Home

Sayfa düzeni için Devamı linkine tıklayınız.

Geçen gece, Houston Rockets’a karşı oynayan Spurs, 6. maçını da kaybetti. İlk beş yenilgi, sakatlıkları ve rakipleri düşündüğümüzde çok endişe verici değildi (ilk dördünde Spurs’ün üçlüsünün bazıları ya da hepsi kenardaydı, beşincisinde rakipleri Boston Celtics’ti), ancak bu biraz endişe vericiydi.

Lakers, ilk sıra için Spurs’ün yakasına yapışmışken, Spurs kazanmak için çıkıyordu; ancak son çeyrekte ve uzatmada yaptıkları kötü hatalar silsilesi yüzünden başaramadılar. Gregg Popovich’in takımlarından pek görmediğimiz hatalar:

Hata 1: Geri sahada top kaybı

Bitime 1 dakika kala üç fark öndeyken, Spurs harika bir savunma yapıyor, Rockets’i zor bir şuta zorluyorlar. Ribaundu aldıktan sonra, Spurs 30 saniyede bir basket bulduktan sonra maçı iki pozisyona getirip süreyi bitirmeye çalışacaktı. Spurs baştan savma oyunu yüzünden bu şansı hiç yakalayamadı. Manu Ginobili, Tony Parker’a bakmadan pas atıyor. Parker bu yüzden top kaybını önlemek için Tim Duncan’a topu yolluyor. Duncan hızlıca top kaybını önlemek için acele etmesi gereken George Hill’e topu veriyor. Hill yarı saha çizgisini geçer geçmez, tuzağa düşürülüyor, topa dokunuluyor ve top kaybı oluyor. Bunun sonucu da Rockets’ın fast-break fırsatı yakalaması oluyor. Bu top kaybı tamamen Ginobili’nin hatalı pasından gerçekleşti. Topa yoğunlaşsa ve kendini maça verse, bu top kaybı gerçekleşmeyecekti.

Hata 2: Gereksiz Adam Değişimi

Spurs 18.4 saniye kala Tim Duncan ikinci faulü kaçırırken öndeydi. Sonunda, iki ayrı perdelemeden çıktıktan sonra, Kyle Lowry faul çizgisinden bomboş bir şut atmayı başarıyor. Kaçırılan serbest atış hata değildi, hata Spurs’ün gereksiz yere perdeden çıkıp adam değişimi yapmasıydı.

us1

Lowry kaçan serbest atıştan sonra topu getirirken, Chuck Hayes’in perdesinden yararlanıyor. Perdeleme zayıf, Parker savaşıp Lowry’nin önünde kalmayı başarıyor.

us2

Parker, Lowry’nin önünde kalmayı başardığı için, topu karşı kenara atmaya zorluyor. Böyle olduğu için, Luis Scola yakınlaşıyor ve Lowry için ikinci bir perdeleme yapıyor.

us3

Yine, zayıf bir perde; ancak bu sefer Tim Duncan ve Tony Parker adam değişiminin gerekli olduğunu düşünüyor.

us4

Parker, Lowry’nin önünde olmadığı için, Lowry kendi noktasına gelmeyi başarıyor. Tim Duncan takımın en hızlı oyuncusu değil tabi, bu yüzden penetrasyonu önlemek için riske giriyor, bu da Lowry’nin bir adım geri atıp boş şuta çıkmasını sağlıyor.

Hata 3: Şutu Zamanında Atamamak

Dördüncü çeyrekte 3.9 saniye kala maç berabereyken Spurs topa sahip. Spurs, Duncan tepe noktada topu alırken kurulan bir oyun çiziyor. Duncan topu alıyor, Ginobili dip çizgiden kenara gelip topu alıyor. Ginobili topu aldığı anda, 2 saniye kalmış durumda. Ginobili zamanın bittiğini bilmek zorunda; ancak çembere gitmeye çalışıyor, zaman bitiyor.

Hata 4: Kötü Paslaşma/Kötü Şut

Uzatmada maç berabereyken, Spurs normal hücumuna dönmeye çalışıp köşeden pick and roll ile şut bulmak istiyor. Burada, Ginobili, McDyess’ın perdesinden çıkıyor ve köşeye top atmaya çalışıyor. Ancak bir sorun var: Köşede bekleyen Parker kanatlara doğru kaymaya başlıyor. Yani Parker başlangıçta bomboşken, kötü pas, savunmanın yerleşmesine sebep oluyor. Son olarak Parker’dan Ginobili’ye giden kötü pas sonrası, Ginobili zor bir şuta zorlanıyor.

