Home

Bu yeni bölümümüzde, http://www.nbaplaybook.com’daki değerlendirmeleri çeviriyle okumanıza sunacağım. Basketbolun teknik yanları ile ilgilenen okurlarımız için. Sayfa düzenini bozmaması için videoları devamında görebilirsiniz.

Dallas Mavericks’e karşı oynadığı maçın ilk çeyreği sırasında, Suns 26-17 öne geçebilmişti. Bu farkı getiren Suns’ın pick-and-roll hücumuydu, Suns, 26 sayısının 14’ünü böyle yakaladığı 10 pozisyonda bulmuştu. Suns’ın pick-and-roll hücumunun durdurulmasını zor hale getiren şey ise savunmanın mükemmel bir şekilde dönmesini gerektirmesiydi. Dönemezlerse, sonucu basketle sonuçlanıyordu. Mavericks maçının ilk çeyreğinde olan şey de buydu. Mavericks rotasyonda çok yavaş kalıyordu; bu da Suns’a kolay basket getiriyordu:

İşte, Suns’ın pick and roll hücumlarından biri: Marcin Gortat perdelemeye geliyor, Steve Nash perdeyi kullanıyor. Gortat çembere koşarken, Jason Kidd’i boyalı alanın içinde tutuyor. Nash doğru pası yapıp, topu köşede Kidd’in adamına atıyor. Başta düzgün dönüşü yapsalar da, hatayı burada yapıyorlar. Kidd, Dudley’nin yanına kontrolsüz geliyor, Dudley onun yanından geçip giderken üstüne adam çekip, kolay bir basket getiriyor.

Bu oyunda, Gortat, Steve Nash’ten gelen güzel pası kolayca bitiriyor. Tyson Chandler hemen dönüp Rodrigue Beaubois’ya bağırsa da, kolay baskete sebep olan onun hatası değil. Dirk Nowitzki içeri devrilen oyuncunun adamına yardım etmek için hazır olmalıydı; onun yerine sırtı potaya dönük bir şekilde Channing Frye’ı savunuyor. Rotasyon zayıf, kolay basket geliyor.

İşte, bir hücum ribaundundan sonra Suns oyuncuları topu dışarıya çıkarıyor ve böylece kanattan, bildikleri pick and roll hücumuna dönüyorlar. Chandler topu durdurmak için bir adım atıyor. Jason Kidd çok yavaş dönüyor; top çalma girişimi oldukça yavaş ve kolay bir smaç geliyor.

İlk çeyrekten sonra, Rick Carlisle belli ki dönüşlerin kötü olduğunun farkına varıp düzeltmeler yapmış; çünkü ilk çeyrekten sonra Mavericks, Suns’ın pick and roll’unu kesmeyi başardı. Oyunun geri kalanında 27 pick and roll pozisyonu olurken, Suns yalnızca 16 sayı bulabildi. Yine, her şey Mavericks’in dönüşlerine bağlı:

Burada, Nash, Gortat’nın perdesinden çıkarken, Gortat direk çembere koşuyor. Nash zıplıyor Gortat’yı arıyor; ancak son saniyede Jason Kidd pas alanına giriyor. Bu Nash’i farklı bir oyuncuya pas vermeye itiyor, bu pas da Shawn Marion tarafından çeliniyor.

 

Bu pick and roll savunması, zor bir şuta zorlanılan takım savunmasının mükemmel bir örneği. Nash perdeden çıkıyor, Chandler önünü kapatıyor, Dirk Nowitzki kendi adamını tutuyor. İki savunmacıdan gelen yardım Nash’in çembere gitmesini engelliyor. Jason Kidd, Gortat’ya gelecek bütün pasları kesmek için hazır durumda. Bu Nash için tek bir seçenek kaldığı anlamına geliyor; o da dengesiz bir şut kullanıp kaçırıyor.

Son olarak burada, Suns, Nash perdeden çıkıyor, dip çizgiye iniyor. Nash perdeden çıkarken, Chandler Gortat’nın devrilmesine izin vererek araya duvar çekiyor. Jason Terry ters köşeden boyalı alanın ortasına geliyor; böylece Gortat’ya gelecek olan bir pası kesebilecek durumda oluyor. Bu Nash’i dip çizgiden devam etmeye zorlarken, Chandler onu takip etmeyi sürdürüyor ve zor bir turnikeye zorluyor.

İlk çeyrek, Steve Nash’in perdeden çıktığında savunmaya neler yapabileceğinin mükemmel bir örneği. Eğer dönüşler mükemmel değilse, sizi parça parça ederler ve ilk çeyrekte ettiler de. Mavericks’in teknik ekibine bu savunmadan dolayı tebriklerimizi sunalım.

Çeviridir.

Orijinali: http://nbaplaybook.com/2011/03/28/dallas-mavericks-sharpen-up-their-rotations-stop-the-suns-pick-and-roll/#more-12553

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s