Home

Lakers – Nuggets maçının son anlarında Denver 2 sayı öndeyken, Lakers faul yapıyor, ancak temel basketbol bilgisini uygulayamamalarından ötürü maçı da veriyorlar. Sayfa düzeni açısından devamı linkine tıklayınız.

Denver Nuggets’ı iki sayı geriden takip eden Los Angeles Lakers, iki atış için Nene’yi serbest atış çizgisine gönderiyor. İlkini attıktan sonra, Nene ikincisini kaçırıyor ve Lakers’a kapıları açıyor. Ancak bu kapı Lakers’ın suratına çarpıyor; çünkü Kenyon Martin hücum ribaundunu almayı başarıyor.

Daha fazla ilerlemeden söyleyeyim, Kenyon Martin’e faul çalınması gerekti. Lamar Odom’ı pota altına doğru itiyor, ancak bahsetmek istediğim konu bu değil. Bununla ilgilenmiyorum; çünkü başta Artest olmak üzere, Lakers, Martin’in hücum ribaundu için avantajlı pozisyona geçmesini sağlayan çok önemli bir hata yapıyor:

nb1

Lakers’ın bu serbest atışta rakiple pota arasında kalma stratejisi araya kıstırmak gibi gözüküyor. Bu iki Lakers’lının durduğu yerde, Kenyon Martin’i araya sıkıştırarak “box” yapacağı anlamına geliyor. Bu olurken, üçlük çizgisinden gelen oyuncu şutu atan oyuncuyla potanın arasına kendisini sokuyor.

nb2

Buradaki sorun Ron Artest’in bu sıkıştırma olayına hiç katılmaması. Martin’in sağında solunda duracağına, Artest topu izlemeye dalıyor.

nb3

Artest “box”a yardım etmeyince, Martin Odom’ı pota altına doğru itekliyor, hücum ribaundunu almak için avantajlı pozisyona geçiyor.

nb4

Odom, Martin sırtındayken, zıplayamıyor ve ribaundu alamıyor. Bu da Martin’in topu almak için en hızlı oyuncu olması anlamına geliyor, hücum ribaundunu da rahatça alıyor. Şuradan da videoyu izleyebilirsiniz:

Şimdi, Artest’in stratejiyi biliyor olması gerekir; çünkü normalde olduğu gibi şut atan oyuncuya doğru ilerleyip kendini araya koyma gibi bir düşüncesi hiç yok. Ancak, Artest geç zıplıyor ve Martin’le top arasına kendini koyamıyor ve bu da serbest atışta düşmek istemeyeceğiniz bir durum oluyor. Lakers’a pahalıya patladı.

Artest, Odom’a yardım edip Martin’in önüne geçseydi, neler olurdu kim bilir? Belki Martin çembere doğru bu kadar rahat gidemezdi, belki iki oyuncuyu itmesi hakemlerin gözüne daha fazla görünebilir ve faul çalınabilirdi. İki türlü de, hakem hatasına rağmen, Lakers burada suçlanması gereken taraf, hakemler değil.

Çeviridir.

Orijinali: http://nbaplaybook.com/2011/04/04/lakers-dont-get-the-pinch-give-up-a-key-offensive-rebound/#more-12814

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s