Home

Chicago Bulls – Rakamlar

 • Savunma Etkililiği: 97.4 (1. sırada)
 • Rakibin Doğru Şut Yüzdesi: Yüzde 50.9 (1. sırada)
 • Rakibin Asist Oranı: 18.21 (2. sırada)
 • Rakibin Top Kaybı Oranı: 13.64 (11. sırada)
 • Savunma Ribaundu Oranı: 76.10 (2. sırada)
 • Blok Oranı: 6.1 (3. sırada)
 • Rakibin Serbest Atış Oranı: 29.7 (11. sırada)
 • Rakibin Üçlük Atış Oranı: 19.7 (27. sırada)

Chicago Bulls – Güçlü Yönleri

Pick And Roll Savunması

Chicago Bulls pick and roll’u savunma denince hem top süreni, hem devrilen oyuncuyu savunma konusunda ligin en iyilerinden. Synergy’e göre, Bulls ikisinde de ilk 5’te. Bulls’un topun üzerine çullanma ve top kaybına/kötü şuta zorlama yeteneği gayet iyi:

Bulls1_medium

Burada Jerryd Bayless perdeden çıkıyor topu sahanın ortasına getiriyor. Taj Gibson bir adım öne çıkıp, Derrick Rose perdeden kurtulmaya çalışırken Bayless’ı karşılıyor.

Bulls2_medium

Aynı Celtics gibi, topu savunan iki savunmacınız var. Bu perde yapanı boş bırakıyor ve Ömer Aşık öne çıkıp boş adamı tutuyor.

Bulls3_medium

Pas yapıldığında, Ömer perde yapan oyuncunun dibinde bitiyor, onu savunuyor. Sonunda, top dışarı gönderiliyor böylece hücum yeniden başlıyor. (Raptors başka bir pick and roll deniyor, başaramıyor)

Aynı Celtics gibi, bu pick and roll’da da keskin adam değişimleri var. Ömer içeri devrilen adamı savunmak için öne çıkıyor, kendi adamı Bulls’un adam değişiminde kafa karışıklığı yaratmak için bir köşeden diğerine gidiyor. Onun yerine Gibson rahatça Bayless’ın attığı pastan sonra onu tutmaya gidiyor.

Bu oyunda, Pistons pick and roll yapıyor ve Rose ve Kurt Thomas’ın top süren oyuncuyu, Carlos Boozer’ın içeri devrilen oyuncuyu tutmasıyla Bulls, üç savunmacısını böyle kullanıyor. Boozer kendi adamını bırakması, Luol Deng’in kendi adamını bırakıp Boozer’ınkini tutmaya çalışması demek. Böyle yapıldıktan sonra top dışarı gönderiliyor.

Şutörlere Yaklaşma

Chicago Bulls savunmada nokta atışlarını savunma konusunda NBA’in en iyi takımı. Synergy’e göre, bu kategoride pozisyon başına izin verilen sayıda lig birincisi, rakiplerini yüzde 37.7 şutta tutuyor. Ek olarak, rakiplerinin atışlarının yalnızca yüzde 19.7’si üçlük oluyor, bu da NBA’in dördüncü en düşük rakamı. Bana göre, Bulls boyalı alana yardım ardından şutörlere koşma konusunda ligin en iyi takımlarından biri.

Burada, pick and roll yapılıyor, Bulls’un bıraktığı tek pas karşı tarafa atılan pas, onu da düzeltebileceklerini biliyorlar. Top Ryan Anderson’a giderken gerçekleşen şey de bu oluyor. Anderson’ı tutan Taj Gibson arayı kapatıyor, şutu zorluyor; çünkü pas çok uzun.

Chicago Bulls – Zayıf Yönleri

Geçiş Savunması

Bulls’un savunması çok iyi, bulabildiğim tek zayıflık ortalamayı tutturdukları bir şey. Pozisyon başına sayıda ilk 10’da olmak yerine, geçiş hücumunda pozisyon başına 1.15 sayıya izin vererek 17. sırada bulunuyorlar. Bulls’un asıl yapamadığı rakiplerinin geçiş hücumlarında üçlüklere başvurduğu hücumlar:

Takımlar Bulls’a karşı avantaj yakaladıklarında (Bu durumda Celtics 4’e 3 yakalıyor), Bulls’un boyalı alana gömülme eğilimi oluyor. Dışarıya çıkarılan pas üçlükte bomboş oyuncuyu buluyor. Burada Korver topun durmasını sağlıyor ve boyalı alana gömülmüş olan 2 oyuncu var o sırada. Birinin dışarı çıkıp pas yapılmadan orada olması ve pas yapıldığında şutu zorlaması lazım.

