Home

Chicago Bulls – Rakamlar

 • Hız: 92.9 (21. sırada)
 • Hücum Etkililiği: 105.4 (12. sırada)
 • Doğru Şut Yüzdesi: Yüzde 53.9 (15. sırada)
 • Asist Oranı: 20.93 (9. Sırada)
 • Top Kaybı Oranı: 13.37 (16. Sırada)
 • Hücum Ribaundu Oranı: 29.62 (3. sırada)
 • Serbest Atış Oranı: 30.6 (9. sırada)
 • Üç Sayılık Oranı: 21.3 (18. sırada)

Chicago Bulls – Güçlü Yönleri

Perdeden Topla Çıkan Oyuncular

Bulls’ta top süren oyuncular perdeden çıkıp sayı aradığında, pozisyon başına yüzde 41.5 ortalamayla 0.845 sayı buluyorlar (8. sıradalar). Görünen o ki, bu pozisyonların büyük kısmının imzası Bulls’un bu tip 2149 pozisyonunun yüzde 71.1’ini kullanmış olan Derrick Rose’a ait.

Rose’un bu sezon pick and roll’da bu kadar başarılı olmasının büyük bir sebebi, top sürmeyi kesip kalktığı şut stilinin yeni ve daha etkili olması.

Bu hücum, sezon içinde savunmayı perdenin altından daha az geçmeye zorluyor (Geçen sezon savunmalar perdenin altından yüzde 26.9 oranında geçerlerken, bu sezon bu rakam yüzde 17.8’e düştü) Savunmalar perdenin önünden geçmeye zorlanıyor ve bu da Rose’a koridor yaratıyor. Aynı şekilde, eğer perdenin arkasından geçerlerse Rose kaldırıp şutunu atabiliyor.

Burada, Rose topu getiriyor, perdeyi kullanıp sahanın ortasına doğru gidiyor. Savunmacı perdenin altından geçip Rose’a koridoru kapatıyor; ancak Rose sakince durup şutunu atıyor.

Bu oyunda Rose’un önünü uzunlardan biri kapatmışken, savunmacısı, perdenin altından geçiyor. Uzun boyalı alana dönmeye çabalarken, Rose’un asıl savunmacısı biraz geç kalıyor. Rose hemen topu kaldırıyor ve savunmacısı önüne gelmeden şutu atıyor, basketi buluyor.

Savunmaların perdenin önünden geçmeye zorlanmasıyla, eşleşme hataları ve koridorlar Rose’un ayaklarına seriliyor:

İşte, Jameer Nelson perdenin önünden geçiyor ve Rose’u şuta zorlamak istiyor. Nelson’ın perdenin önünden geçişi Malik Allen’ın bir adım öne çıkıp Rose’un yolunu kapatmaya çalışması demek oluyor. Bu bir eşleşme hatası ve Rose birebir oynayıp çembere gidiyor.

Birebirler

Derrick Rose’un topa sahip oyuncu olarak kadronuzda bulunmasının bir diğer yararıysa birebir oyunlar etkili pozisyonlar yakalayabilmeniz onun sayesinde. Görünüşe bakılırsa, birebir kullanıldığında Bulls’un bu kadar etkili olmasının sebebi (Bulls pozisyon başına izolasyon sayısına bakıldığında lig lideri) Derrick Rose’un canı istediği zaman çembere gidebilmesi. Rose’un hücum gücü savunmaların yardım göndermesine sebep oluyor ve birebir oyunlarda Rose boş adamı görüyor ve topu yolluyor.

Burada, Rose birebirde topa sahip ve savunmanın dikkatini ölçüyor. Potadan 12 metre uzaktayken 3 savunma oyuncusunun dikkatini çekmiş durumda. Sonunda, Rose çembere ilerliyor, Korver’ın adamı yardıma koşup Korver’ı bomboş bırakıyor. Rose’un Korver’a pası üçlüğü getiriyor.

Chicago Bulls – Zayıf Yönleri

Nokta Atışları

Yukarıdaki örneklere ve kadrosundaki harika şutörler bulunmasına rağmen, Bulls nokta atışlar konusunda NBA’in en kötü takımlarından biri. Bulls pozisyon başına sayıda bu konuda ligin 23. sırasında ve bu pozisyonlarda şut yüzdesi olarak 25. sırada.

