Home

Değerlendirmemizin bu bölümünde X faktörü diyebileceğimiz yapacakları/yapamayacakları şeylerin önemli olduğu oyuncuları inceleyeceğiz. Magic-Hawks için Gilbert Arenas/Jamal Crawford.

Orlando Magic – Gilbert Arenas

Niçin Önemli?

Gilbert Arenas önemli. Çünkü eğer sayı atıyorsa, bençten gelip sayı üretecek başka bir oyuncunuz var demektir. Ancak Arenas’ı etkili kullanmak önemli. Gilbert Arenas’ın birebir oynamasına izin vermemelisiniz, topu sürmeyi bırakıp bir şeyler yapmasına izin vermemelisiniz, çünkü yapamıyor. Yapsa bile birebir oyunları Magic’in oyunlarına ters gelir.

Magic Ondan Nasıl En Etkili Şekilde Yararlanır?

Gilbert Arenas’ı birebirde kullanmazsanız, onu nasıl kullanabilirsiniz, ondan nasıl en etkili şekilde yararlanırsınız? Şu anda en iyi seçenek Arenas’ın pick and roll’larda topu kullanmasına izin vermek. Orlando’daki günlerinde, Arenas pick and roll’larda oldukça etkili oldu, yalnızca sayı üretmekte değil. Pick and roll’da yaptığı pasları da sayarsanız, Arenas pozisyon başına 1.012 sayı üretiyor, böylece NBA’in bu konuda en iyi 24. oyuncusu oluyor. Şimdiye kadar, Arenas perdeden çıktığında iyi kararlar verdi:


 

İki oyunda da, Arenas perdeden çıkıyor, savunma geldiği anda da dışarıda boş duran üçlükçülere pası aktarıyor.

Yedekten gelip Arenas’ın sayıları domine edebileceğini zannetmiyorum çünkü Magic hücumuna uyum sağlayamadı; ancak onu perdeden çıkmakla görevlendirirseniz başarılı olduğu bir şeyi yaptırmış olursunuz.

Atlanta Hawks – Jamal Crawford

Niçin Önemli?

Jamal Crawford Atlanta’nın bençten gelip skor katkısı yapabilecek tek oyuncusu. Sayı yaptığında ise takımı kazanıyor. Galibiyetlerde, Crawford yüzde 44 şutla 16.0 sayı üretiyor. Mağlubiyetlerde Crawford yüzde 38.8 şutla 12 sayı üretiyor.

Hawks Ondan En Etkili Şekilde Nasıl Yararlanır?

Crawford’u bu 16 sayı barajına yaklaştırmak için onu en kolay sayı bulabileceği pozisyonlara sokmak istersiniz. Bu pozisyonlar Crawford için topsuz alanda perdeden çıkıp şut atma pozisyonları: yüzde 51.2 ile şut atıyor böyle pozisyonlarda. Hawks Crawford’a yeteri kadar topsuz alanda perde yapmıyor (yalnızca Crawford’ın pozisyonlarının yüzde 4.4’ü) ancak Orlando’ya karşı kullanırlarsa başarıya ulaşırlar.

Crawford hakkındaki en önemli şey boş şutları çok iyi atabilen bir şutör olması. Bu bütün bu perdeleri onun için yapmanız gerekmediği anlamına geliyor. Basit bir ikili perde onun ihtiyacı olan şey. Yukarıdaki iki videoda da Hawks’ın yaptığı bu ve ikisinde de Crawford boş şutları sokuyor.

Çeviridir.

Orijinali: http://nbaplaybook.com/2011/04/08/round-1-preview-orlando-vs-atlanta-%E2%80%93-x-factors-gilbert-arenasjamal-crawford/#more-13077

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s