ındiana Pacers – Rakamlar

 • Savunma Etkililiği: 103.5 (12. sırada)
 • Rakibin Doğru Şut Yüzdesi: Yüzde 53.0 (9. sırada)
 • Rakibin Asist Oranı: 19.03 (5. sırada)
 • Rakibin Top Kaybı Oranı: 12.65 (25. sırada)
 • Savunma Ribaundu Oranı: 73.97 (15. sırada)
 • Blok Oranı: 5.8 (6. sırada)
 • Rakibin Serbest Atış Oranı: 30.9 (10. sırada)
 • Rakibin Üçlük Atış Oranı: 20.5 (23. sırada)

Indiana Pacers – Güçlü Yönleri

Topsuz Perdelemeleri Savunma

Indiana Pacers – Strengths

Defending Off Ball Screens

Topsuz perdelemeden çıkan bir oyuncuyu savunurken, Pacers ligin en iyi savunma takımlarından biri olup çıkıveriyor. Pacers rakiplerini yüzde 35.9 şutta tutuyor ve pozisyon başına 0.793 sayı yiyor bu durum onları bu kategoride 3. sıraya yerleştiriyor. Pacers birçok pozisyonda rakiplerinden uzun ve bu şutu zorlamaları için onlara avantaj veriyor.

 

Kalıpları normalde boş şut sayılabilecek şutları bile rahatsız etmelerini sağlıyor. Burada, Granger sıkıştırma perdesi görüyor. Granger kurtuluyor; ancak Williams’a yetişemiyor. Granger’ın boyu şuta uzanmasına yardımcı oluyor, şutu kaçırmasına yetecek kadar rahatsız ediyor.

Post Savunması

Postta, Pacers rakiplerini yüzde 42 şutta tutmayı başarıyor. En iyi sırtı dönük savunmacısı rakiplerini yüzde 30’da tutan Jeff Foster. Aslında 94 post oyunu denemesinde rakipleri yalnızca 61 sayı bulabildi. Foster kusursuz bir tekniği olduğu için oldukça başarılı:


Burada Foster, kendisinden daha iri olan Emeka Okafor’la eşleşiyor ve her şeyi doğru bir şekilde yapıyor. Ellerini Okafor’u iyi pozisyon almaması için kullanıyor ve Okafor topu aldığında ellerini çekiyor. Okafor onu geriye itmeye çalışıyor, Foster Okafor’u itmek yerine vücuduyla karşılık veriyor ve ellerini yukarı kaldırıyor. Şutu zorluyor ve faul yapmadan rakibinin şut kaçırmasını sağlıyor.

Indiana Pacers – Zayıf Yönleri

Birebir Savunma

Chicago’nun hücumda en iyi birebir takımı olmasıyla beraber, Pacers’ın en kötü birebir takımlarından biri olması (Pozisyon başına sayıda 29. sıradalar) bu seride onların canını çok yakacağa benziyor, özellikle Pacers’ın en kötü birebir savunmacısının kim olduğunu düşününce. Evet, Darren Collison, takımın oyun kurucusu. Collison birebirde pozisyon başına 1.16 sayıya izin veriyor, 1’den yukarı bir rakamın berbat olduğunu düşününce, bu sayı inanılmaz berbat. Böyle hızlı birinin birebir savunmada kötü olduğunu düşünmek hakikaten zor; ancak Collison’ın kalıbı ona dezavantaj getiriyor. John Wall kalıbındaki bir oyuncunun onunla nasıl oynadığına bakın:

Burada, Wall topu yakalıyor ve Collison ona doğru gidiyor. Wall topu dümdüz sürüyor, Collison’ı olmak istediği yere götürüyor ve tek elle topu bırakıyor.

Çeviridir.

Orijinali: http://nbaplaybook.com/2011/04/12/round-1-preview-chicago-vs-indiana-%E2%80%93-defensive-breakdown/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s