Home

Orlando Magic – Rakamlar

 • Savunma Etkililiği: 99.4 (3. sırada)
 • Rakibin Doğru Şut Yüzdesi: Yüzde 51.8 (5. sırada)
 • Rakibin Asist Oranı: 19.12 (6. sırada)
 • Rakibin Top Kaybı Oranı: 13.27 (15. sırada)
 • Savunma Ribaundu Oranı: 76.56 (1. sırada)
 • Blok Oranı: 4.9 (17. sırada)
 • Rakibin Serbest Atış Oranı: 29.9 (19. sırada)
 • Rakibin Üçlük Atış Oranı: 22.5 (15. sırada)

Orlando Magic – Güçlü Yanları

Şutöre Yakın Durma

Synergy’e göre, Orlando yüzde 38 ile pozisyon başına 0.937 sayı yiyor ve bu alanda NBA’in en iyi 5. savunması. Bence, bu Magic’in şutörlere ne kadar yakın durduğunun bir göstergesi. Bunun sebebi boyalı alanda Dwight Howard adında emniyet supabının orada duruyor olması:


Burada, Brandon Bass, Boris Diaw’a yaklaşırken çok kötü bir açı alıyor. Diaw bu avantajı kullanıyor ve turnike için çembere gidiyor; ancak Dwight Howard Bass’ın bu hatasını siliyor ve Diaw’ın şutunu blokluyor.

Dwight Howard’ın varlığı Magic’in dış savunmacılarına rakiplerine rakibi karşılama konusunda özgürlük veriyor. Hücumcunun karşısında durmak yerine, sertçe yaklaşıyorlar, şutörlerin üstüne ve yanına doğru koşuyorlar. Howard oyunda olmadığı zaman bile bunu yapmaktan çekinmiyorlar.

 

Burada top dışarı çıkarıldı ve Hidayet şutörün üstüne öyle bir koştu ki rakibi topu indirmek zorunda kaldı. Başka bir Magic savunmacısı ona sertçe yaklaşırken zor bir şut kullandı. Magic bunu çok yapıyor, şutörleri topu indirmeye zorluyor bu da rakibin ritmini bozuyor.

Pick and Roll Savunması

Perdeden çıkan rakibi savunma konusunda Orlando Magic NBA’in en iyi takımı. Rakipleri yüzde 38.6 şutla 0.717 sayı bulabiliyorlar. Pick and roll’u savunurken, Magic içeri top sürmeyi engellemeye ve topu taşıyan oyuncunun koridor bulmasını önlemeye çalışıyor; bu potalarında bir iki şut görmek demek olsa bile:

Burada, Nuggets geçiş hücumunda Nene’yi kullanarak perdeleme yapıyor. Howard oyuncuyla pota arasına pek girmiyor; onun yerine varlığını hissettirerek topu süren oyuncunun içeri dalmasını engelliyor. Bu sırada Jason Richardson perdenin üzerinden geçiyor, şutörü savunmak için pozisyon alıyor.

Orlando Magic – Zayıf Yanları

Çok Faul Yapmaları

Magic’in zırhındaki tek delik belki de rakiplerini serbest atış çizgisine çok göndermeleri. Rakiplerinin serbest atış oranları 29.9, NBA’de 19. sıradalar bu konuda. Bu kadar iyi bir savunmayla, rakibi çizgiye göndererek kolay sayı bulmasına neden olmak kötü bir şey. Orlando’nun yaptığı faullerin birçoğu geçiş hücumlarında. Magic geçiş hücumlarının yüzde 16.7’sinde rakiplerini çizgiye gönderiyor, bu yüzdeyle NBA’in 4. sırasında oluyorlar.

Biraz düşünürseniz, bu mantıklı geliyor. Geçiş hücumları Dwight Howard’ın çember etrafında olmadığı tek an. Rakip bunu biliyor ve çembere yöneliyor. Ayrıca orada Howard’ın olmamasıyla, dış savunmacılar Howard’a bırakmak yerine şutları zorlamaya çalışıyor. Ne kadar çok turnikeyi zorlamaya çalışırlarsa, o kadar çok faul yaparlar.

