Home

Chicago Bulls, Doğu Konferansı’nda ikinci sırayı kovalıyor. Kritik bir sıra olabilir. The United Center bu sezon rakip takımlar için zor bir deplasman olduğunu ortaya koydu ve bu iki takım ikinci turda karşı karşıya gelecek gibi duruyorlar.

An itibariyle, takımlar 17 mağlubiyetle mağlubiyet sayılarında eşit olsalar da, Heat, Bulls’tan iki galibiyet fazla almış durumda. Sonuç olarak Chicago’dan bir maç öndeler. Soru şu, Chicago onları yakalayabilecek mi yoksa Heat, Bulls’u altında tutmayı başaracak mı?

Bulls’un ikinci sırada bitireceğini düşünüyorum. İşte sebepler:

5. Bulls’un Tie-Break Avantajı

Heat geçen Pazar Knicks’e yenilirken, mağlubiyet sayısı Bulls’a eşitlenmiş oldu. Bu kritik bir konu çünkü Bulls Miami’ye karşı tie-break üstünlüğüne sahip.

Eğer Bulls ve Heat aynı dereceyle bitirirse, Bulls ikinci sırayı alacak. Bu yüzden, Heat, Bulls’un bir maç yenilmesini bekleyecek. Heat’in şimdiki bir maçlık avantajı, daha fazla maç kazandıkları için çünkü daha fazla maç oynadılar.

Teknik olarak Heat önde olsa da, daha iyi dereceyle bitirme zorunlulukları var. Bulls’unsa onları geçmesi değil, yakalaması yeterli

4. Bulls’un Fikstür Avantajı

NBA’de en iyi 5 takıma karşı 6-3’lük dereceyle, Bulls bu konuda NBA’de Celtics’le beraber en iyi takım. Heat ise 0-7. Bu Spurs’le sezon sonuna kadar iki kere karşılaşacakları için çok önemli. Bulls’un fikstür avantajı bununla sınırlı değil.

İki takımın kalan fikstürüne baktığınızda, 13 tane ortak rakipleri var, Bulls’un 9 farklı rakibi olacakken, Heat’in 7 tane olacak. Farklı rakipten kastım, takımlardan biri karşılaşacakken diğerinin karşılaşmayacak olması ya da karşılaşacakları sayıda farklılığın olması. Örneğin Bulls Hawks’la 3 kere karşılaşacakken, Heat 2 kere karşılaşacak.

Heat’in farklı maçları Denver, Houston, Lakers, Oklahoma City, Portland ve Spurs’le iki maç. Bulls ise iki kere Orlando, Hawks, New Orleans, New York, Utah, Indiana, New Jersey, Sacramento. Miami’nin farklı rakiplerinin .659 galibiyet yüzdeleri varken Bulls’un farklı rakiplerinin .511 galibiyet yüzdesi var. Heat’in daha zor bir fikstürü var ve güçlü takımlara karşı zorlanıyorlar.

Şimdiki galibiyet oranlarına bakarsak Bulls’un 17-7 bitirmesini öngörebilirken, Heat’in 14-8 bitirmesini öngörüyoruz.

Hollinger’ın sıralamalarına göre, maçlarının son yüzde 25’inde, Bulls rakiplerine ortalama 8.27 sayı fark atarken, Heat 7.80 sayı fark attı. Bulls’un rakiplerinin .477 galibiyeti yüzdesi varken Heat’inkilerin .488 galibiyet yüzdesi vardı. Bu şu anda Bulls’un Heat’ten daha iyi oynadığı anlamına geliyor.

Bulls’un fikstür avantajı var. Eğer Bulls 17-7 bitirirse Heat’in 16-6 bitirmesi gerekecek. Heat Bulls’tan daha iyi performans ortaya koymalı.

Eğer Bulls’tan ve deplasman sorununu dert ediyorsanız diye. Son 10 deplasman maçının 7’sini kazandılar ve deplasmanda NBA’in en etkili 6. takımı. Deplasman sorunu genelde aşırı abartılır. Ancak kendi evi, deplasman ayrımı yapsanız bile 17-7 kalıyor.

