Home

Bir yılda neler değişiyor.

11 ay önce, kanserle mücadele eden George Karl’ı yoğun radyasyon tedavisine karşı cesurca savaştığı için biraz neşelendirmek umuduyla onu oturma odasında ziyaret etmiştim. O zamanlar, Karl 2010-11 sezonu için yeni kontrat uzatmıştı ancak normal sezonun kalanında ve 2010 playoff’unun tamamında kanserle savaştığı için takımdan ayrı kalmıştı. Birçok kişi Karl’ın NBA sahasına bir kere daha adım atıp atamayacağını sorguluyordu.

Ancak geçen Eylül’de Nuggets kampında, ince, fit ve hayata tutunmuş bir Karl’ı Nuggets koçu olmaya hazır bir şekilde gördük. Koçluk kariyerinin en zor anlarını Carmelo’yla yaşasa da, hiçbir şey kanserle savaşma onu yenme kadar zor olamazdı.

Belki bu Karl’ın basketbola kazandırdığı yeni bir bakış açısıydı. NBA koçu olarak 1000 maç kazanmanın getirdiği bir tecrübeydi belki. Belki de oyuncularının ona olan saygısındandı. Ancak sebep ne olursa olsun, Karl Nuggets’ı All-Star’a kadar 32-25’lik bir sonuçla getirdi. Carmelo ve Chauncey takasından sonra ise etkileyici 5 galibiyet 2 mağlubiyetlik sonuç aldı.

Karl’ın uzun kariyerindeki en iyi sezonunu ödüllendirerek, Nuggets, Karl’ın sözleşmesinin üç yıllığına uzatıldığını açıkladı. Karl ayrıca Salı günü doktorlarıyla görüştü ve kan testi sonuçlarının oldukça olumlu olduğunu gördü. Doktorlar tarafından belirlenen stratejiler şimdiye kadar işe yarıyor ve tahminler iyi yönde. Salı gecesi oturma odasında onunla konuştuğumda Koç Karl oldukça moralliydi.

Üç yıllık kontrat uzatma haberinin hemen ardından, Karl küçük kızı Kaci Grace’le oynuyordu ve hayat arkadaşı Kim Van Deraa’dan koçluk hakkında ipuçları alıyordu. Karl oldukça mutluydu ve Nuggets ve NBA hakkında konuşmaya hazırdı.

Andrew Feinstein: Kontratını uzattığın için tebrikler. Biliyorsun, 11 ay önce burada oturmuş playoffları izliyorduk ve o arada sana radyasyon tedavisi uygulanıyordu. Geçen yıl yaşadığın şeyler için neler düşünüyorsun?

George Karl: Şüphesiz ki, son haftalarda geçen yıl yaşadıklarıma benzer şeyler yaşadım. Yeni bir sayfa açma zamanıydı, hem hayatım hem koçluk kariyerim için. Melo’yla geçirdiğimiz 6 yılı kutlamalıyız. Salakça şeyleri bir yana bırakarak, sadece iyi zamanlarımızı düşünerek. Hepimiz büyük bir takas gerçekleştikten sonra üzgün oluruz, özellikle Chauncey Billups. Ancak heyecan verici, ilgi çekici, coşku verici olan ise herkesin iyi hissetmek için fırsatının olması. Ve şimdi söylemem gereken şu: Küçümsenen takım olmayı gerçekten seviyorum. Herkes Oklahoma City’le oynamamız gerektiğini, yani 5. sırayı almamız gerektiğini söylüyor; ancak diğer Batı Konferansı takımlarına karşı da favori olmamayı seviyorum.

AF: Melo, Chauncey ya da diğer oyuncularla takastan bu yana konuştun mu?

GK: Konuşmadım. Mesaj attım. Bu işte, insanlar böyle büyük bir takastan sonra hassas olurlar ve en iyisi bazı şeyleri zamana bırakmak.

AF: Yeni Nuggets oyuncularının takastan önce bilmediğiniz bir özelliğini söyler misin?

GK: Raymond Felton tıpkı Andre Miller gibi dayanıklı ve performans odaklı. Danilo Gallinari düşündüğümden daha eksiksiz bir oyuncu. Wilson Chandler zayıf taraftan daha fazla savunma oyunları yapacak. Takım savunmacısı potansiyeli var. Ve yeni uzunlar (Timofey Mozgov ve Kosta Koufos) genç uzunlar için oldukça iyi basketbol bilgisi var. Bence genel olarak hepsi NBA’de oynayabilecek 5 oyuncu aldık. Takıma nasıl, ne zaman, nerede uyacaklarına karar verilecek.

AF: Herkes bu takımı heyecan verici buluyor; ancak süper yıldızımız olmadan şampiyonluğa nasıl ulaşacağız?

