var olmasıyla, adamının çok uzakta kaldığını düşünüyor ve sol eliyle top sürerek onu geçiyor. Anthony’i savunmayı zor yapan ise bu durumlarda tam anlamıyla patlama yapması. Ligin en hızlı oyuncusu değil; ancak ilk adımı en hızlı oyunculardan biri ve bu da savunmacısını oyundan düşüren özelliği. Bu gerçekleştiğinde, savunma için her şey bitmiş oluyor.

Anthony’e özgürlük veren şeylerden biri ise Knicks’in topu ona verip sahada çeşitli noktalara dağılması, böylece Anthony’nin rahatça birebir oynamasının sağlanması. Anthony bunu yaptığında, topu sağ kanata götürüyor. Anthony’nin topu bu şekilde aldığında, topla içeri dalmadan şut kullandığını fark ettim (Top ona sağdayken gönderildiğinde, sola gitmeyi seviyor)

Bütün bu oyunlarda, Carmelo Anthony topu taşıyor ve kendi birebir setini kuruyor. Anthony zaten topu sürdüğü için, savunmacısı geride durup içeri girmesini engellemeye çalışıyor. Anthony bu avantajı kullanıyor ve savunma geride durduğu zaman, Anthony topu kaldırıp şutu atıyor.

Amar’e Stoudemire birebir oynadığında, topu tepe noktada almayı seviyor (topların %45.8’ini tepede alıyor). Stoudemire’ı savunmayı zorlaştıran şey ise üç şeyden birini yapması. Bunlar sola gitmek, sağa gitmek ya da şut atmak. Üçünü de eşit oranlarda yapıyor (Sola yüzde 31.3, sağa yüzde 36.7, şut yüzde 32) ve üçü de başarılı oluyor çünkü savunma ne yapacağını kestiremiyor veya zayıf noktaya sürükleyemiyor:

Üç video da Stoudemire’ı tepe noktada çok tehlikeli yapan özelliklerini gösteriyor. Her şeyi çok iyi yapabiliyor, bu yüzden sadece savunmayı okuyor ve açık noktalarından yararlanıyor. Onu sağdan karşılarlarsa soldan, soldan karşılarlarsa sağdan gidiyor. Geride dururlarsa şut kullanıyor. Stoudemire tepedeyken durdurmanın belli bir yolu yok; çünkü zayıf tarafı yok.

New York Knicks – Zayıf Yönleri

Kesmeler

Knicks’in en güçlü yanı, en zayıf yönüne ortam hazırlıyor, yani kesme oyunlarına. Carmelo ya da Amar’e Stoudemire birebir pozisyonlarda topu aldığında, takım arkadaşları öylece durup maçı seyrediyorlar. Bu da Knicks’in, kurduğu setlerin yalnızca yüzde 6’sını kesmelerle oynamasına yol açıyor. Anthony ve Stoudemire gibi birebir oynayan iki oyuncuya sahip olan bir takımın kesme sayısının daha fazla olmasını beklersiniz.

Bunun sebebi ise savunmalar birebir oynayan oyuncuya oldukça yüklenir. Celtics’in hücumundan gördüğümüz gibi, takımlar yüklendiğinde, kesme alanları bomboş olur. Takım durup topu izlediğinde, savunmanın işini kolaylaştırmış olurlar.

Çeviridir.

Orijinali: http://nbaplaybook.com/2011/04/13/round-1-preview-boston-vs-new-york-%E2%80%93-offensive-breakdown/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s