Bulls’un bu pozisyonlarda sıkıntı yaşamasının asıl sebebi Bulls’un bol keseden bu şutları atıyor olması, yani bu nokta atışı pozisyonunda olmaması gereken oyuncular Bulls’un etkili hücum yapabilmesine engel oluyor. Aslında nokta atışı pozisyonlarında 50’den fazla şut kullanan 10 oyuncu var. Bu oyuncuların 4’ü (Joakim Noah, Taj Gibson, Carlos Boozer, Ronnie Brewer) pozisyon başına sayı anlamında ligin en kötü yüzde 25’i arasında. Bu 4 oyuncudan 3’ünün uzun olduğunu fark etmişsinizdir, yani Bulls uzunlarına nokta atış konusunda çok bağımlı.

Burada, Bulls Rose ve Deng’le pick and roll yapıyor ve top köşede Boozer’ın ellerinde kalıyor. Boozer şutu kullanıyor. Bu Bulls uzunlarının nokta atışlarını nasıl kullandığıyla ilgili bir örnek: olay başka bir yerde gerçekleşiyor, yardım oraya gittiği için bomboş kalıyorlar. Bana göre, uzunlar şut kullanmak yerine çembere ilerlemeliler. Bu onların etkililiğine yardımcı olacağı gibi, dışarıya paslarda Deng’i bir tehlike haline getirecek; yani Deng çembere devrilmelerde daha boş kalacak (ya da hangi oyuncunun adamı yardıma gittiyse)

Sırtı Dönük Oyunlar

Hücumda Bulls’un zorlandığı bir başka nokta ise sırtı dönük oyunlar. Bulls, post oyunlarında pozisyon başına sayı anlamında NBA’in 22. sırasında. Bunun suçlusu Bulls’un post pozisyonlarının yüzde 10.7’sini kullanan Taj Gibson. Ancak, Gibson’ın kullandığı 69 post oyununda yalnızca 41 sayı bulabildi. pozisyon başına 0.59 sayı. NBA’deki en az 10 post oyunu yapan 259 oyuncu arasında 241. sırada.

Gibson, savunmacısıyla yüz yüze oynamayı seviyor; ancak şutu iyi olmadığı için ya da yeterince atletik olmadığı için, savunmacılar onu şuta zorluyor. Bu Gibson’ı yaratıcı olmaya zorluyor; ancak Gibson yaratıcılık konusunda pek başarılı değil.

Indiana Pacers – Rakamlar

 • Hız: 97.1 (7. sırada)
 • Hücum Etkililiği: 101.8 (12. sırada)
 • Doğru Şut Yüzdesi: Yüzde 53.2 (2. sırada)
 • Asist Oranı: 17.91 (28. Sırada)
 • Top Kaybı Oranı: 14.14 (24. Sırada)
 • Hücum Ribaundu Oranı: 25.96 (16. sırada)
 • Serbest Atış Oranı: 29.9 (13. sırada)
 • Üç Sayılık Oranı: 24.5 (9. sırada)

Indiana Pacers – Güçlü Yönleri

Topsuz Perdelemeler

Indiana Pacers NBA’in topsuz perdeleme kurma ve uygulama konusunda en iyi takımlarından biri. Bu tip pozisyonlarda pozisyon başına atılan sayı 9. sıradalar ve topsuz perdeleme yaptıklarında yüzde 40’tan fazla sayı buluyorlar. Topsuz perdelemelerde en etkili oyuncu Mike Dunleavy Jr. Aslında, Dunleavy Jr. NBA’in bu konudaki en etkili oyuncularından biri (Pozisyon başına sayıda 13. sırada)

Dunleavy Jr.’ın bu kadar başarılı olmasının birkaç sebebi var ve ilki sürekli perdeden çıkıyor ve topu istediği yerde alıp şut atıyor:

Burada, Dunleavy Jr., Josh McRoberts tarafından yapılan sıkıştırma perdesinden yararlanıyor. Dunleavy Jr.’ın ayaklarına dikkat edin. Perdeden çıkıyor, topu yakalamadan vücudunu çembere çevirmeye başlıyor ve şutu iyi bir şekilde kullanıyor. Bu tip bir ayak oyunu Dunleavy Jr.’ın şutu hızlıca kullanmasını sağlıyor, hatta topu alır almaz kullanıyor. Perdeden çıkan bir şutörün yapması gereken en önemli şey bu olabilir.

