Home

Sayfa düzeni açısından, devam ediniz.

Thunder’ın maç sonu oyunlarında zorlanması hakkında çok konuşuldu. Düşüncelerimden biri Durant’in topu alıp götürecek ya da perdeleri kullanıp savunmacılarını düşürecek kadar iyi olmadığıydı, bu yüzden Oklahoma City maç sonlarında onu izole ediyordu. Epey bir süre aldı; ancak Scott Brooks sonunda hem Durant’i hem Westbrook’u maçın sonuna iyi getirmenin yolunu buldu. Durant ve Westbrook pick and roll (perde sonrasında içeri)  ya da pick and pop (perde sonrasında dışarı) yapıyorlar.

Thunder bu oyunu, çeyrek sonlarında ve 4. çeyrekte yapmaya daha fazla başlayacak. Son örneği Golden State Warriors’a karşı uzatmaya giden maçta görüldü:

pnp1

Top Russell Westbrook’a gidiyor ve izole oyun oynayacakmış gibi top sürmeye başlıyor. Ancak, şut saati 10’a geldiğinde, Durant Westbrook’a yanaşıp perdeleme pozisyonu yapıyor.

pnp2

Durant’in perdesiyle, Stephen Curry’nin perdenin neresinden geçeceğine karar vermesi gerekiyor. Curry aşağıdan geçiyor ve çemberle Westbrook arasında kalmaya dikkat ediyor.

pnp3

Normalde, Westbrook perdeden çıktığında, adam değişirsin. Ancak perdeyi Durant yaparsa bunu yapamazsın; çünkü yaparsan Durant dışarıya kaçıp boş şutu gönderir. Bu yüzden savunmacı onunla beraber kalıyor.

pnp4

Araya kimsenin girmemesi ve Curry’nin perdenin altından geçmesiyle, Westbrook tüm gücüyle, Curry’le arasındaki mesafeyi açmaya çalışıyor.

pnp5

Curry arayı kapatıp aynı zamanda şutu zorlamaya çalışırken, Westbrook’a faul yapıyor, çizgiye gönderiyor. İşte videosu:

Thunder’ın burada yaptığı “idam silahını sen seç” durumu. Westbrook’un önünü kapatıp Durant’i boş mu bırakacaksın yoksa Westbrook’un önünde durmayıp onu çembere mi götüreceksin? Durdurulması hakikaten zor, özellikle Westbrook bütün enerjisini bu işe verince. Her şeyi mükemmel yapmak zorundasınız:

Burada, Raptors perdenin arkasından geçiyor ve Westbrook’un aylaklığından dolayı zamanında yerini alabiliyor. Bu zorlama bir şut olsa da, yine de çembere ulaşıldı ve bu Thunder’ın istediği şey. Araya set çekersen ne oluyor? Bu Kevin Durant’in yapacağına baktığınız birkaç saniye demek:

Burada, Tony Allen Durant’i tutuyor ve Westbrook, Durant’in perdesinden çıktığında, Tony Allen, Westbrook’un adamının perdeden çıktığını görüp onu top kaybına zorlama kumarını oynuyor. Normalde bu iyi bir kumar; ancak Durant perdeleme yaptığında pek değil. Durant üçlük çizgisinin gerisine çıkıyor, bomboş pas bekliyor ve pası aldığında üçlüğü gönderiyor.

Burada ise, Westbrook Durant’in perdesinden çıkıyor, Hidayet bir adım geri atıp önünü kapatıyor ve Westbrook’u uzaklaştırmaya çalışıyor. Durant durumu iyi okuyor, dışarı kaçmak yerine çembere devriliyor. Westbrook kafasını kaldırarak iyi iş yapıyor ve Durant’in smaç vurduğu pası veriyor.

Bu durdurulması gerçekten zor bir set ve Thunder’ın bu oyunu maç sonlarında daha fazla oynamasını bekliyorum. Şimdi rakip savunmalar buna uygun eklemeler yapıp oyunu nasıl durduracaklarını bulabilecekler mi? Bu playofflarda önemli bir faktör olabilir.

Çeviridir.

Orijinali: http://nbaplaybook.com/2011/03/30/oklahoma-citys-new-crunch-time-play/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s