Pota Altından Sokulan Toplar

Rakip pota altından topu oyuna soktuğunda, Orlando Magic bu hücumları durdurmada sıkıntı çekiyor ve yüzde 39.4 şutla 0.859 sayıya izin vererek bu konuda NBA 23.sü oluyorlar. Bu başarının bir sebebi de Dwight’ı dışarıya çıkartabilecek oyunlar oynamaları:


İki oyunda da, hücum Dwight’ı sıkıştırarak onu çaresiz bırakıyor. Dwight’ın perdeden çıkan adamın çembere gitmemesi için kendini göstermesi lazım. Kendini gösterme Dwight’ın adamının çembere yaklaşması için yetiyor ve böylece şutör topu Dwight’ın adamına atıyor.

Atlanta Hawks – Rakamlar

 • Savunma Etkililiği: 104.1 (15. sırada)
 • Rakibin Doğru Şut Yüzdesi: Yüzde 53.4 (20. sırada)
 • Rakibin Asist Oranı: 20.97 (22. sırada)
 • Rakibin Top Kaybı Oranı: 12.31 (29. sırada)
 • Savunma Ribaundu Oranı: 74.91 (9. sırada)
 • Blok Oranı: 4.5 (23. sırada)
 • Rakibin Serbest Atış Oranı: 26.9 (28. sırada)
 • Rakibin Üçlük Atış Oranı: 21.2 (11. sırada)

Atlanta Hawks – Güçlü Yanları

Post Savunması

Atlanta’nın post savunması ligin en iyi savunmalarından biri, rakiplerini yüzde 42.9 şutla pozisyon başına 0.88 sayıda tutuyorlar (iki rakam da Hawks’ı ligin en iyileri arasına sokuyor). Hawks için üç tane iyi post savunmacısı var, hepsi de boyalı alanda işini iyi yapıyor. Jason Collins, Al Horford ve Josh Smith bireysel olarak postta oldukça iyi. Al Horford vücuduna göre iyi ayakları olduğu için işini iyi yapıyor:


Burada, Chuck Hayes sırtı dönük oynuyor, yüzünü dönüyor ve çembere gidiyor. Ancak Horford karşısında durmayı başarıyor ve şutu zorluyor.

Josh Smith postta iyi savunmacı çünkü uzun ve atletik:

 

Burada Thaddeus Young Josh Smith’i istediği yere götürecek kadar güçlü; ancak istediği yere gittiğinde rahat bir şut yakalayamıyor çünkü Smith çabuk zıplıyor ve şutu zorluyor.

Hem Horford hem Smith atletik özelliklerini kullanırken, Jason Collins boyalı alanı savunmak için vücudunu kullanıyor:

 

Burada, Jason Collins yardım savunması için bir adım öne atarken Pau Gasol topu alıyor. Gasol Collins’i itmek istiyor; ancak Collins yerinden kıpırdamayarak Gasol’ü çengel atışa zorluyor.

Atlanta Hawks – Zayıf Yönleri

Geçiş Savunması

Synergy’e göre, Hawks hızlı hücumlarda ligin diplerinde dolaşıyor (24. sırada). Stratejik hiçbir olay yok bence, her şey çabaya bağlı burada. Hawks’ın çaba göstermemesi rakiplerin geçiş hücumlarında sayı bulmalarını sağlıyor:


Burada, Al Horford topu kaybediyor ve Rockets topu aldığında hızlı hücumu zorlamaya çalışıyorlar. Hem Joe Johnson hem Josh Smith rakip topu boyalı alanda Luis Scola’yla buluşturduğunda savunmaya yavaş yavaş dönüyorlar.

Topsuz Savunma

Çaba göstermeyen Hawks’ın bu özelliği yalnızca geçiş hücumlarında değil set hücumlarında da kendisi gösteriyor. Hawks dolaşan oyuncuları savunmada NBA 28.si ve yine çaba eksikliğinden kaynaklanıyor:

 

Perde istediğini göstermesi bir yana Jeff Green perdeyi kullanıyor (adamı yere düşüyor bu sırada) herkes öylece duruyor ve Green’in basketini izliyor. Şutu zorlamak için gelen bir yardım bile yok.

Çeviridir.

Orijinali: http://nbaplaybook.com/2011/04/08/round-1-preview-orlando-vs-atlanta-defensive-breakdown/

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s