Ek olarak Dunleavy Jr.’ın 2.05 boyunda olması topu yakalaması ve savunmacısının üstünden şut atmasına yardımcı oluyor. Burada Trevor Ariza Dunleavy Jr.’la eşleşiyor; ancak Dunleavy Jr. onun üstünden çok rahat bir şekilde şutu kullanıyor.

Bu tip topsuz perdelemeler savunma üzerinde baskı kurar ve bu tip perdelemeler kesme yapabilirsiniz (Aslında bu Pacers’ın kesme oyunlarında NBA’in niçin NBA’in 4. en iyi takımı olduğunu da açıklıyor). Indiana’nın velinimeti Josh McRoberts. McRoberts Pacers’ın sahip olduğu en iyi kesme oyuncusu ve bu kesmelerin birçoğu topsuz perdelemelerden geliyor:

İşte, McRoberts, Dunleavy Jr.’a perdeyi yapıyor, Savunma Dunleavy’e dikkat vermişken, McRoberts çembere doğru bir kesme yapıp boş turnikeyi atıyor.

Bu oyunda, McRoberts, Danny Granger için sıkıştırma perdesi yapıyor. McRoberts’ın adamının araya girmesi, McRoberts’ın arkaya kesmesi için fırsat tanıyor.

Indiana Pacers – Zayıf Yönleri

Geçiş

All-Star arasına girerken, Pacers ligin geçiş hücumunda sayı konusunda en kötü takımlarından biriydi. Aslında aradan sonra da ligin en kötü 2. şut yüzdesine sahip takımı. Bunun önemli bir kısmının sorumlusu Pacers’ın çok fazla boş şut/kolay turnike bulamaması. Sıklıkla, Pacers üçlüğe, zor turnikeye zorlanıyor.


İki oyunda da, Pacers’ın çembere gitmek için fırsatı var. Ancak bu fırsatlar yerine, Pacers dışarı çıkartıp üçlük kullanıyor. Çembere gitmek ve geçiş fırsatını değerlendirmek yerine, kolaya kaçıyorlar ve dış şut kullanıyorlar.

Burada, Darren Collison topu aldıktan sonra hızlıca geçiş hücumu bulmaya çalışıyor. Collison içeri dalıyor ancak zor bir şuta zorlanıyor. Tek elle bırakmak yerine, Collison topu çembere götürmeyi denemeliydi, olmadı topu çıkarmalıydı.

Topla Perdeden Çıkan Oyuncular

Perdeden çıkma konusunda en iyi takımlardan biri olan Bulls’un aksine, Indiana Pacers en kötülerden biri, pick and roll hücumlarında pozisyon başına 0.767 sayı üretiyorlar. Pacers’ın bu kadar zorlanmasının sebebi top kayıplar. Pacers’ın en çok pick and roll kullananı Darren Collison top kaybı yüzdesi sıralamasında 112. sırada. Collison’ın top kayıplarının bir çoğu fazla top sürme/fazla içeri dalma isteğinden kaynaklanıyor:


Burada, Collison perdeden çıkıyor, ardından faul çizgisinde durmak ve şut atmak/dışarı çıkarmak yerine top sürmeye devam ediyor. Bu fazladan top sürme Knicks savunmasının üstüne çullanması demek ve topu onun ellerinden alıyorlar.

Yine bu oyunda, Collison perdeden çıkıyor ancak fazladan top sürüyor, bir şeyler çıkarmaya ve topu içeri sokmaya çalışıyor. Ancak Collison topu çok içeri sokuyor, topu Roy Hibbert’e göndermek istiyor. Yine, savunma Collison’ın üzerine çullanıyor ve Hibbert’e çok yüksek bir pas fırlatmak zorunda kalıyor. Top Hibbert’in başının üstünden dışarıya gidiyor.

Çeviridir.

Orijinali: http://nbaplaybook.com/2011/04/12/round-1-preview-chicago-vs-indiana-offensive-breakdown/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s