Home

Miami Heat – Rakamlar

 • Savunma Etkililiği: 100.9 (5. sırada)
 • Rakibin Doğru Şut Yüzdesi: Yüzde 51.8 (4. sırada)
 • Rakibin Asist Oranı: 19.33 (10. sırada)
 • Rakibin Top Kaybı Oranı: 12.50 (28. sırada)
 • Savunma Ribaundu Oranı: 75.50 (5. sırada)
 • Blok Oranı: 5.7 (8. sırada)
 • Rakibin Serbest Atış Oranı: 30.0 (13. sırada)
 • Rakibin Üçlük Atış Oranı: 24.3 (5. sırada)

Miami Heat – Güçlü Yönleri

Pick And Roll Savunması

Tıpkı Celtics ve Bulls gibi, Miami Heat de pick and roll savunmasında oldukça iyi bir takım. Top süren oyuncuyu durdurma konusunda Heat yüzde 38 şut isabetiyle pozisyon başına 0.764 sayıya (NBA dördüncüsü) izin veriyor. Hücum için, devrilen oyuncuya pas vermek kadar kolay bir şey yoktur ancak rakipleri Heat’e pozisyon başına 0.967 (7. sırada) sayı atabiliyor. Celtics ve Bulls aynı şeyi yaparken, Heat biraz daha farklı şeyler yapıyor. Onlar da yardım savunmasına bağlılar; ancak Heat topu süren oyuncuya büyük baskı kuruyor, uzunlarını sert ve ısrarcı bir şekilde top süren rakibe gönderiyorlar, rakip de topu elinden çıkarmak zorunda kalıyor:

1

Nash Robin Lopez’in perdesinden çıkarken, Ilgauskas sert oynuyor. Lopez potaya doğru devrileceği ve Ilgauskas perdeden çıkan adamı tuttuğu için, yardım savunması adam değişimini yapıp Lopez’i boş bırakmıyor.

3

Nash ikili sıkıştırmayı gördüğü için, pasın kısa yoldan yapamıyor yani Hill’e verilen pas yüksekten gönderilmek zorunda.

4

Bu savunmacının arayı kapatmasına ve Hill’i boş bırakmamasına izin veriyor. Bu gerçekleşirken, Ilgauskas kendi adamına dönüyor ve böylece Lopez’i boyalı alanda boş bırakmamış oluyor.

5

Hill zor bir şut atmaya zorlanıyor ve Heat ribaundu alıyor. İşte video:

Bu Steve Nash gibi bir oyuncuya karşı kullanılabilecek harika bir strateji. İçeri dalmasını önlüyor ve genelde uzunlarla oynandığı için, Nash sahada kim boş diye bakmak için gerekli açıyı yakalayamıyor. Çoğu zaman, Nash devrilen oyuncuya pas veremeyip başka birine veriyor ve bu da savunma için oldukça iyi.

Bu stratejiyi eşsiz yapan şey bence uzun oyuncunun kendisini uzun süre göstermesi. Temelde bu Steve Nash’e ikili sıkıştırma ya da tuzak. Çoğu takım Nash’e ikili sıkıştırma getirmez çünkü böylece Nash boş adamı görebilir. Bu yüzden uzunlar hızlıca kendini gösterir ya da araya girer ve hemen kendi adamlarına dönmeye çalışırlar. Bu Nash’in savunmayı böldüğü yerdir açıkçası. Heat Nash topu elinden çıkarana kadar uzunlarını tutmaya çalışıyor, topa dokunabileceklerini ya da top kaybına zorlayabileceklerini düşünüyorlar. Pas gerçekleştiğinde, uzunlar kendi adamlarına dönüyorlar.

Burada, Joel Anthony’nin adamı Nash’e perde yapıyor, o da sertçe kendini gösteriyor. Bu gerçekleşirken Mike Miller perdeden çıkıyor ve Nash’i tutuyor. Anthony normalde kendi adamına döner; ancak Nash’le kalıyor ve Miller’la beraber ikili sıkıştırma yapıyorlar. Anthony’nin boyu sayesinde Nash kısa pas atamıyor ve köşeye yüksek pas gönderiyor. Bu sürede Jones yeterli zamanı bulup şutörü zorluyor.

Yine burada, Anthony’nin tuzağını görüyorsunuz. Bu sefer, Anthony topa dokunmayı başarıyor ve Nash’i top kaybına zorluyor.

Savunmanın yardıma, keskin adam değişimlerine ve güvene dayalı olduğunu görebilirsiniz. Celtics ya da Bulls’un pick and roll savunmasından daha farklı işlese de iki savunma da oldukça etkili.

Şutörlere Yaklaşma

Synergy’e göre nokta atışlardaki 1858 şut denemesinde, Miami Heat yalnızca 687’sinin sayı olmasına izin verdi, yani sadece %37’sine. Pozisyon başına sayıda ise Heat bu kategorinin üçüncü sırasında. Yine her şey sıkı çalışma ve keskin adam değişimine bakıyor. Knicks – Celtics savunma değerlendirmesinde nokta atışlarında yardım savunmasının gerekliliğinden bol bol bahsettiğimiz için bu o kadar da şaşırtıcı değil.


