Home

Darkopracticebigger_medium

Görüntü kalitesi berbat olsa da, yemin ederim bu NBA 2K11’dan bir görüntü değil.

Minnesota Timberwolves Antrenmanı Hakkında Düşünceler

Minnesota Timberwolves, kombine biletlerini yenileyecek olan bazı insanlara bir ayrıcalık tanıdı. Koltuklarınızın ne kadar pahalı, kaç yıldır kombine sahibisiniz gibi faktörlere bağlı olarak, Timberwolves logolu altın zincirden, kral dairesinde ağırlanmaya kadar çeşitli ödüller kazanılacaktı.

Benim ödüllerimden birinde, takım antrenmanına katılmayı tercih ettim. Bu öğle, kırk kadar insan, takım egzersiz yaparken ve Los Angeles Lakers maçı hakkında konuşurken saha kenarında onları izliyordu. Ayrıca öğle yemeği de ikram ettiler (Hindi yedim ben)

Sanırım aşağıda düşüncelerimi paylaşabilirim:

Pekpractice_medium

Birinci Bölüm: Isınma

İçeri girip yerime oturduğumda, yalnızca Nikola Pekovic sahadaydı. Post hareketleri üzerine çalışıyordu. Teker teker, takımın geri kalanı geldi ve şut atmaya, açma-germe hareketlerine ve birbirleriyle şakalaşmaya başladılar. Birbirlerini hiç incitmeyen bir takım gibiydiler. Elbette, bir gece önceki galibiyet hiç kimseyi incitmez.

Pekovic ve Darko Milicic tek potada çalışırken, takımın geri kalanı diğer potada şut atıyordu. Sonunda, Sebastian Telfair, Pekovic ve Darko’nun yanına geldi. Darko’ya, kendisine karşı post oyunu yapmasını söyledi. Darko, Telfair’e sırtını verdi ve sol eliyle hook atışını kaçırdı. Telfair böbürlendi. Pekovic güldü. Eğlenceliydi.

Jonny Flynn ayakkabılarıyla fazladan açma germe hareketleri -sanırım kalçası yüzünden- yaptı. Ayakkabıları çok rahat değil gibiydi ancak Flynn onun sayesinde daha iyi çalışıyordu. Bu yüzden ona biraz daha süre vermek zorundayız.

Anthony Randolph, Martell Webster ve Lazar Hayward, “Hall Pass” filmi hakkında şakalar yapıyorlardı ve şut çalışırken en iyi anlarını hatırlamaya çalışıyorlardı. Cumartesi günü o filmi izlemiştim ve oldukça komik olduğunu düşünüyorum. Roger Ebert’i (sinema eleştirmeni) boşverin, film tavsiyeleri için dördümüzü dinleyin.

Sonunda, Kurt Rambis sahaya mavi şortlarıyla ve tişörtüyle geldi. Dave Wohl, herkesi susturdu ve bazı egzersizler yaptırmaya başladı.

Egzersizler

Takım temel egzersizleri yaparak başladı. Bir Kısa forvet/guard postta uzun oyuncuyu bırakıyor ve tek eli havada koşuyor, sonunda da smaç ya da turnike. Pick-and-roll. Pick-and-pop. Temel NBA hücumları. Bazı oyuncular diğerlerinden daha istekli biçimde koşuyordu. Jonny Flynn, Anthony Randolph’e alley-oop pası atmaya çalışıyordu; ancak Randolph topu indirip turnikeyle bitiriyordu.

Hep Michael Beasley’nin takımın en gürültücü oyuncusu olduğunu düşünmüştüm. Bugün de sessiz sayılmazdı; ancak Anthony Tolliver takımın en gürültücüsüydü. Günün lafı “Ben sadece bir sporcu değilim, ben bir SI-POR-CUyum.” idi.

Darko, egzersizler sırasında smaç yapmaya başladı bu da yardımcı antrenör Darrick Martin’in neşelenmesini sağladı. Darko ne zaman turnike bıraksa, Martin ona niye smaçlamadığını soruyordu. Sanıyorum Darko’nun smaç vurmamasına koçlar da taraftarlar kadar kızıyor.

Bir başka eğlenceli kısım: Martell Webster, egzersiz sırasında, “pas çılgınlığı” yaşadığını söyledi. Herkesi şuttan vazgeçirip pas atmaya teşvik etti ve herkes de buna uyuyordu. Michael Beasley hariç. Beasley potaya pas attığını söylüyordu. Martell ona durmasını ve Lazar Hayward’a pas vermesini söylediğinde, Beasley “Eğer bu pas çılgınlığıysa, sen niye bana pas atmıyorsun?” diye cevap verdi.

Arada Sırada, Wohl, Rambis ya da diğer yardımcılardan biri onları durduruyor ve bir pozisyonun daha iyi nasıl yapılacağını ve pas sırasında farklı bir açının nasıl aranacağını gösteriyordu.

Kondisyon

Antrenörler sahaya geldi ve Wolves takımının kondisyon çalışmalarını başlattılar. Açma germe hareketleri yaptılar. Sahayı baştan sona koştular, ardından sondan başa koştular. Tahmin ettiğiniz gibi temel şeyler yaptılar. Bazı oyuncular bunları diğerlerinden daha fazla ciddiye alıyordu. Luke Ridnour takımda bu işi en ciddiye alan oyuncuyken, Kevin Love en az ciddiye alan oyuncuydu.

