Home

EFSANE: Los Angeles Clippers guardı Eric Gordon, Space Jam filminde Michael Jordan’ın oğlunu oynadı.

DURUM: Yanlış

Michael Jordan’ın en küçük oğlu Marcus, Twitter’da Kobe Bryant’ın, Michael Jordan’la kıyas bile edilemeyeceğini söylediğinde yanlış manşetleri üstüne çekti. Genç Jordan şu anda Central Florida Üniversitesi’nde basketbol oynuyor. Florida’dan önce, Jordan Chicago’nun prestijli okullarından Whitney Young’dan mezun oldu. Jordan yalnızca son iki senesinde oraya gitti. İlk iki yılını ağabeyi Jeffrey ile beraber özel bir okul olan Loyola Academy’de geçirdi. İkisi 2005-06 ve 2006-07 sezonlarında beraber oynadılar ve Loyola’yı iki kere konferans şampiyonluğuna taşıdılar. 2007 Şubat’ında, Jordan kardeşler North Central Lisesi’yle karşı karşıya geldiler. North Central’ın yıldız oyuncusu, guard Eric Gordon, 43 sayı 5 ribaunt, 4 top çalma ve 3 asistle oynadı. Bu kaydadeğer bir şey çünkü bir adet Eric Gordon, 1996’da Space Jam’de Michael Jordan’ın oğlu Marcus Jordan’ı CANLANDIRMIŞTI!

 

Ancak o Eric Gordon, şu anda Los Angeles Clippers’ta oynayan Eric Gordon muydu?

Cevabım hayır.

Önce Space Jam’i hatırlatalım. 1996’da çekilen ve yayınlanan film Michael Jordan’ın Bugs Bunny’le birleşip kötü çizgi karakterleri basketbol gücüyle yenmesini anlatıyor. Jordan’ın üç çocuğu, o zamanki karısı Juanita filmdeki karakterler; ancak hiçbiri kendileri tarafından canlandırılmadı. Theresa Randle Juanita’yı oynadı, Manner Washington Jeffrey’i canlandırdı, Penny Bae Bridges, Jordan’ın kızı Jasmine’i oynadı ve Eric Gordon, Marcus Jordan’ı canlandırdı.

Maalesef, filmdeki Gordon o zamandan beri başka filmde oynamadı, bu yüzden basketbolcu o Gordon’un bizim Gordon olmadığını doğrulayamıyoruz. IMDB profili, filmdeki Gordon’ın 1989 doğumlu olduğunu söylüyor ancak bunun bir tahmin olduğunu da ekliyorlar. Öyle olmasa bile, IMDB kullanıcı tabanlı bir site bu yüzden oradaki her bilgi doğru olmayabilir. Bu yüzden Eric Gordon (Bundan sonra Clippers’ta oynayanı Eric Gordon Jr. diye çağıracağım, çünkü resmi adı o)  1988 Aralık’ta doğdu ve filmdeki aktör tahminen 1989’da doğmuş demek bir anlam ifade etmiyor.

Ancak, hikayenin bazı şüpheli kısımları var.

Birincisi, Marcus karakteri filmde basketbolla ilgili bir şey yapmıyor, bu yüzden basketbol yeteneği olan bir çocuğu arıyor olmaları olası değil (Ayrıca Gordon Jr’ın filmdeki aktöre benzediğini de düşünmüyorum, ancak Gordon Jr’ın 8 yaşındaki fotoğrafını gördüğümü söyleyemem)

 

 

İkincisi, bazı sahneler United Center’da çekilse de, Space Jam California’da çekildi. Eric Gordon Jr, doğma büyüme Indiana’lı. California’da çekilen bir filmin Indiana’dan çocuk aktör getirme ihtimali çok düşük.

Üçüncüsü, demin bahsettiğimiz Gordon Jr.’ın takımıyla, Jordan kardeşlerin takımının maçı çok önemliydi. Ulusal düzeyde yayınlandı. Ve hiçbir TV ve gazete, Gordon Jr.’ın filmde Michael Jordan’ın oğlunu oynadığını yazmadı. Hiç kimsenin fark etmeyeceğine inanıyor musunuz? Hikaye, Gordon Jr, Indiana Üniversitesi’ne gidene kadar ortaya çıkmadı ve o saatten sonra da internette bunun doğru olduğu dedikodusu yayıldı.

Ancak son ve en önemli sebep, Gordon Jr’ın bu iddiayı birçok kere röportajlarında yalanlaması, ne zaman sorulsa bunun yanlış olduğunu söylüyor. Yalanlar gibi yapmıyor, direk yalanlıyor. (Röportajlarında Michael Jordan’la iki kere karşılaştığını, ikisinin de lise All-Star maçlarında olduğunu söylüyor.

Hepsini bir araya getirdiğinizde, Eric Gordon Jr.’ın Space Jam filminde Michael Jordan’ın oğlunu oynamadığını görüyoruz. Geçen yılın All-Star Smaç Ön elemesinde bütün bunların zaten açığa kavuşmuş olması gerekiyordu. Gordon Jr. ve DeMar DeRozan ön elemeye katılmıştı ve DeRozan kazanmıştı. Birisi nasıl Michael Jordan’ın oğlunu oynadıktan sonra bile 8 smaç kaçırabilir ki?

ESPN radyodan Steve Mason ve John Ireland’a Eric Gordon röportajından ve Eric Gordon’a verdiği bilgiden ötürü teşekkür ederiz.

Çeviridir. http://legendsrevealed.com/sports/2010/07/16/basketball-legends-revealed-10/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s