Home

Bu yılın MVP “tartışmalarını” hepimiz duyduk. Geçtiğimiz birkaç haftada, NBA otoriteleri tarafından Derrick Rose’un medyanın gözünde diğerlerinden ayrıldığı gittikçe açık hale geliyor. Yüzeysel olarak baktığımızda, bir anlam ifade ediyor, saha içinde tam bir komutan, takımının en skoreri, takımı Doğu Konferansı lideri. Ancak daha derinlemesine baktığımızda, Rose’un o kadar da favori bir MVP adayı olmadığını görürüz ve maç başına sayının ötesindeki rakamlarda lig lideri değil. Aslında, bu rakamlar üç sezon önce aynı etkiyi yaratan başka bir oyun kurucunun rakamlarıyla kıyaslandığında MVP ödülünü kazanmaması gerektiğini gösterir. Bu oyun kurucu Chris Paul. Derrick Rose’u bu sezonun MVP’si olarak oylayacak olan medya üyeleri yeniden düşünmeli; özellikle üç yıl önce CP3’ye oy vermeyen medya üyeleri; bu yalnızca hatalı bir seçim olmaz; ayrıca Hornets’in liderine hakaret sayılır.

İlk önce, iki oyuncunun istatistiklerine bakalım. Bu rakamlar tüm hikayeyi anlatmaz; ancak iyi bir başlangıç olur:

First, let’s take a look at both players’ raw stats. These numbers don’t tell the whole story, but it’s an excellent start:

Oyuncu (Yıl) Dakika Yüzde 3 Sayı% Serbest Atış% Ribaunt Asist Top Çalma Top Kaybı Sayı Etkililik
Chris Paul (’07-08) 37.6 48.8% 36.9% 85.1% 4.0 11.6 2.7 2.5 21.1 28.39
Derrick Rose (’10-11) 37.5 44.0% 32.9% 85.2% 4.2 7.9 1.1 3.5 25.0 23.37

Bu istatistiklere hızlı bir değerlendirme getirirsek, ikisinin de dakika olarak neredeyse eşit süre aldığını görürüz, serbest atış ve ribauntlar da birbirine çok yakın. Bunun dışındakiler, ayrımın yaşandığı yerler. Rose, Paul’ü yalnızca bir bölgede geçebiliyor: maç başına sayı. Bu önemli gözükebilir; ancak Rose bu sayıları Paul’ün MVP yarışında olduğu sezondan çok daha düşük etkililik puanıyla elde ediyor. Paul atışlarının neredeyse yüzde 49’unda isabet bulurken, Rose’un yüzde 44’ünü geçiyor; aynı şey üç sayılık yüzdelerinde de görülüyor.

Bu fark iki oyuncunun asist ve top çalma ortalamalarında açılıyor. 2007-08 sezonunda, Chris Paul ligi hem asist hem de top çalma lideri olarak bitirdi; maç başına yaptığı 11.6 asist en yakın rakibi Steve Nash’ten 0.5 daha yüksekti ve 2.71 top çalma ortalaması bu kategoride ikinci olan Ron Artest ve Baron Davis’ten 0.38 daha yüksekti. Rose bu ortalamaların hiçbirine yaklaşamıyor; 7.9 asist, 1.1 top çalmayla oynuyor. İkisi de iyi rakamlar ancak, MVP kalibresinde değil.

NBA’de oyun kurucu olarak, ilk sorumluluğunuz topa sahip çıkmaktır. Rose’un geçen maçlardan birinde yaptığı gibi 10 top kaybı yapmak MVP adaylığı için yeterli olmaz. Rose, Chris Paul’ün üç sezon öncesinde yaptığından 1 top kaybı fazla yapıyor. Bunun bir kısmı top kullanım oranının yüksek olmasından kaynaklanıyor. (yüzde 31.7 Rose, yüzde 27 Paul). Rose’un yüzde 10.1 top kaybı/top kullanım oranı yine de Paul’ün 2007-08’deki yüzde 7.8’den yüksek.

Son olarak, Paul ve Rose’un etkililik oranlarına geliyoruz; ancak ilk olarak, tarihi bilgi. Son 20 sezonda, MVP, etkililik oranlarında 16 kere ilk 5’teydi. 20 yıllık süreçte, MVP olan oyuncuların ortalama etkililik oranı 27.33’tü. Bütün istatistik değerlendirme araçları gibi Etkililik (PER) Oranının da eksiklikleri var; ancak ölçüt ve MVP ödülü arasındaki ilişki göz ardı edilemez. Derrick Rose’un PER’ı 23.37, NBA sıralamasında 11. sırada; ancak sezon bugün bitse ve Rose MVP ödülünü alsa, Dave Cowens’ın 1973 yılında MVP ödülünden beri en düşük PER oranına sahip MVP olacaktı. Bu neredeyse 40 yıl önce! Chris Paul’ün 2007-08 sezonunda 28.39 Etkililik oranı vardı, ilk sırada LeBron vardı ve MVP’yi 24.2 PER ile Kobe kazanmıştı. Amacım geçmiş olaylardan dolayı sızlanmak değil; ancak Rose’un şimdiki durumuna farklı bir bakış açısı getirmek. Rakamları MVP ödülünü hak ediyor mu? Bence hak etmiyor.

Elbette, bir argüman daha kaldı: her şeyden önce basketbol bir takım sporu değil mi? Derrick Rose Doğu Konferansı’nın tepesinde duran bir takımın lideri ve bu durumu sezon başında kimse beklemiyordu. Bu aynı 2007-08 Hornets takımının durumuna benziyor; onlar da Batı’da kimsenin ön göremediği bir şekilde Lakers’ın bir maç gerisinde bitirmişlerdi. Chris Paul’ün sürüklediği takım NBA’i hücum reytinginde 5., savunma reytinginde 7. bitirmişti; üstelik Morris Peterson, Peja Stojakovic ve David West gibi oyuncuların ilk beşte, geri kalan takımın savunmasının Chris Paul ve Tyson Chandler’a baktığı bir kadroyla. Diğer yandan, Rose hücumuyla ön plana çıkarıldı; savunmasıyla değil; ironiye bakın ki Bulls savunma reytinginde NBA birincisiyken, hücum reytinginde ancak 14. sırada. Kısaca, Rose’un geçirdiği sezon inanılmaz olsa da, Bulls’un maç kazanmasının temel sebebi değil. Chicago bulunduğu yere yeni koçu Tom Thibodeau’nun geliştirdiği inanılmaz savunma sistemiyle geldi; tüm takım onun öğrettiklerini öğrenmeye hazırdı.

Kayıt altına geçsin diye söylüyorum, MVP ödülü için oy verecek olsam, Dwight Howard’a verirdim (26.18, Per, 14.3 Ribaunt, 2.41 Blok, hepsinde NBA ikincisi ve takım onsuz, enkazdan farklı olmazdı) ancak bu yazının konusu değil. Eğer Derrick Rose MVP’yi alırsa, NBA’in oy verenleri seçme kriterlerine yeniden bakması gerek; çünkü bu kararlar birbirini tutmuyor.

Çeviridir.

Orijinali: http://www.atthehive.com/2011/3/30/2078430/rose-for-mvp-support-is-an-insult-to-chris-paul#storyjump

 

Reklamlar

One thought on “Derrick Rose’un MVP Olması, Chris Paul’e Hakarettir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s