Home

Miami Heat – Rakamlar

 • Hız: 93.1 (20. sırada)
 • Hücum Etkililiği: 109.3(2. sırada)
 • Doğru Şut Yüzdesi: Yüzde 57.2 (2. sırada)
 • Asist Oranı: 19.27 (22. Sırada)
 • Top Kaybı Oranı: 13.32 (14. Sırada)
 • Hücum Ribaundu Oranı: 24.80 (22. sırada)
 • Serbest Atış Oranı: 36.5 (2. sırada)
 • Üç Sayılık Oranı: 23.4 (10. sırada)

Miami Heat – Güçlü Yönleri

Pick And Roll – Top Süren Oyuncu

Pozisyon başına sayıda, Miami Heat perdeden çıkan top süren oyuncu konusunda NBA’in zirvesinde. Heat’in niçin çokça perde yaptığını ve bu kadar başarılı olduğunu anlamak zor değil. LeBron James ve Dwyane Wade Heat’in perdelerinin yüzde 76.5’ini kullanıyorlar. İki oyuncu da pozisyon başına 1 sayıdan fazla üretiyor (1.02) ve ikisi de perdeden çıkıp yüzde 48 ile şut atıyor.

Wade perdeyi kullandığında savunulması çok zor bir oyuncu çünkü perdeyi kullanmadan geçmeyi de seviyor. Wade perdelemelerin yüzde 36.8’ini kullanmadan geçiyor, bu konuda NBA ikincisi:

Burada, LeBron James gelip Wade’e perdeleme yapıyor. Wade kullanacakmış gibi başlıyor, el değiştirip potaya hücum ediyor. Bu perdeye doğru bir adım savunmacısının perdeye gitmesini sağlıyor ve böylece kolayca hücum ediyor.

Perdeyi kullanmamaya ek olarak, Wade perdeyi kullanırken de etkili. Etkili olmasının sebebi, perdenin Wade’e avantaj getirecek kadar zaman kazandırması:

Burada Wade perdeyi kullanıyor, savunmacısı perdeye yakalandığı için zaman yaratıyor. Şimdi onu savunan uzun olduğu için, Wade çembere hücum edebilir ve kolay bir turnike bırakabilir (Bunun ligin en iyi pick and roll savunmalarından birine karşı olduğunu unutmayın)

Wade çembere gitmek için perdeleri kullanmayı severken, LeBron James perdeleri şut atmak için kullanıyor. Perdeden çıktığında, James yüzde 67.2 oranında şut kullanıyor. Çok etkili gözükmese de, James aslında bu şutlarda oldukça başarılı, perdeden çıktığında şut isabeti yüzde 45.6. James’in başarılı olmasının sebebi savunma içeri dalacağını düşündüğü için birçok şutun bomboş kullanılıyor olması:İki oyunda da, LeBron James perdeden çıkıyor, savunma onun içeri dalmasından korkup uzaklaşıyor. James bu alanı boş şut atmak için kullanıyor.

Geçiş Hücumu

Transition Offense

Perdeden çıkma başarılarına ek olarak, Miami Heat geçiş hücumu konusunda pozisyon başına sayıda lig lideri. Heat yüzde 61.1 şut isabetiyle 1.22 sayı buluyor. Heat kaçan şutlardan ve top kayıplarından beslendiği için bunu incelemeye o kadar gerek yok, sadece ne kadar etkili olduklarını izleyin:

Bunun niçin bu kadar etkili olduğunu anlayabiliyorum.

Miami Heat – Zayıf Yönleri

Devrilen Oyuncuya Pas Verme

LeBron James ve Dwyane Wade’in perdeden çıktıklarında ne kadar etkili olduklarını gördük; ancak pick and roll’un roll kısmına top vermeye çalıştıklarında, anca ortalama bir takım oluyorlar. Bunun sebebi çok fazla devrilen oyuncu opsiyonlarının olmaması. En çok kullanılan roll oyuncusu (yüzde 53.2’si) olan Chris Bosh’tan (Devrilen oyuncu olarak oldukça iyi oynuyor) sonra tercih edebilecekleri bir seçenek yok. En çok kullanılan ikinci oyuncu topların yüzde 20.4’ünü alan Zydrunas Ilgauskas; ancak o da hiç etkili değil. Perde sonrası dışarı çıkma özelliği var; ancak çembere devrildiğinde pozisyon başına yalnızca 0.4 sayı üretebiliyor, ki bu berbat bir rakam. Ilgauskas’ın ayakları hızlı olmadığı için kariyerinin bu noktasında etkili olması imkansız:

Burada, perdeyi yapıp çembere devrilmeye çalışıyor. Sertçe dalıp çembere gitmek yerine, ayaklarını sürte sürte çembere yürüyor, topu çemberden uzak yerde alıp hiçbir şey yapamıyor. Garip bir atışa zorlanıyor.

