Home

Çarşamba’dan beri kendimizi kontrol etmek için çok çabaladık, ama mutluluktan değil; D-Will’i sözleşme uzatmaya ikna edemeyeceğimizi okurken ya da dinlerken sinirden patlamamak için zor tuttuk kendimizi. Avery Johnson’ın dediği gibi: “Suyumuzu bulandırmayın, kutlamamıza gölge düşürmeyin”

Yani hepsini sallayın gitsin! Fazladan tansiyon ilaçlarımızı aldıktan sonra, bir şeyler yazmaya karar verdik.

Son günlerde bilgisayarımıza, Blackberry’imize, iPad’imize baktığımızda neden otoritelerin Deron Williams’ın Brooklyn’e asla gitmeyeceğini düşündüğünü çözmeye çalışıyoruz. Chad Ford, Los Angeles’ın Clippers tarafına gitmesinin Blake Griffin için harika olacağını düşünüyor. Bütün Knicks taraftarları ve yazarları Williams’ın kendi takımlarına gelmesinin harika olacağını söylüyor, hatta taşınmasına bile gerek kalmayacağı için avantajlı görüyorlar kendilerini! Chris Sheridan Nets’in, Williams’ın gitme ihtimali olduğu için çok fazla şey verdiğini yazdı. NBA.com’dan Fran Blinebury TV’de hiç kontrat yenileme ihtimali olmadığı için, Nets’in takas çılgınlığı gününün en büyük kaybedeni olduğunu ilan etti.

Her yazı adeta Williams’ın yazarlara Nets’le tekrar imzalamayacağını söylemiş gibiydi. Her şeyden önce, böyle bir şey söylemedi. Serbest oyuncular ve takımlar arasında görüşmeler 1 Haziran’a kadar yasak. Ancak kontrat yenilemesinin bir olasılık hatta güçlü bir olasılık olduğunu söyleseydi keşke. Çok şey mi istemiş olurduk… değil mi?

Durun durun, aynen böyle söyledi.

PNY Center’da perşembe günkü basın toplantısından bir alıntı: “Hiçbir garanti veremem ya da burada olacağımı söyleyemem çünkü gelecekte beni neyin beklediğini bilmiyorum. Böyle bir ihtimalin olmasını dört gözle bekliyorum; kesinlikle güçlü bir ihtimal bence. Gelecek yılın nasıl olacağına bağlı – CBA, yaptığımız hamleler ve bu organizasyona getireceğimiz kişiler”

Bunu gözden kaçırdılar, eminim. Niçin? Bir çok spor yazarı yok saymayı tercih ettiği ve/veya bu sporun en iyi oyunkurucularından birine karşılık Devin Harris, Derrick Favors, iki seçim hakkı ve Mikhail Prokhorov’un cebinden çıkan 3 milyon dolar için. Komik olan, geçen Haziran ayında Amar’e’ye diz sakatlıkları ve retinal ameliyatına rağmen 5 yıl – 100 milyon dolar öneren tek takımın Knicks olduğunu bilmiyoruz sanki. Donnie Walsh ve Knicks o dizlerden, o gözden garanti almış mıydı? Risk çok muydu? Sadece takım sahibi için.

Williams basın konferansında ayrıca çok heyecanlı olduğunu ve serbest oyuncuları getirmede aktif rol oynayacağını söyledi. İnsanlar daha ne istiyor? Ve bütün bunları, Prokhorov, British Columbia’da helikopterli kar tatilini yarıda kesip, sırf Deron’ın ilk maçını izlemek ve merhaba demek için San Antonio’ya gitmesinden önce söylemişti. Dünyanın En İlginç Adamı’nın, Williams’a geçen hafta Darren Rovell’a dediklerinin benzerini söylediğini düşünüyoruz: “Kadromuzdaki herhangi bir süper yıldız ya da takas edeceklerimizden biri, dünyanın kralı olacak. Gerçek anlamda ilk dünya çapındaki basketbolcu olacak.” Güvenin, gerçekten bunu kastetti. İmalı bir gülüş yoktu suratında. Sonrasında, organizasyona yarım milyar dolar yatırım yaptı.

Spor medyasındaki herkes klişe bilgeliklere sığınmadı. Record’dan Art Stapleton, köşesinde deminki alıntıya dikkat çeken ilk kişiydi. John Schuhmann NBA.com’a “Daha iyi bir alternatif… ne? Beklemek mi?” adlı bir yazı yazdı.

Bill Simmons, Billy King’in meslektaşı Kevin O’Connor’ın anlaşmayı kabul etmesi için ne söylediğini köşesine taşımıştı: “Cidden, bize en iyi 3 oyunkurucudan birini, daha hiçbir şey yapmamış bir ilk 5 draft seçimi, 2 yıl önce zirveye ulaşmış bir oyunkurucu birkaç tane de Draft hakkı mı veriyorsun? Tamamdır! Hemen açıklayalım mı? Hadi açıklayalım. Hayır, önce biz açıklayacağız! Hatta arıyoruz bak…”

Ve Fred Kerber, Williams’ı turunculu mavili formada görmeyi hayal eden Knicks taraftarları için biraz matematik yapmıştı: “Nets toplu iş sözleşmesinde harika bir müttefik buldu. Gelecek sezondan sonra, 16.35 milyon kazanacakken, Williams kontratını son yılında feshedebilir, 17.77 milyon dolar kazanabilir böylece. Carmelo Anthony gibi olabilir. Ancak yeni toplu iş sözleşmesi, takım sahiplerinin ve lig yönetiminin mali kısıtlamalar ve daha kısa kontratlar düşünmesiyle, o 17 milyonu dayanılmaz hale getirebilir. Şimdiki toplu iş sözleşmesi 30 Haziran’da bitecek ve Williams 18 Temmuz’da kontratını uzatabilir.” Ayrıca yeni toplu iş sözleşmesinin Knicks’in onunla kontrat imzalamasını imkansız hale getirebileceğini de söyledi.

Doğrusunu söylemek gerekirse, Prokhorov’un söylemiyle Dünyanın Kralı olmanın ötesinde, “rüyaların gerçekleştiği bir ormanda başarılı olmanın başka yararları da var” (Nets yönetiminden başka birinden alıntıladım) Dünyanın en büyük spor pazarında “Milyar dolar arena”nın organizasyon yüzü olacak. Sizce bu NBA’in en küçük şehrinin süper yıldızı olan bir oyuncu için yeterli değil mi? Tekrar düşünün. Basketbola bakış açınızı bile değiştirebilir.

2002’ye dönelim, Manhattan’da Sports Illustrated kapan çekimlerinde Gary Sussman, Jason Kidd’e eşlik ederken, Kidd’e en son ne zaman böyle bir medya ilgisiyle karşılaştığını sordu. Az konuşmasıyla tanınan Kidd cevapladı: “Hiç”. O zaman fark etmişti, şimdi de fark eder.

Çeviridir.

Orijinali: http://www.netsdaily.com/2011/2/27/2018768/a-netsdaily-screed-d-will-and-the-nets

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s