Hata 5: Elden Pasın Arkasında Geçmek

Yaklaşık 2 dakika kala Spurs iki sayı önde. Top Rockets’te, Rockets topu yarı sahadan getiriyor ve seti kuruyorlar, topsuz alandaki bocalama Kevin Martin’e elden verilen pasa dönüşüyor. Martin bomboş üçlük atma şansı buluyor ve bu hata George Hill’in pas sırasında Scola’nın arkasından geçme kararından doğuyor.

ds1

Oyun, Lowry’nin topu Luis Scola’ya vermesiyle başlıyor. Pası yaptıktan sonra, o ve Chuck Hayes Kevin Martin’e doğru koşuyorlar.

ds2

Lowry ve Hayes, Martin için art arda perde kuruyorlar. Başlangıçta, Hill iyi savunma yapıyor, Martin’in vücuduna yapışıyor ve onu perdelerde takip ediyor.

ds3

Ancak, Martin perdelerden nokta atış yapma isteğiyle çıkmıyor. Onun yerine, perdeden çıkıp Scola’nın elden pasını alıyor.

ds4

Burası kırılma anının gerçekleştiği nokta. Martin’i takip etmek ve onu üçlük çizgisinde kovalamak yerine, George Hill Scola’nın arkasından geçiyor.

ds5

Bu Martin’in topu almasına, ayarlamasına ve üçlüğü zorlanmadan atmasına yol açıyor, basketi atıyor ve Rockets’i 1 sayı öne geçiriyor.

Hata 6: Manu’nun Hücum Faulü

Martin’in üçlüğünden sonraki pozisyonda, Spurs, Ginobili’nin elinde başlayan pick and roll hücumuyla dengesini sağlamaya çalışıyor. Manu aradaki oyuncuları yarıyor; ancak boş şutu atmak yerine, bir adım daha atıp boş adam arıyor. Bu fazladan adım Ginobili’nin hücum faulüne yol açıyor.

Hata 7: Hareketsizlik

Spurs topu yine kenardan sokuyor, bir sayı gerideyken hücumda farklı bir şey yapmaya çabalıyorlar: Manu Ginobili’yle post oyunu. Ancak zayıf noktadan yardım geldiği için topu post’a indiremiyorlar. Zayıf noktadan yardım geliyor çünkü kimse hareket edip dikkat çekmiyor. Matt Bonner’ın George Hill’e perde yapmak istediğini ancak Hill’in perdeyi kullanmadığını görebilirsiniz. Kullansa, belki Chuck Hayes, Ginobili’nin sırtı dönük oyununa yardım etmeye fırsatı kalmadan başka yere gidecek. Olmuyor ve Ginobili post up oyunundan vazgeçiyor ve kenara geliyor, bu sırada kendini ayarlayamayıp dışarı çıkıyor.

Hata 8: McDyess Kendine Hakim Olamıyor

Bir sayı öndeyken, Rockets hançeri saplamaya çalışıyor, Kevin Martin’in bomboş üçlük bulabileceği bir oyun kuruyor. Bu sefer, George Hill elden pasın önünden geçiyor; ancak nedense McDyess adam değişiyor. Üzerinde uzun bir oyuncu bulunmasıyla, Martin fake’ini gösteriyor, McDyess havalanıp faul yapıyor, iki sayıya mal oluyor.

Hata 9: Faul Yapmamak

Şimdi üç sayı öndeyken, Spurs iyi bir pozisyon yakalıyor; ancak top girmiyor. Yani şut saatiyle maç saati arasında üç saniye fark varken ve 3 fark varken, Popovich takımının faul yapmasını bekliyor. Sorun faulün çok geç gelmesi. Bu da Popovich’in çizim tahtasına öfkeyle vurmasına sebep oluyor.

Büyük resimde, bu sadece bir mağlubiyet. Hala Lakers’ın önündeler ve ilk sırayı belirleyecek bir karşılaşmaları olacak. Beni endişelendirmeye başlayan şey Spurs’ün kendi oyunlarına yakışmayan hatalar yapması. Bu ilk değil, geçen hafta Trailblazers’a karşı benzer bir oyun çıkardılar; 15 saniyede 3 top kaybı yapıp mağlubiyet aldılar. Normal sezondan sıkılmış bir takımda gerçekleşebilir bu tip olaylar; ancak playoffta bunlar olursa Spurs’ün başı dertte demektir.

Çeviridir.

Orijinali: http://nbaplaybook.com/2011/04/02/san-antonios-comedy-of-errors/#more-12727

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s