Philadelphia 76ers – Rakamlar

 • Hız: 94.0 (17. sırada)
 • Hücum Etkililiği: 104.4 (17. sırada)
 • Doğru Şut Yüzdesi: Yüzde 53.8 (5. sırada)
 • Asist Oranı: 21.57 (6. Sırada)
 • Top Kaybı Oranı: 12.44 (4. Sırada)
 • Hücum Ribaundu Oranı: 24.61 (23. sırada)
 • Serbest Atış Oranı: 27.6 (27. sırada)
 • Üç Sayılık Oranı: 18.4 (25. sırada)

Philadelphia 76ers – Güçlü Yönleri

Sırtı Dönük Oyun

Pozisyon başına sayıda, Philadelphia ligin en iyi 7. sırtı dönük oynayabilen takımı. Boyalı alanda bu kadar iyi olmalarının sebebi sırtı dönük oynayabilen ve kolayca sayı bulabilen birçok oyuncularının olması. Aslında, Sixers’ın post oyunlarında pozisyon başına sayıda ligin en iyi yüzde 30’luk diliminde olan üç oyuncusu var (Elton Brand, Thaddeus Young ve Andre Iguodala).

Elton Brand sırtı dönük oynadığında, topu sol taraftan almayı seviyor (yüzde 64.5 oranında soldan alıyor) ve sonra şut kullanıyor. Elton Brand’in sol taraftan aldığı pozisyonların yüzde 73’ü şutla bitiyor. Bu Brand’in rakibini potaya kadar itmeye çalışmadığı, sadece yeteri kadar alan bulunca dönüp şut attığı anlamına geliyor.

Burada, Brand topu alıyor ve sırtını adamına veriyor. Dönüp atmasından önce, Brand gücünü rakibine veriyor, arayı açıp şut atmak için boşluk yaratıyor daha sonra şutu atıyor.

Thaddeus Young boyalı alanda topu aldığında, boyalı alanın iki tarafından da çengel atışı atmayı seviyor.

Young’ın çengel atışı uzun boyunun avantajını kullanmasını sağlamak için tasarlanmış. 3 ve 4 numarada onun şutunu bloklayabilecek çok fazla oyuncu olmadığını biliyor ve çengel atışını etkili hale getiriyor. Bu tip pozisyonlarda oldukça iyi ve çengel atışını düzgün bir biçimde bitiriyor.

Andre Iguodala boyalı alanda topu aldığında genelde onu tutan daha kısa bir oyuncu oluyor. Topu sol tarafta almaya çalışıyor ve aldığında dip çizgiye gitmeye çalışıyor.

Dip çizgiye gitme eğilimi hatalı eşleşmelerin onun topu almasını engellemeye çalışıp üstüne aşırı gelmesinden kaynaklanıyor. Savunma aşırı üstüne gelince, doğal olarak dip çizgiye gidip çembere koşuyor. Pas gerçekleşirse, basket olacak demektir.

Philadelphia 76ers – Zayıf Yönleri

Perdeden Çıkma

Sixers ve perdeden çıkmadaki başarısızlıklarının sebebi çok basit: yeteri kadar iyi şutörleri yok. Pozisyon başına sayıda yüzde 39.7 şut isabetiyle 23. sıraya yerleşiyorlar. Perdeden çıkmada harika bir oyuncu olan Jodie Meeks dışında kaliteli bir seçenekleri yok. Andre Iguodala ve Jrue Holiday Sixers’ın bu konudaki üçüncü ve dördüncü tercihleri ve toplamda yüzde 33.9 ile şut atıyorlar. Sixers Iguodala ve Holiday’i sayı bulmaları için daha iyi pozisyonlara sokabilmenin yollarını bulmak zorunda.

Çeviridir.

Orijinali: http://nbaplaybook.com/2011/04/13/round-1-preview-miami-vs-philadelphia-%E2%80%93-offensive-breakdown/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s