3. Joakim Noah’ın Geri Dönmesi

Joakim Noah’ın geri dönmesi düşündüğünüzden daha çok şey ifade ediyor. Noah’ın kadrodaki yerini almasıyla Bulls’un Heat’le karşılaştırılabilir bir ilk beşi oldu. Daha yetenekli olmasalar bile daha üreticiler. Her takımın en iyi üç oyuncusunun üretimi:

Oyuncular Sayı Ribaunt Asist Blok Top Çalma Toplam
Rose, Boozer, Naoh 57.3 26.0 12.9 2.5 2.8 101.5
James, Wade, Bosh 70.0 22.6 13.4 2.2 3.8 112.0

Yani, eğer en iyi üç oyuncuya bakıyorsanız, evet, Miami’nin daha iyi üçlüsü var. Ancak göz önünde bulundurulması gerek iki şey var. Birincisi, düşündüğünüz kadar büyük bir fark yok. Bulls’un en iyi üç oyuncusu Heat’in en iyi üç oyuncusunun %91’i. Diğeriyse bu sadece en iyi üçün üretimiyle alakalı değil. En iyi 4’e bakarsanız, farklı bir şey göreceksiniz.

Oyuncular Sayı Ribaunt Asist Blok Top Çalma Toplam
+Deng 75.1 32.1 15.5 3.1 3.7 129.5
+Chalmers 76.7 24.8 15.7 4.9 2.3 124.4

En üretken 5 oyuncuya baktığınızda, daha net bir resim görüyorsunuz.

Takım Sayı Ribaunt Asist Blok Top Çalma Toplam
Chicago 81.5 35.5 17.1 3.3 5.1 142.5
Miami 82.0 29.3 16.0 3.3 5.2 135.8

Bu şartlarda, Bulls NBA’in en iyi benç oyuncularına sahip. Miami ise 16.

Noah döndüğüne göre, Bulls daha iyi bir takıma sahip, en azından en üretken. Daha güzel bir fikstür için daha üretken bir takıma sahipler

2. Takım Kimyası Daha İyi

Sports Illustrated’dan Lee Jenkins yakın zamanda Derrick Rose’la bugün manşetlerde olan bir konu hakkında röportaj yapmıştı. Comcast Sports Net’le bir röportajda Bulls’un takım kimyasını göklere çıkarmıştı.

Jenkins “Birkaç oyuncu daha önce hiç herkesin tanımlı bir rolünün olduğu bir takımda olmadıklarını ve görmediklerini söyledi. Herkes nereye ne zaman gideceğini biliyor… Tom Thibodeau savunma kısmında harika bir iş çıkardı; ayrıca oyuncuları rahatlatıp kendi oyunlarını oynamasını sağladı.” dedi

Noah’ın Ocak ve Şubat’ta yokluğuna rağmen, Bulls Doğu’da yeni yıldaki en iyi dereceyi 19-7 ile yaptı. Aslında NBA’de daha iyi dereceli tek takım Spurs 21-7 ileydi. Gerçek şu ki, takım birlikte daha fazla oynadıkça, daha iyi oynuyor.

Yönetime ve Tom Thibodeau’ya herkes güveniyor. Michael Wilbon yakın zamandaki makalesinde Joakim Noah’tan alıntı yaparak “NBA yıldızları ve rol oyuncularını yönetmekten geçiyor. Ben de bu konuda Thibodeau’nun harika bir iş çıkardığını düşünüyorum. Sınırları harika çiziyor. Geçen sabahın 7.30’unda toplantıya çağırdı ve biz “Hadi, Thibs” durumundaydık. Ancak biliyorduk ki böyle bir şey yapmaya hakkı vardı” dedi.

Bu yorum Bulls koçunun niçin Yılın Koçu ödülünü alması gerektiğini gösteriyor. Takım birçok gazetecinin ve basketbola yıllarını vermiş oyuncular tarafından övgü alacak kadar “takım” olmuş durumda.

Aklıma gelen kelime: sinerji.  Yunanca’dan syn-ergos kökünden geliyor ve anlamı “beraber çalışmak”

Bulls gözden kaçırılan bir takım. Hala Doğu Konferansı için mücadele edebilecek bir takım olarak görülmüyor çünkü oyuncuların isimleri diğerleri kadar etkileyici değil.

Celtics’in dörtten fazla Hall-of-Fame olacak oyuncusu var. Kariyerinin devamına bağlı olarak, Rondo da bu listeye dahil olabilir. Heat’in ise en az iki Hall of Fame oyuncusu var, kariyerlerine bağlı olarak, emekli olduklarında hem James hem Wade en iyi 20 listesine girecekler. Bosh’un da Hall of Fame oyuncusu olma ihtimali var.

Bulls’un ise All-Star maçına çıkan 1 oyuncusu var ve kariyerinin gelişimine bağlı olarak, Derrick Rose da Hall of Fame kategorisinde sayılabilir. Deng, Boozer, Noah ancak Bulls birkaç şampiyonluk kazanırsa o kategoride değerlendirilir.

Kişiler diğer takımlar kadar etkileyici değil; ancak Heat ya da Celtics’le aynı seviyede oynuyorlar bunun da sebebi sinerji. Saha dışında oyuncuların birbiriyle samimi arkadaşlıklarından ileri geliyor ve saha içinde rollerini ve sorumluluklarını bilmekle gelişiyor.

