Home

Miami Heat’in hücumuna sezon içinde birçok şey yapıldı ve defalarca fark edilen şey izolasyon oyunlarıydı. Hiçbir şey doğrudan daha uzak olamaz. Heat çeşitli varyasyonlarla 4 basit konsept kullandı, bunlar gerçekten de özenle hazırlanmış, savunulması zor oyunlardı.

Tasarım Pat Riley’in yıllardır kullandıklarının üstüne NBA’deki guard rönesansıyla öğrenilen küçük modern konseptlerin eklenmesi temelinde şekillenmiş. Bu kısa ve Heat’in maçlarda ne yaptığıyla ilgili bir el kitabı olacak.

Bütün konseptlerin alan savunması versiyonu da var. Burada pasör “tetikçi” olarak anılabilir.

“Üçgen” Köşe Anlayışı

Köşeler konsepti aslında aşırı yüklenme durumudur. 1 numara topu getirir, kenardaki 2 numaraya verir bu sırada diğer 3 oyuncu yan yana bir çizgi halinde dizilir. 1 numara koşar ve  fazlaca kişinin olduğu köşeye gider. 3 numara 1 numaranın yerinde yani tepe noktasında durur. 4 numara içeri pas için ya da 2 numaranın pick and roll çağrısı için alçak posta koşar. Sonra set olabildiğince çok üçgene benzeyene kadar tekrarlanır, eşleşme hatası yakalanmaya çalışılır.

UCLA Anlayışı

Herhangi bir UCLA savunma anlayışında, top tepe noktasında 1 numara ya da 2 numara tarafından kontrol edilirken 3 numara zayıf tarafa iner. 4 numara perde pozisyonunu almaya ya da yüksek postta pas almaya hazır bir şekilde bekler. Bu konsept 4 numaraya yüksek postta pasla devam eden iki dış pasla başlar, “tetiği çeken adam” topu alır, boşluk yakalar ve çembere götürür.

“Yumruk” Anlayışı

Yumruk konsepti 1 numara tarafından tetiğin çekilmesi için tasarlanmıştır ve genelde 3 sayı çizgisinden boş atışla biter. 1 numara bir kenara topu sürer, bu sırada 2 ve 3 zıt köşelerdedir. 2 ve 3 çizgiden ilerleyerek ve perdeler sayesinde köşeleri değiştirirken eşleşme hatası yaptırırlar. 4 numara serbest atış çizgisinde, 1 numaradan pas, şuttan sonra potaya yönelip ribaunt zorlama ya da savunma hata yaparsa ve yanlış eşleşirse alanı doldurmak için beklemektedir. 5 numara da oyunu takip eder.

“Hareket” Anlayışı

Miami Heat’in en az kullandığı set 2 ve 3 numara alçak, 4 ve 5 numara yüksek posttayken başlar ve 1 numara perdeden ilk kurtulana pası verir. Sonra pota çizgisinin önünde perde yapanla oynar ve çizgide daha önceden perde yapansa yüksek posta gider. Bu sadece sandalye kapmacadaki danslarla anlatılabilir, 4 kişi boyalı alanda sürekli yer değiştirmektedir.

Bunlar Miami Heat’in hücumunun kurulu olduğu konseptler. Ancak hepimizin bildiği ve Erik Spoelstra’nın dediği gibi, bazen en iyi hücum topu Dwyane’e ya da Lebron’a vermek ve bir yolunu bulmalarını beklemek.

Çeviridir.

Orijinali: http://www.heatfreak.com/2011/02/02/a-look-into-the-miami-heats-offense/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s