Home

Bu iki uzunun eşleşmesi yılın en ilginç eşleşmelerinden biriydi; çünkü Jason Collins Orlando’ya karşı ilk beş başladığında, Hawks kazanmıştı. Collins’in sakatlığının ufak olmasıyla, bu iki uzun arasındaki savaş bu serinin en önemli eşleşmelerinden biri olmaya aday.

Atlanta İçin Neden Önemli?

Görünen o ki Jason Collins Dwight Howard’ı yavaşlatmayı başarıyor. Hawks’a karşı 4 maçta, Howard’ın maç başına sayı ortalaması ve şut yüzdesi sezon ortalamalarının çok altında kaldı (Hawks’a karşı 19.3 sayı, yüzde 43.1 şut iken sezon ortalaması 23.1 sayı %59.6 şut.)

Collins’in ilk beşte olması Hawks’ın yeni rotasyonu için de oldukça önemli. İlk olarak, Al Horford asıl pozisyonu olan 4 numaraya kayıyor. Bu önemli çünkü Dwight’la eşleşmek yerine, şu an Ryan Anderson ve Brandon Bass gibi oyuncularla eşleşecek. Böylece Horford hücumda daha etkili ve başarılı olabilecek. Bu sezon Magic’e karşı oynadığı maçlarda maç başına sayı ve şut yüzdesi ortalaması, sezon ortalamalarından daha yüksek. (Magic’e karşı 16.8 sayı, yüzde 58 şut, sezon ortalaması 15.6 sayı yüzde 55.7 şut)

Ek olarak, Collins’in ilk beş başlaması Marvin Williams’ı da bençe gönderiyor, böylece Jamal Crawford’un yanında kenardan gelip skor üretebilen bir başka oyuncuları olacak.

Orlando İçin Neden Önemli?

Orlando Howard üzerinden oynamayı seviyor, sayı attırıyorlar ve sonunda Howard’a ikili sıkıştırma getirtiyorlar. İkili sıkıştırmalar gelmeye başladığında, Howard topu dışarıda boş bekleyen şutörlere atma konusunda gayet iyi. Eğer bu ikili sıkıştırmalar gelmezse, dışarıdan şut fırsatları da mevcut olmaz demektir. Collins Howard’ı ikili sıkıştırma olmadan da yavaşlatabildiğini kanıtladığı için, Atlanta ikili sıkıştırma yapmak zorunda değil.

Ek olarak, Collins’in 5 numara oynaması Horford’un 4 numaraya çekilmesi demek. Bu Bass’in normalden daha fazla 4 numara oynayacağı anlamına geliyor, Ryan Anderson’ın dakikaları azalacak. Ryan Anderson’ın devre dışı kalması Magic hücumundan bir şutörün daha gitmesi demek.

Avantaj – Orlando’nun Geçiş Hücumları/Erken Post Pozisyonları

Bu eşleşmede hangi takımın avantaj sağlayacağına bakarken, Dwight Howard’ın iyi post pozisyonu alırsa skor üretebildiğini fark ettim. Set oyununda Collins’le pozisyon almak için savaşırken, kendi istediği noktalara gidemiyor; ancak geçiş hücumuna çıktığında ve erken post pozisyonu almaya çalıştığında, oldukça etkili olabiliyor:

Burada, Dwight Howard Collins’in sıkı tutamadığı topa dokunuyor ve hemen sahanın öbür tarafına koşuyor. Collins’i geride bıraktığı için, Hawks ters eşleşme yapmak zorunda kalıyor, bu da Horford’un Howard’ı tutmak zorunda kaldığı anlamına geliyor. Bu olduğundaysa Howard boyalı alana yerleşiyor, topu alıyor ve kolayca sayıyı buluyor.

Çeviridir.

Orijinali:

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s