Burada, herkesin baskılı savunma oynadığını görüyorsunuz. Bu oyun Heat’in DeMar DeRozan’a baskı yapıp topu elinden çıkarttırmaya çalışmasıyla başlıyor. İşe yarıyor; ancak şimdi savunma adam değişmek zorunda. Savunma pick and roll’un yapıldığı sahanın diğer köşesinde tekrar adam değişiyor. Savunma bunu da başarıyor ve dışarı pas çıkarılmak zorunda kalınıyor. Savunma dışarı çıkarılan pasa koşuyor ve şut kaçıyor.

Bu Heat ve yardım savunmasının en iyi örneği olabilir. Al Horford perdeyi yapıyor, Ilgauskas araya girmek zorunda kalıyor. Bu gerçekleşirken, LeBron James köşeden boyalı alana dalıp Horford’ı savunmaya yardım ediyor. Ilgauskas geri döndüğü sırada, James kendi adamına dönüyor ve en sonunda kapatıyor.

Miami Heat – Zayıf Yönleri

Geçiş Savunması

Heat geçiş savunmasında idare eder bir durumda olsa da, savunmalarının en kötü kısmı bu (ki bu da savunmalarının ne kadar iyi olduğunu gösterir). Heat pozisyon başına izin verilen sayıda 12. sırada ve bunun en önemli sebebi de geçiş savunmasında rakiplerine faul yapıp çizgiye göndermeleri. Heat’in geçiş setlerinde serbest atış yüzdesi NBA’in 10. sırasında, Heat’in bütün geçiş savunması pozisyonlarında rakipleri %15.8 oranında çizgiye gidiyor.

Fauller hücum için beleş sayılardır ve Heat’in savunmasıyla savaşmadan kolayca sayı yapmanın bir yoludur.

Boston Celtics – Rakamlar

 • Savunma Etkililiği: 102.3 (8. sırada)
 • Rakibin Doğru Şut Yüzdesi: Yüzde 53.1 (10. sırada)
 • Rakibin Asist Oranı: 20.08 (16. sırada)
 • Rakibin Top Kaybı Oranı: 13.41 (13. sırada)
 • Savunma Ribaundu Oranı: 74.77 (11. sırada)
 • Blok Oranı: 4.8 (24. sırada)
 • Rakibin Serbest Atış Oranı: 30.0 (14. sırada)
 • Rakibin Üçlük Atış Oranı: 20.5 (25. sırada)

Philadelphia 76ers – Güçlü Yönleri

Kesmeleri Savunma

Philadelphia’nın oldukça iyi bir savunması var; ancak en iyi oldukları şey çembere yapılan kesmeleri savunma. Synergy’e göre, Sixers konu çembere giden kesmeleri savunma olunca pozisyon başına en az sayı veren 2. takım. Bunun en büyük sebebi ne mi? Sixers bu tip pozisyonlarda rakiplerini bir sürü top kaybına zorluyor, tam sayı vermek gerekirse bu tip pozisyonların yüzde 7.7’sinde (NBA 2.si). Sixers’ın bu kadar çok top kaybı yaptırmasının sebebi kesme ve paslara oldukça çabuk tepki verebilmesi.

Burada, Landry Fields çembere kesiyor ve top bekliyor. Spencer Hawes kesmeyi görüyor ve yardıma koşuyor. Fields pası berbat ediyor ve Hawes’ın iyi pozisyon almasıyla, topu uzaklaştırmayı başarıyor.

Bu oyunda, Spencer Hawes yine başrolde. Bu sefer takım arkadaşının kumarına yardım ediyor ve rakibini ekstra pasa zorluyor. Bu ekstra pas önemli çünkü sonunda hücum faule ve top kaybına zorluyor.

Philadelphia 76ers – Zayıf Yönleri

Perdeyi Savunma

Perdeden çıkan oyuncuyu savunma konusunda Philadelphia 76ers kötü bir takım. 76ers pozisyon başına sayıda NBA 24.sü ve bence asıl sorumlu Lou Williams. Williams perdelere takılıyor, geçmek için çok çabalamıyor ve rakiplerinin perdeden çıkıp boş pozisyonlar bulmasına sebep oluyor. Williams perdelerin %34’üne takılıyor ve takıldığında hücumlar yüzde 52.6 ile şut atıyor:

İki oyunda da, perde yapıldığında savaşmak yerine, kaderine razı bir şekilde perdeyi yapan oyuncuyla kalıyor. İki örnekte de, Williams’ın perdeye takılması hücuma yaratıcılık kazandırıyor. İlk videoda, Williams’ın adamı üç sayılığı gönderiyor. Aşağıdaki videoda ise Williams’ın adamı çembere ilerleyip basket faulü alıyor.

Çeviridir.

Orijinali: http://nbaplaybook.com/2011/04/14/round-1-preview-miami-vs-philadelphia-%E2%80%93-defensive-breakdown/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s