Chris Bosh’un koçu hakkında söylediklerini dinleyin: “Koç bizden çalışmamızı istiyor, biz çalışmayı bırakmak”. Bu ayrıca Eric Spoelstra’nın bütün yıl boyunca koltuğunun sallantıda olmasının sebeplerinden biri.

Heat, sezonun üç çeyreği geride kaldı ve hala maçın sonunda top kimde olmalı sorusunun cevabını arıyor. Hala kaynaşmadan bahsediyorlar. Heat oyuncuları birbirine düşmanca yaklaşmıyor ancak şüphesiz parçalar birbirine uyum sağlamıyor.

1. Derrick Rose’un MVP Olacak Olması

Bu yaz Tom Thibodeau’nun saat 11’de ofisinden çıkarken Derrick Rose’un 3’lük çalıştığını görmesi ardından Rose’la bu sezon takımla ilgili planlarını konuşmasıyla ilgili bir makale okumuştum. Aklıma üç şey geldi. Birincisi, Thibs işten geç çıkıyor, ikincisi, Rose daha geç çıkıyor, üçüncüsü takım iyiye gidecek.

Bu yıl Rose üç sayı yüzdesini %34’e yükseltti. Muhtemelen yazın çok çalıştığından. Derrick Rose oyun içinde çalışan bir oyuncu. Ayrıca kaybetmekten nefret  eden bir oyuncu. Bulls kaybettiğinde, bunu kişisel alıyor ve gerçek anlamda midesine ağrılar giriyor. Bunu motive olmak için kullanıyor

Bulls 18 Aralık’ta Clippers’a kaybettiğinde, Rose maçı serbest atışıyla eşitleyebilirdi. Ancak sezondaki 122. serbest atışında 29. kez serbest atış kaçırdı. Bunu geliştirmeye karar verdi. O zamandan beri 238 atıştan yalnızca 28’ini kaçırdı.

Bulls, Knicks’e Noel günü yenildiğinde, bütün sezon boyunca pota altına gittiğinde düdükleri alamadığı hakkında çıkan eleştiriler daha da yükseldi. Bulls taraftarları düdük alamadığı için ona öfkeliyken, suçu hakemlere atmadı. Sorumluluğu aldı.

Kendi maçlarını ve daha fazla düdük alan oyuncuların maçlarını izledi. Yeterince düdük alamamasının sebebini pota altına çok hızlı gitmesi olarak gördü. Top sürerken tereddüt ederse daha fazla faul alacağını düşündü.

1 Ocak’ta yeni oyununu gösterdi. O güne kadar 20.2 denemede 23.9 sayı buluyordu. Maç başına 5.2 serbest atış kullanıyordu. O günden beri 20.2 denemede 25.8 sayı buluyor ve 7.6 serbest atış kullanıyor.

LeBron James ile Derrick Rose’un en büyük farkı, LeBron kazanmış olmayı istiyorken, Derrick kazanmak istiyor. Diğer bir deyişle, Rose bunun için çalışmaya hazır.

Takımının kazanmasını sadece istemiyor, takımının kazanması için çalışıyor. Takımın takip edeceği türden bir liderlik. Bulls, Philadelphia’yı 45 sayı farkla yendikten sonra, maç sonu röportajlarında bütün oyuncular yaptıkları hatalardan ve daha iyi nasıl olabileceklerinden bahsediyordu

Çalışma ahlakı, Rose’un kimliği ve bu takıma da yansımış durumda. Bu Carlos Boozer’ın, eğer playofflara iyi gitmek istiyorlarsa Bulls’un kazanması gerektiğinden bahsetmesinin sebebi. Bulls’un önünde kazanılmamış yüzükler var. Bu MVP’nin neden Rose’a gitmesi gerektiğini gösteriyor.

Bu sezonki maçlarından dolayı kazanmayacak. Yazın gece 11’e kadar üç sayı çalışması yaptığı için kazanacak. Serbest atışını geliştirmeye karar verip salonda çalıştığı için yapacak. Oturma odasında daha iyi nasıl faul alabileceğiyle ilgili maçlarını izlediği kazanacak. Bu takımı sezon sonuna kadar taşıyacak davranış, bu Bulls’u birinci olmazsa ikinci sıraya taşıyacak davranış.

Çeviridir.

Orijinali: http://bleacherreport.com/articles/624269-10-ways-derrick-rose-can-be-the-true-number-one-point-guard-in-the-nba#headline

 

Not: Çok fazla yanlı olmuş ancak katıldığım bazı noktalar var. Sitede durmasının iyi olacağını düşündüm.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s