Pat Riley’nin zor antrenmanları hakkında birkaç yazı okumuştum ancak bu kesinlikle olnlardan biri değildi. Kondisyon kısmı en fazla 10 dakika sürdü. Kimse yorulmadı bile. Sizin ve benim bile zor bulmayacağımız türden şeylerdi. Dün de maçları olduğu için böyle yapılmıştır belki

Los Angeles Lakers

Yarın akşam Los Angeles ile oynayacağımız için, takım Lakers oyuncularının savunmasına yoğunlaştı. Bunu yapmak için, Dave Wohl, Lakers ilk beşini savunmak için 5 oyuncu seçti ve diğer 5 de onları savunmak için seçti:

Darko Milicic – Andrew Bynum (Kevin Love tarafından savunuldu)

Anthony Randolph – Pau Gasol (Nikola Pekovic tarafından savunuldu)

Martell Webster – Ron Artest (Michael Beasley tarafından savunuldu)

Wayne Ellington – Kobe Bryant (Wesley Johnson tarafından savunuldu)

Jonnu Flynn – Derek Fisher (Luke Ridnour tarafından savunuldu

Martell Webster, Ellington’a Kobe taklidinin hiç inandırıcı olmadığını çünkü Kobe’nin şutu 3 saniye içinde kullandığını söyledi. Ellington’ın “daha fazla titremesi” gerektiğini söyledi. Ardından Martell ve Tolliver Kobe’nin “titreyişini” taklit etmeye başladılar.

Sonra da, Wohl’un Lakers hakkında verdiği önemli bilgiler vardı. Bunları açıklayamıyorum maalesef.

Bu bilgileri verdikten sonra, Wohl, kurduğu setleri oyunculara uygulattı. Önemli bir bölümde, oyuncular iyi uyguladı. Michael Beasley sürekli Artest’le kalması gerektiğini söylüyordu, top diğer köşede kalsa bile hatta ve Wohl ona “alçak postta kalmasını” ve Artest’i boş bırakmasını söyledi. Wesley Johnson’ın top çalma arzusuyla baş edemediği biliniyor, bu bazen Wayne “Kobe” Ellington’ın boş şutlar bulmasına sebep oldu. Love, Darko’yu yüksek postta engellemekte sorun yaşadı. Rambis ayrıca Pekovic’e köşede iyi tuzak kuramadığı için uyarılarda bulundu.

Uzun/Kanat Egzersizleri

Antrenmanın son bölümünde takım iki gruba ayrıldı: Kanat oyuncuları/guardlar ve uzunlar. Reggie Theus ilk gruba koçluk yaparken, Bill Laimbeer ikinciyi yönetti. Dürüst olmak gerekirse, kanat oyuncularıyla daha ilgiliydim bu yüzden onlarınkini daha yakından izledim. Uzun post egzersizleri ve el üstü atışlar üzerinde çalışıyordu.

Kanatlar, turnike egzersizleri yaptı. Bombeli atış egzersizleri ve şut egzersizleri yaptılar. J.B. Bickerstaff ve Darrick Martin savunma yaptı. Bickerstaff ve Martin moral bozucu konuşmalara gelince hiç de beceriksiz değillerdi. Luke Ridnour’a “Pac-10” deyip durdular, Big Ten’e hiç giremediğini söylediler, J.B “Luke sahada kavak ağaçlarıyla oynamak nasıl bir duygu?” diye sordu.

Sona yaklaşırken, bire bir egzersizler başladı. Beasley ve Bickerstaff karşılıklı oynamaya başladılar. Rambis izlerken, J.B. “Tamam Beas, idare edersin. İdare edersin. Özel bir oyuncu değilsin. O kadar iyi sayı üretemezsin” deyip durdu. J.B. birkaç pozisyon üst üste Beasley’i durdurunca, Rambis’e döndü “Koç, bu adam o kadar da iyi değil” dedi

Beasley, J.B.’yi birkaç kez geçmeyi başardı; ancak onları bu şekilde izlemek oldukça eğlenceliydi.

Kapanış

Oyuncular egzersizler bitince sahayı terk etti. Kevin Love soyunma odasına ilk giden oyuncuydu. Birkaç oyuncu biraz daha kondisyon/açma germe ya da şut çalışması yapmak için kaldı. Bunların arasında Wesley Johnson, Michael Beasley, Nikola Pekovic ve Wayne Ellington vardı. Bazı gazeteciler Kurt Rambis’in etrafını sardılar ve ona soru sormaya başladı. O sırada ben de dışarı çıktım.

Eğlenceli bir tecrübeydi. Daha önce hiç NBA antrenmanına katılmıştım; ancak benim lisedeki antrenmanlarıma benzediğini görünce oldukça şaşırdım. Bir ara Kurt Rambis “Bence çok konuşuyorsunuz ve basketbol oynamaya odaklanmanız gerekiyor” deyince lisedeki koçum aklıma geldi.

Umarım takım bugün toparlanır ve yarın sahada olumlu işler ortaya koyar.

Çeviridir.

Orijinali: http://www.canishoopus.com/2011/2/28/2021163/we-talkin-about-practice

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s