GK: Sadece en iyi takım olmaya çalışmak zorundayız. Maç size ne yapmanız gerektiğini söyler. Hız ve içeri penetre şimdiki basketbol maçları için çok önemli özellikler, bizde de bu özelliklere sahip Ray ve Ty gibi oyuncular var. Kazanmak için süper yıldıza ihtiyaç olduğu felsefesini değiştirmek istiyorum. Bunu söylemekten nefret ediyorum; ama Detroit’in önceden yaptığı gibi her pozisyonda ve kenarda iyi oyuncular bulundurarak da şampiyon olabilirsiniz. Takım odaklı olmak gerek.

AF: Siz, ben, medya vs. bu takım hakkında oldukça iyi şeyler söylediniz ve ardından Cumartesi günü Clippers’a yenildik. Bu sadece yol yorgunluğu muydu?

GK: Bunun suçlusu herkesten çok sakatlıklar. Arron ve Gallo bizimle değildi. Ancak bakmamız gereken bir başka nokta ise en yetenekli iki oyuncumuz yoktu ve vasat oynamamıza rağmen kazanma şansımız vardı. Bazı insanların yeni oyuncularımızla 5-2 olmamıza rağmen oyuncu değişiklikleri ve oyun akışı konusunda kılı kırk yardığını görüyorum. Bu mağlubiyetin oyun akışımızla ve oyuncu değişiklikleriyle hiçbir alakası yok.

AF: Değişikliklerden bahsetmişken, Mozgov niçin daha fazla süre almıyor?

GK: 4 uzununuz var (Al Harrington, Nene, Kenyon Martin, Chris Andersen) ve hepsini yıl içinde kullanıyorsunuz. Melo’nun 4 numara oynadığı zamanları da düşünün. Al Harrington’ı takıma katmak oldukça iyi bir hamleydi. Al Harrington sayesinde çok maç kazandık.

Şimdi beşinci bir oyuncu alıyorsunuz ve diğer oyuncularımızın özgüveni azalıyor. Bazen beşinci oyuncu eklemek özgüven yaratır, bazense özgüven azaltır. Ancak kiminle oynadığımız da önemli. Perşembe akşamı Phoenix maçında onlar çok uzun olmadığı için fazla uzun oynatamayacağız. Şimdi, uzun takımlara karşı Mozgov daha fazla dakika alacak. Ancak bizim başarımız kısalarla oynamaya bağlı ve bu karakteri değiştirmek aslında bir “değişiklik” değil. Hücum akışı yakalamak için yaratıcı bir yeteneğimiz var.

Mozgov ileride NBA’in ilk beş oyuncularından biri olacak ve maç başına 25 dakika alacak. Ancak şimdi playoff’a kalmak için bir yarış içindesiniz ve genç oyuncular sizin önünüzü tıkayabilir. Onu oynatmak için fırsat bulmam ve ne yapacağını görmem gerek.

AF: İlk beş oyun kurucu kim olmalı – Raymond mı Ty mı?

GK: Ty ve Ray’den bana birkaç hafta vermelerini istedim. Raymond’ı şu an saha içi ve saha dışında tanıma aşamasındayım. Ty ne hissettiğimi biliyor. İlk beş başlarsa, liderliğine daha fazla ciddiyet katması gerekecek. Onun atletizmine ve hızına bayılıyorum; ancak zamanın büyük bölümünü sonraya bırakarak kullanıyor. Onu oyunu kurmaya çalışırken görmek ve ertelemek ya da maç içinde kaybolmak yerine bunu yapmaya zorlamak isterim.

İkisinden de pas kararlarını domine etmelerini istiyorum ve diğer guardlarımızdan da oyun kurucu gibi oynamalarını bekliyorum. En önemli özelliklerimizden biri de uzunlarımızın da iyi pasör olması ve yeni oyuncularımız da iyi pasörler.

AF: Geçen gece radyoda bir dinleyici şu an takımın liderinin kim olduğunu sordu, ben de Kenyon Martin dedim. Sizce kim?

GK: Bence Kenyon takımın lideri olmak ve bir adım öne geçme fırsatıyla en baskın karakter.

AF: JR hakkında ne düşünüyorsun? Gelecek sezon takımda kalmasını ister misin?

GK: Böyle dramatik bir sezonda, herkes beni heyecanlandırmayı başardı ve bu “herkes”in içinde JR da var. JR’ın şimdiye kadarki en iyi fırsatı. Kenyon takımın lideri olma fırsatına sahip. Nene Denver’ı seviyor ve All-Star olma şansı var – gerçekten çok etkili. Arron doğru yöne gidiyor. Gelecek yılda birçok farklı senaryo olduğu için, şimdi bu soruya cevap vermek doğru olmaz. Ancak bence hepsi burada olmayı istiyor.

