Home

Çok fazla video ve fotoğraf olduğu için sayfa düzeninin korunması açısından devamını okuyunuz…

İnsanlar Phil Jackson’ın Üçgen hücumunu düşündüklerinde, süperstar kanat oyuncularının (Michael Jordan, Kobe Bryant gibi) yalnız bırakılması için oynanılan bir hücum olduğunu fark eder. Yalnız bırakma ana opsiyon olsa da, üçgen hücum bunun ötesindedir: özellikle post oyunlarında. Üçgen hücumda, birçok farklı set ve opsiyon Lakers uzunlarına top indirmek için tasarlanmıştır.

Bugün, üç tane üçgen hücum setini inceleyeceğiz ve bir tanesi zayıf taraftan fırsat yaratmaya dayalı bir post oyunu olacak. İlk olarak uzun oyuncunun birebir kullandığı standart bir post oyununu inceleyelim:

Postclear1_medium

Oyun Shannon Brown’ın köşeye top sürmesiyle başlıyor. Steve Blake kanata geldiğinde, Brown ona gönderiyor ve Gasol topu almak için sırtı dönük olarak o tarafa yanaşıyor. Lakers üçgen hücumu kurmuş durumda.

Postclear2_medium

Gasol yanaştığında, Blakes pası verip yanından geçiyor. Bu olduğunda, hem Blake hem Brown Gasol’ün iki yanından geçiyor oluyorlar.

Postclear3_medium

Gasol’ün iki yanından geçmenin amacı kendi pozisyonunu kurması için alan boşaltmak. Gasol’ün olmadığı yerde 4 Lakers oyuncusu var ve bu yüzden ikili sıkıştırma yapmanın mantıklı bir açıklaması yok.

Postclear4_medium

Çünkü ikili sıkıştırma gelebilecek kadar yakın değil, Gasol, adamına sırtını veriyor, biraz uğraşıyor ve birebir oynuyor. Gasol hareketini yapıp boyalı alanda bitiriyor. Videosu:

Videoyu izlerken, alan boşaltmanın Gasol’ün işini ne kadar kolaylaştırdığını görebilirsiniz. Topu yakalıyor, ikili sıkıştırmanın gelip gelmeyeceğini kontrol ediyor ve eğer gelmezse, kendi işine bakıyor.

Aynı sete farklı bir bakış, bu kez geçiş hücumunda geliyor. Top hızlıca getiriliyor ancak Odom kimseyi göremeyince topu köşede Steve Blake’e gönderiyor. Şansını zorlamak yerine, Bynum’ın gelmesini ve posta girmesini bekliyor. Topu verip alan boşaltıyorlar, böylece Bynum birebir oynayabiliyor.

Bu oyun ikili alan boşaltmanın hızlı yöntemi. Top sırtı dönük bir şekilde üçgeni kuran Ron Artest’e geliyor. Topu yakaladığında ikili alan boşaltma yapıyorlar; ancak iki yanından geçmek yerine, Kobe ters tarafta Gasol’e perde yapıyor. Gasol perdeyi kullanıyor ve hızlıca çembere gidiyor.

Bu temel post setleri dışında, bir sürü farklı şey yapabilirsiniz. Zaten birini gösterdik (Ters köşedeki uzuna perde) ancak bir tanesi de şöyle

Io1_medium

Bu üçgen hücumda, Gasol güçlü tarafta postta bekliyor. Gasol sırtı dönük geldiğinde, top kanattan ona geliyor.

Io2_medium

Köşedeki Derek Fisher temel post oyununda yapılanın aynısını yapıyor ve ters köşeye gidiyor. Değişen şey, kanattaki oyuncunun yaptığı. Yanından geçip gitmek yerine, dışarıda Lakers’lı bir oyuncuya perdeleme yapıyor, mesela burada Kobe’ye.

Io3_medium

Pau sırtı potaya dönük bekliyor; ancak hiçbir harekette bulunmuyor. Sabırla Bryant’ın Artest’in perdesinden çıkmasını bekliyor.

Io4_medium

Kobe perdeden çıkıyor, Pau pası atıyor, Kobe dışarıda topu alıyor. Fake gösterdikten sonra topu sürüyor ve bomboş bir şut buluyor. Video:

Oyunu izlerken, topu aldığında bütün gözlerin Gasol’e çevrildiğini görebilirsiniz (Bryant’ın adamı dahil) bu iç/dış oyunu için perde yapmayı mükemmelleştiren bir durum.

