Home

Chicago Bulls – Luol Deng

Niçin Önemli?

Luol Deng hücumda muhtemelen Bulls’un üçüncü opsiyonu; ancak Chicago ona ritm buldurursa, hücumları durdurulması zor bir hal alıyor. Bunun sebebi içeri dalan oyuncu Rose ve boyalı alandaki oyuncu Boozer’ın yanında nokta atışı yapan topsuz kesme yapan Deng’in olması. Ayrıca, Deng şutlarını attığında, Rose’un penetrelerine yardım etme ya da Boozer’ın post oyunlarına ikili gitme konularında savunmayı zor durumda bırakıyor.

Bulls Ondan Nasıl Yararlanabilir?

Onu doğru kullanarak. Bu onu birebir hücumda bırakmamak anlamına geliyor. Deng bulduğu pozisyonların yalnızca yüzde 20’sinde birebir hücumunu kullanıyor. Bence onun bu konudaki etkisizliğini düşünürsek bu yüzde fazla bile. Deng pozisyon başına sayı konusunda ligin en kötü çeyreğinde ve yalnızca yüzde 34 şut yüzdesiyle oynuyor birebirlerde. Bunun asıl sebebi topu potaya çok yavaş götürebilmesi:

 

Burada, Deng McRoberts’ı üstüne alıyor; ancak zar zor geçiyor ve boş şut bulamıyor. Deng’in top sürüşü oldukça yavaş, bu durumun onu ne kadar zorladığını yukarıda görüyorsunuz.

Bulls Deng’in topu sürekli elinde tutmasını engellemeli ve işini topsuz bir şekilde yapmasını sağlamalı. Potaya kesme konusunda oldukça başarılı (yüzde 61 şut), topsuz iş yapabiliyor; nokta atışı yapıyor, perdeden topsuz çıkıyor (iki kategoride de yüzde 40 şut). Deng’in etkili olabilmesi için kullanılması gereken alanlar bunlar, eğer böyle olursa Bulls çok rahat süpürür.

Indiana Pacers – Mike Dunleavy Jr.

Niçin Önemli

Zaten Mike Dunleavy Jr.’ı ve onun topsuz alandaki perdelemelerde ne kadar yetenekli olduğunu inceledik; ancak yeri geldiği için söyleyelim, Dunleavy Jr. Pacers’ın toplamda en iyi hücum opsiyonu. Birçok şeyi çok iyi yapıyor ve eğer Pacers onu oyuna kullanırsa, Bulls savunması onu durdurmakta zorlanacaktır.

Pacers Ondan Nasıl Yararlanmalı?

Topsuz perdelemelere ek olarak, Dunleavy Jr. nokta atışlarında pozisyon başına sayıda en iyi yüzde 10’luk dilimde. Aynı perdeden çıkıp topu aldığı gibi, her şey Dunleavy Jr.’ın ayak oyununda bitiyor ve bu şekilde hızlı ve isabetli şutlar bulabiliyor. Dunleavy Jr. ayrıca savunmayı okumakta ve doğru noktada durmakta çok iyi işler çıkarıyor:


İşte, top Roy Hibbert’e gidiyor ve Dunleavy Jr’ın adamı dikkatini boyalı alandaki Hibbert’e veriyor. Orada durup topun ona gelmesini ummak yerine, Dunleavy Jr. tepe noktaya çıkıyor, topu alıp kolay bir basket buluyor.

Eğer Dunleavy Jr. erkenden şutları sokarsa, Bulls onu bırakmakta tereddüt yaşayabilir, bu da hem pick and roll savunmasını hem de boyalı alan savunmasını etkileyebilir.

Çeviridir.

Orijinali: http://nbaplaybook.com/2011/04/12/round-1-preview-chicago-vs-indiana-%E2%80%93-x-factors-%E2%80%93-mike-dunleavy-jr-luol-deng/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s