AF: 5 saniye kala, oyun berabere. Son şutu kim kullanır?

GK: Eşleşmelere bağlı. Şu an Arron, Nene, Raymond hepsi son şutu kullanabilir. Ty top sürüp içeri dalabilecekse, o da olur. Basketbol karar versin. Son dakika oyuncularının büyük hayranı değilim. Melo’ya ve Chauncey’e son dakika oyuncuları olarak sahip olmak güzeldi ancak bu tip oyuncular, insanların düşündüğü kadar yüksek yüzdeyle şut atmazlar bu pozisyonlarda. Savunma, ortadaki topları takıma kazandırma, hücum ribaundu alma, bu tip maçları bunlar kazandırır. Bunlar maçları insanların düşündüğünden daha çok kazandırır. Gallo bu role en uygun oyuncumuz.

AF: Portland maçında Gallo’nun neredeyse attığı şut hakkında ne düşünüyorsun?

GK: O şutu sevdiğimden emin değilim; ancak şutun gireceğini düşündü ben de bu özgüveni sevdim. O durumda Raymond dışında ilk opsiyon olmayan birçok oyuncumuz var. Bunu öğrenmek üç yıl almayacak ama.

AF: Heat’in bizim kadar yenildiğini görmekten keyif alıyor musun? Oyuncularının soyunma odasında hüngür hüngür ağladığından medyaya bahseder misin?

GK: Miami’deki durum çılgınca, eşi benzeri yok ve eminim ki çok zor. Dev aynasına bakıyorlardı. Sallanan gemiyi kurtaracaklarına ve playofflarda iyi olacaklarına inanıyorum. Şu anki başarısızlıkları yüceltilecek bir şey değil.

AF: Batı Konferansı’nda Lakers ve Spurs’ün yanında sizi korkutan takımlar hangileri?

GK: Dallas’ın büyük hayranıyım. Alanlarında garip sorunlar yaratıyorlar rakip takıma; ancak onlara karşı hep başarılı olduk. Oklahoma City ilk dörtte bitirir. Portland, biz, New Orleans beşincilik için çekişiriz, Memphis, Phoenix ve Houston son sıra için mücadele eder.

Utah gemiyi doğrultmak için çok çabalıyor. Eğer psikolojik olarak çökmüş bir takım varsa, o da Utah’tır. Jerry Sloan’ın ayrılışına üzüldüm. Deron Williams’ı tanıyordum. Harika bir oyuncu oldu. Kimse bu durumda kazanamazdı.

AF: NBA’in şu anki durumu hakkında benim kadar endişeli misiniz? Biliyorsunuz, en iyi organizasyonlar en iyi oyuncuları alıyor, birçok takım yıldızdan yoksun ve/veya izlenemez hale geliyor.

GK: Danışıklı dövüş hiçbir işte iyi değil ve tabii ki sporda da. Danışıklı dövüş hiçbir takım sporu için iyi bir kelime değil. Beni korkutmadığını söylersem yalan olur. Yarış, sadakat ve bağlılık şampiyonluk mantalitesi için önemli. Sosyalist değilim ve Lakers ve Celtics’in geleneğini beğeniyorum; ama keşke daha fazla şehir ve takım rekabeti olsa, oyuncu rekabeti değil. Ligin muhteşemliği şehirlerden ve takımlardan geliyor, pazarlamaları gereken şey takım, oyuncular değil.

AF: Oğlun Coby nasıl, nerede oynuyor_

GK: İspanya’da, Grenada takımında oynuyor ve henüz ACB Haftanın Oyuncusu seçildi. Ricky Rubio’ya karşı oynuyor. Takımının bir sürü sakatlığı var ve ekonomik kriz yaşıyor; ancak İspanya’da geçirdiği zamandan keyif alıyor. Yılı güçlü bitirmek hakkında daha bugün konuştuk.

AF: Önümüzde zorlu bir fikstür var. Playoff için 48 galibiyetin ölçüt olacağını söylediniz; ancak şu anda 5. sıradan bahsediyoruz. Önümüzde neler var veya yeni oyuncularla her maçı kendi içinde mi düşünüyorsun?

GK: Doğru şekilde oynamak dışında hiçbir şeye aşırı tepki vermemek lazım. Doğru şekilde oynarsak, galibiyet alırız. Ayrıca, galibiyet ve mağlubiyetlerden şaşkınlık duyacaksınız. Şu anda istikrarlı bir takım değiliz. Fikstürümüz zorlu çünkü playoff tarzı maçlar olacak. Ancak playoff’a kalacağımızdan eminim ve ilk turda dünyayı şoka uğratacağız.

Çeviridir.

Orijinali: http://www.denverstiffs.com/2011/3/9/2039214/on-the-record-with-george-karl

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s