Bu da bu oyuna farklı bir bakış. Birkaç pastan sonra topu düzene sokmak yerine, Fisher yarı sahayı geçmeden topu gönderiyor. Bryant’a perde yapmayı sürdürüyor; ancak hızlı pastan dolayı, posttan pas yerine, Bryant’a elden pas veriliyor. Sonuç Bryant’ın boş üçlüğü atmasıyla aynı oluyor.

İnceleyeceğimiz son post seti, uzunun topu sırtı dönük almak için zayıf taraftan geldiği, gecikmiş post up.

Weak1_medium

Oyun, oyun kurucunun (bu durumda Blake) topu getirip onunla aynı hizada olan diğer guarda vermesiyle başlıyor. İkinci guard (bu durumda Brown) topu yakaladığında, Matt Barnes köşeden kanata doğru fırlıyor. Bunun sebebi yalnızca topu almak değil, ayrıca alana gelen Blake’in köşesini boşaltmak.

Weak2_medium

Blake köşede kendi noktasına geldiğinde, Lamar Odom sahanın diğer tarafından geliyor ve oyunu tamamlıyor.

Weak3_medium

En başta üçgenle başlayan birçok setin aksine, bu set, oyunun sonlarında üçgeni yakalıyor. Top Blake’e geldiğinde, o da Odom’a gönderiyor. Düzgün bir alan boşaltmayla, Odom’ın yapabileceği çok şeyi olduğu görülüyor. Video:

Burada önemli olan şey alan boşaltma. Üçgen, düzgün boşaltmanın anahtarı bu. Barnes ve Blake birbirine çok yakın değil ve Odom topu aldığında, alan boşaltma ikili sıkıştırmayı önlüyor.

Bu da aynı oyuna farklı bir bakış ve bunda, Gasol (posttaki) çembere yaklaşamıyor. Topu köşeden vermek yerine, Artest kanattan veriyor ve Fisher’la beraber Gasol’e alan boşaltıyor. Bu Gasol’ün istediğini yapmasına olanak tanıyor ve o da kolay bir şutla pozisyonu tamamlıyor.

Bakacağımız son set zayıf tarafta postta duran tehdidi kullanan oyun.

Swing1_medium

Oyun, güçlü tarafta Lakers’ın üçgen hücumu kurmasıyla başlıyor. Ancak Lakers topu içeri göndermiyor. Onun yerine, zayıf taraftaki guarda yolluyor.

Swing2_medium

Blake topu zayıf taraftaki ikinci Lakers’lıya gönderiyor ve elden pası almak için yanından geçiyor . Bu olurken Brown adamını boyalı alana sürüklüyor.

Swing3_medium

Barnes elden pas verecekmiş gibi yapıyor ve bunu yaparken, Brown onu boş bırakmak için kurulan ikili perdeden çıkıyor.

Swing4_medium

İkili perde işe yarıyor ve Brown boş şut için pozisyonuna geliyor. Barnes pasını yapıyor, Brown topu yakalıyor ve kolay bir şutu değerlendiriyor. Video:

Böyle bir set Üçgen hücumun güzelliklerini ortaya koyuyor. Lakers iki farklı şey gösterdi (postup ve elden pas) ancak ikisi de yanıltıcıydı; asıl oyun ikili perdeydi. NBA’de hangi hücumda üç farklı opsiyon görebilirsiniz?

Sete farklı bir bakış ve bu sefer zayıf taraftan gelen oyuncu Bryant. Bu üçgen hücumu savunmayı zorlaştıran etkenlerden biri. Topsuz alanda Kobe’yi izlemek ve savunmak istiyorsunuz; ancak endişelenmeniz gereken başka şeyler var. Bu topu alan Bryant’ın önünü boşaltıyor ve çembere giderek bitiriyor.

Birçok insan üçgen hücumun süper yıldız hücumu olduğunu ve Minnesota’nın da bunu kullanmasıyla süperstarsız başarılı olunamayacağını düşünür. Buna katılmıyorum ve aslında üçgenin Los Angeles ve Chicago dışında da işleyebileceğini düşünüyorum; ancak doğru oyuncularla. Nasıl oyuncularla? Sırtı dönükken birebir oynayabilecek bir uzun, bütün opsiyonları kullanabilecek bir hücum kurgusu.

Çeviridir.
Orijinali: http://www.sbnation.com/nba/2011/4/5/2090041/lakers-triangle-offense

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s