Home

BASKETBOL EFSANESİ: Danny Ainge bir playoff maçında Tree Rollins’i ısırdı.

DURUM: Yanlış

Efsanelerin büyük bölümü kulaktan kulağa oyunundaki gibi yayılır, bir grup insan daire şeklinde oturur, biri diğerine, diğeri öbürüne diye gider, en sonuncunun ilk söylendiğinin aynısı olması çok ender rastlanır.

Ancak, Tree Rollins ve Danny Ainge’in 1983 Playofflarında, birinin diğerini ısırması gibi bir durum kadar uydurulmuş bir olayı duymak çok ender rastlanan bir şeydir.

Danny Ainge’in NBA’e geliş hikayesi çok gariptir. Kolejdeyken 1977 yılında Toronto Blue Jays (bir beyzbol takımı) tarafından draft edilir (18 yaşındadır). 1979’da Blue Jays’le sözleşme imzalarken hala kolejde oynayan bir oyuncudur.

MLB’de üç vasat yılın ardından, Ainge basketbol oynamak ister (Kolejde harika bir basketbolcudur, en iyi kolej oyuncusu ödülünü almıştır hatta)

Onu draft eden basketbol takımının MLB kontratını feshetmesi gerektiği için, 1981 Draft’inin ikinci turunun sonlarına kadar kimse onu almaz, sonunda da Boston Celtics onu seçer.

Sert bir başlangıçtan sonra, Ainge, Boston Celtics’in 1980’lerdeki takımının kilit oyuncusu olur.

1983 NBA Playofflarının ilk turunda, Atlanta’ya karşı oynarken, Atlanta Hawks’lu Tree Rollins’le Danny Ainge ağız dalaşına girer.

Rollins, Ainge’e omuz atıp “kancık” dediği için ikisi boğuşmaya başlar. Rollins ona “kancık” dese de demese de, Ainge kendisinden çok daha iri bir oyuncuya kafa tutmaktadır. Kavga sırasında, Rollins Ainge’in kolunu ısırdı, Kavga bitince, Ainge Larry Bird’ün dediğine göre “Bu kancık beni ısırdı” dedi.

Bir sonraki gün, Boston Herald’ın manşeti “Tree Adam Yiyen”

Ancak, birkaç yıl içinde, Ainge, Rollins’i ısıran adam oldu bir şekilde.

1985’teki bir Sports Illustrated makalesinde, Ainge’in ifadeleri şöyleydi:

Yuhalama önce beni rahatsız etse de, sonra onsuz yapamaz oldum. Bunun karakterimden kaynaklandığını biliyorum. Lisede, üniversitede yuhalandım. Çok duygusallık gösterip agresif oynadım. Nereye gitsem, herkes beni Tree Rollins’in parmağını ısıran bir pislik olduğumu düşünüyor.

Yeniden ele alalım – Ainge, Rollins’in parmağını ısırmadı, Rollins Ainge’in parmağını ısırdı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s